Opvang vluchtelingen is 'minimale solidariteit1 6.000 Kinderparticipatie bij maken 'kinderwetten' NIEUWS 13 CRUISEWINKEL.NL >ém Migrantencommissaris Dimitris Avramopoulos maakte de aantal len -40.000 voor vluchtelingen uit Griekenland en Italië, 20.000 van buiten de EU - gisteren be kend bij de presentatie van zijn verder uitgewerkte migratieplan nen. Voor de Syriërs en Eritreeërs activeert Brussel een Verdragsarti kel - het beruchte 78.3 - dat nooit eerder is gebruikt, maar dat de Eu ropese Commissie de mogelijk heid geeft vluchtelingen te sprei den in geval van een onvoorziene, plotse toevloed van migranten in één of meer lidstaten. Brussel stelt vast dat dit zowel in Griekenland als Italië het geval is. Het systeem geldt evengoed als straks andere landen door een plotse toestroom in problemen ra ken, aldus Avramopoulos. Duits land, Frankrijk en Spanje nemen de meeste vluchtelingen op; Groot-Brittannië, Ierland en Dene marken kunnen op grond van uit zonderingsbepalingen die ze eer der bedongen nee zeggen. Brussel trekt per opgenomen vluchteling 6.000 euro uit voor het gastland. Voor de 20.000 men sen die via de VN-vluchtelingenor- ganisatie UNHCR naar Europa ko men, geldt geen bedrag per per soon, maar Brussel stelt voor die operatie wel een bedrag van 50 miljoen euro beschikbaar. Voor Nederland gaat het om ruim twee duizend Syriërs en Eritreeërs uit Griekenland en Italië en nog eens ruim zevenhonderd vluchtelingen uit niet-EU-landen. Omdat het werken met quota al bij een flink aantal lidstaten op grote bezwaren stuit, vermeed Avramopoulos gisteren dat woord, in plaats daarvan gebruikt hij nu de term 'minimale solidari teit': landen mogen eventueel meer, maar zeker niet minder vluchtelingen opnemen. Wat wel kan is dat op vergaderingen van de ministers van Justitie en Bin nenlandse Zaken en uiteindelijk van de regeringsleiders half en midden volgende maand de crite ria (bevolkingsomvang, economi sche kracht, aantal werklozen en aantal al opgenomen vluchtelin gen) nog worden aangepast. Dat zou dan nog tot kleine, onderlinge verschuivingen kunnen leiden. De Commissie laat het niet bij de spreiding van vluchtelingen. Volgende maand wordt ook ge sproken over de strijd tegen de mensensmokkelaars. Landen aan de zuidgrens krijgen assistentie bij afnemen van vingerafdrukken, er komt meer samenwerking met oorsprongs- en doorgangslanden en er komt een publieke consulta tie over invoering van een 'blauwe kaart'. Brussel meent dat wanneer migranten legaal naar Europa kun nen voor werk, de aandrang om il legaal te komen afneemt. 2.800 VLUCHTELINGEN IN TWEE JAAR AMERICA LINE CRUISES U BIJ CRUISEWINKEL HDLLAND BOEKT idee wat ze kinderen aandoen. Dat probeer ik iedereen hier te vertellen. Kinderen weten pre cies waar de problemen zitten en wat er verbeterd kan worden. Dat hoeft helemaal niet moeilijk te zijn. Ze moeten niet óver ons praten maar mét ons." Het lijkt erop dat de Neder landse regering naar Akhrat heeft geluisterd. Aan het eind van de bijeenkomst maken ze be kend dat ze kinderen willen gaan betrekken bij het maken van wetten die met hen te ma ken hebben. Akhrat lacht. „Dat heb ik al vaker gehoord. Ik wil het eerst zien, dan geloof ik het pas. Maar als het echt gebeurt, mogen ze mij altijd bellen." „We willen beter naar kinde ren luisteren", zegt ze namens de regering. „Als we nieuwe wet ten maken die over kinderen gaan, leggen we die voortaan eerst aan kinderen voor. Hoe pre