i Het leger kampt met enorme tekorten 10 NIEUWS Missie Afghanistan Zijn alle offers en inspanningen in de Afghaanse provincie Uruzgan voor niets geweest? ij gaf een halfjaar van zijn leven aan de missie in Uruzgan en overleefde daar ternauwernood een hinderlaag. En nu moet militair Niels Roeien conclude ren: misschien was het allemaal wel voor niks. „Het is ontzettend wrang", zegt Roeien. „Toen we in Uruzgan waren, voelde ik me goed: we beréikten iets. We zagen het gebied vooruitgaan. Nu zien we alles instorten. Het geeft me een machteloos gevoel." De vraagt rijst nu: heeft de missie wel nut gehad? In totaal dienden van 2006 tot en met 201016.000 Neder landse militairen in Uruzgan. 24 van hen overleden, 41 raakten invalide. Zijn al die offers voor niets geweest? Maar vijfjaar nadat Nederland ver trok, is de chaos terug. Radicale groe peringen, deels aan IS gelieerd, strij den met lokale stammen om de macht. Volgens diverse berichten wordt zwaar gevochten rond Deh Ra- wod en bij de provinciehoofdstad Tarin Kowt. De situatie is 'zorgelijk', erkent het ministerie van Buitenland se Zaken. „Sinds vorig jaar is de Af ghaanse regering weer geheel verant woordelijk voor de veiligheid", zegt een woordvoerder. „Dat gaat gepaard met tegenslagen." De ellende begon met de dood van krijgsheer Matiullah Khan, de lei der van Uruzgan, die in maart bij een aanslag om het leven kwam. De do minante Popolzai-stam wilde dat Matiullah's broer de macht overnam, maar de centrale regering weigerde dat. Sindsdien weigert de stam de vrede in Uruzgan nog te bewaken, met chaos als gevolg. Maar de ware problemen zijn al langer zichtbaar. De centrale regering is zwak, corrupt en heeft nauwelijks krediet bij de bevolking. Radicale groeperingen profiteren van het machtsvacuüm. De door Nederland gebouwde snelweg ligt vol kraters van bermbommen en de honderden scholen die zijn gebouwd, worden ge teisterd door aanslagen. Er zijn ook positieve ontwikkelin gen, zegt Buitenlandse Zaken: het Af- ghaanse leger boekt wel degelijk re sultaten tegen de Taliban. Maar vol gens Willem van de Put, directeur van hulporganisatie HealthNetTPO, is de situatie hopeloos. „Het wordt in Nederland ook veel te simpel ge maakt. Alsof er één Taliban-bewe- ging is en dat de enige bad guy is. Er is een strijd tussen allerlei radicale be wegingen, deels aan IS gelieerd, en lo kale stammen. Door het politieke va cuüm ruiken zij hun kans." De militaire missie heeft de proble men volgens Van de Put alleen maar vergroot. „Dat mag je hier niet zeg gen, want dan zijn die 24 militairen voor niets gestorven. Maar er is nooit een plan geweest om de toekomst van het land daadwerkelijk veilig te stellen. Het militair ingrijpen heeft de balans in het land verder ver stoord en een leegte gecreëerd waar door bad guys de macht kunnen grij pen. Afghanistan is werkelijk niets opgeschoten met de missie." Het is een bittere pil voor de dui zenden militairen, en al helemaal voor de nabestaanden van omgeko men Nederlanders. Zoals Ruud Smeehuijzen, wiens zoon Timo op 15 juni 2007 stierf toen een zelfmoordterrorist zich opblies. Vader Smeehuijzen heeft nooit wil len omzien in wrok: na Timo's dood DEN HAAG Het leger kampt op alle fronten met grote tekorten aan munitie en materieel. Dat blijkt uit een overzicht van alle actu ele tekorten, die minister Hennis heeft opgesteld. Prominente (oud-)militai- ren concludeerden onlangs al dat de krijgsmacht met enorme tekorten kampt en veel onderdelen nog am per inzetbaar zijn. Het over zicht van Hennis bevestigt die indruk. Zo kampen de schepen van de marine met grote achterstanden in onderhoud. Systemen zijn verouderd en worden niet eens meer ondersteund door de leverancier. Ook met gevechtsvoertuigen zijn grote problemen: er is een groot tekort aan reser veonderdelen, van schroe ven tot versnellingsbak ken, waardoor te weinig voertuigen inzetbaar zijn. De Fiö's van de lucht macht zijn verouderd en zeer intensief gebruikt. Daardoor duurt het onder houd steeds langer. Er is een gebrek aan reservede- len, lijmen en kitten. Dat probleem geldt ook voor transportvliegtuigen en ge vechtshelikopters. Zend en ontvangstapparatuur zijn beperkt inzetbaar, draagbare radio's zijn door gebruik gesleten en wor den niet meer onder steund door de industrie. Hennis erkent dat de jaren lange bezuinigingen een grote impact hebben op het vermogen van het le ger om meerdere operaties tegelijk uit te voeren. „Het voortzettingsvermogen en de geoefendheid van de krijgsmacht staan onder druk", aldus de minister. 'Mijn zoon is daar geweest voor de goede zaak. Hij heeft zijn uiterste best gedaan. Meer kon hij niet doen.' zamelde hij geld in om in Uruzgan een school te bouwen. De school moest al twee keer dicht na een aan slag. „Het zou enorm verdrietig zijn als de school straks niet meer bestaat, maar ik besef dat de mogelijkheid be staat", zegt Smeehuijzen. Ondanks al les is hij trots op wat zijn zoon ge daan heeft. „Timo is daar geweest voor de goede zaak. Hij heeft zijn ui terste best gedaan. Meer kon hij niet doen." Wat rest is de herinnering aan een missie vol offers, die door steeds meer mensen volledig zinloos wordt genoemd. „We hebben in Uruzgan ei genlijk het geraamte van een huis neergezet, en zijn daarna vertrok ken", zegt militair Niels Roeien. „Dan moet je niet raar opkijken dat het een paar jaar later staat te verrot ten. Er had een plan moeten zijn om de situatie werkelijk op te lossen, een langdurige inspanning om een nieu we middenklasse te laten ontstaan. Maar dan hadden we veel langer moe ten blijven. Het maakt me cynisch dat het zo eindigt." Toch wil hij de missie nog niet vol ledig zinloos noemen. „Ik hoop dat we hier lering uit trekken. Het heeft geen zin om zo'n land een paar jaar lang aan te pakken en daarna weer te vertrekken, zonder een politieke en economische bodem te leggen. Als de politiek die les nu leert, dan heeft de missie toch nog zin gehad." Uruzgan is terug bij af door Peter Groenendijk H door Peter Groenendijk Een Nederlandse ISAF-eenheid maakt een voetpatrouille in Tarin Kowt foto Rick Nederstigt/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10