cies, dat werken we de komende weken uit. We praten allemaal over 'kinderparticipatie' en dit is de beste manier om het door te voeren." De Verenigde Naties roepen al le landen die het Verdrag voor de Rechten van het Kind hebben ondertekend eens in de vijf jaar op het matje. Gisteren was Ne derland aan de beurt. Vertegen woordigers uit Den Haag en van de Nederlandse Antillen kregen een stevige tik op de vingers. „We maken ons zorgen over de jeugdzorg in Nederland", zegt comitélid en VN kinderrechten expert Gehad Madi. „We maken ons zorgen over asielkinderen en kindermishandeling. En over het effect van Nederlandse bedrijven op kinderen in het buitenland. Bijvoorbeeld door ontbossing en olieboringen." Deze zomer komt het VN-kin- derrechtencomité met een lijst aanbevelingen voor de Neder landse regering. Boek op www.cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 Zuidelijke Caribbean ms Oosterdam cLii7@ m(§) Middellandse Zee Cruise ms Zuiderdam Zuid-Oost Azië ms Volendam 2.220, [€1.549,- door Frans Boogaard BRUSSEL. Europa zet zijn spreiding van vluchtelingen over (bijna) alle lidstaten door, te beginnen met een aantal van 60.000 in de komen de twee jaar. Nederland wordt ge acht er daarvan een kleine 2.800 voor zijn rekening te nemen. Brussel trekt per opgenomen vluchteling 6.000 euro uit voor het gastland. Als Nederland ruim 2.000 vluchtelingen opneemt is dat dus ruim 12 miljoen euro. Nederland moet de komende twee jaar 2.800 vluchtelingen opnemen, onder wie 2.047 Syriërs en Eritreeërs uit Grie kenland en Italië. Met de spreiding van in toaal 60.000 vluchtelingen hoopt Brussel Italië en Grie kenland, waar nu de meeste vluchtelin gen aankomen, te ontlasten. De commissie han teert een verdeel sleutel. Voor Neder land geldt een per centage van 5,12 pro cent. Dat komt dan neer op 1.228 vluch telingen die in Italië zitten en 819 vluch telingen die in Grie kenland zitten. De EU-lidstaten moe ten bij (gekwalificeer de) meerderheid in stemmen met het voorstel, geen land heeft dus een veto. Vluchtelingenwerk Nederland, dat lang heeft gepleit voor een verhoging van het jaarlijkse quo tum voor het uitnodi gen van de meest kwetsbare vluchtelin gen, is blij met het plan: „We hebben nu te maken met een van de grootste vluchtelingencrises ooit. Nederland deed vooralsnog niets extra's." DONDERDAG 28 MEI 2015 „Dat gaat veel minder goed dan de meeste mensen denken." foto Tako Rietveld niet óver mét ons' GENÈVE. De Nederlandse regering gaat kinderen betrekken bij het maken van wetten. Dat onthulde directeur-generaal Volksgezond heid Angelique Berg gister in Genève bij het VN-kinderrechten- comité. Prijzen zijn vanaf, per persoon o.b.v. 2 personen per hut en o.b.v. beschikbaarheid en wijzigingen. Inclusief alle belastingen en volpension. Ontvang vroegboekvoordeet op diverse afvaarten!* o.aBahama's, Bonaire, Curacao en Aruba Vertrek: div. data van 15 okt t/m 10 mrt Incl. vlucht, hotel en transfers Zowel als 12 daagse cruise als 23 daagse cruise te boeken Vanuit Barcelona o.a. Monte Carlo, Calvi, Olbia, Rome en Palermo Vertrek: 30 juni en 13 augustus - inclusief vlucht Buitenhut of hoger: ontvang extra voordeel!* Bezoek o.a. Singapore, Thailand, Vietnam en Maleisië Vertrek: 8 december Incl. vlucht, hotel en transfers kijk voor de voorwaarden op www.cruisewinkel.nl 117 dagen vanaf 12 dagen vanaf 978,- 23 dagen vanaf 1.496,- f 12 dagen 1 vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13