Noord poolgebied is niet zo afgelegen (7 Kudde koeien in de weg bij Tülpenrally Bezorger in bezit van auto ZEEUWS-VLAANDEREN 9 CADZAND e.o. Zeebioloog Martine van den Heuvel uit Kapelle is één van de onderzoe kers die meegaan met de expeditie naar Spitsbergen in augustus. De medewerkster van marien kennisinstituut Imares in Yerseke doet onderzoek naar de effecten van olie op dieren in de zee. „Spitsbergen is niet zo afgelegen als je denkt", zegt Van den Heu vel. „Door de lucht en de stro ming komen juist in de poolge bieden heel veel vervuilende stoffen terecht, afkomstig uit de rest van de wereld. Ik onderzoek hoe olie de ontwikkeling en het gedrag van dieren beïnvloedt en hoe we die vervuiling het beste kunnen bestrijden." De laatste jaren komen steeds meer onderzoekers en bedrijven naar het noordpoolgebied. Daar door is de kans groot dat ook de vervuiling toeneemt. „Als je wilt weten wat de effecten daarvan zijn, moet je weten hoe het er nu voor staat. Op basis van de ken nis die we opdoen, kunnen we af wegen met welke voorwaarden activiteiten kunnen plaatsvin den in het noordpoolgebied. Op die manier kunnen we meer ver vuiling voorkomen. Daar wil ik graag een bijdrage aan leveren." Van den Heuvel vist tijdens de expeditie in augustus onder meer met schepnetten kreeftjes en slakjes uit de zee, om er expe- rimenten mee te doen. Ze ge bruikt de kennis die ze opdoet in Zeeland voor het onderzoek in Spitsbergen. „Ik kan natuurlijk niet elk jaar naar Spitsbergen. Tijdens mijn werk in Yerseke simuleer ik daar om ook vaak arctische omstan digheden. Door het onderzoek dat ik op Spitsbergen ga doen, kan ik bepalen of de resultaten van mijn onderzoek representa tief zijn voor de omstandighe den in het noordpoolgebied." Hoewel Van den Heuvel al vaker in de poolgebieden geweest is, vindt ze deze expeditie heel bij zonder. „Juist omdat we met zo veel verschillende soorten we tenschappers zijn, kunnen we heel veel over het gebied te we ten komen." Volgens Cijsouw is het succes vooral te danken aan zijn naviga tor De Ruijsscher. „Die kan als geen ander omgaan met een loep, meetlat en kompas", knipoogt Cijsouw. Het Zeeuws-Vlaamse duo pakte de zesde plaats in de Touringklasse, waaraan zeventig duo's deelnamen. In die klasse deed nog een Zeeuws-Vlaams duo mee: Peter Dieleman met na vigator William van den Abeele. Zij reden voor het eerst een rally van dit kaliber en eindigden als 57e. Hun doel - ervaring opdoen en de boel heel houden - werd daarmee behaald. De rally begon in het Italiaanse Saint Vincent. De deelnemers - 230 in totaal - moesten ruim 1000 kilometer afleggen in een auto met het bouwjaar vóór 1972. Elke etappe diende binnen een vooraf bepaalde tijd afgelegd te worden. De route moesten deelnemers be palen aan de hand van een cryp tisch opgestelde beschrijving. Voor Cijsouw en De Ruijsscher had de eindklassering nog hoger kunnen uitpakken. Op vijf van de zes wedstrijddagen eindigden ze in de top drie. Maar in de tweede etappe verloren ze veel tijd, door dat een zwaar transportvoertuig hen een tijdlang de doorgang blok keerde. Het duo kwam te laat bin nen, wat hen op strafpunten kwam te staan. Ook daarna bleef het opletten geblazen. „In Frankrijk stonden we zomaar ineens vijf minuten vast vanwege een kudde koeien op de weg", vertelt Cijsouw. Een achttiende plek op dag één wekte ook bij Dieleman en Van den Abeele hoge verwachtingen. Het tempo lag echter hoog en de beschrijvingen in het routeboek waren lastig. „Maar ik heb zes da gen lang genietend over die motor kap heen zitten kijken", vertelt Dieleman. De duo's reden beiden in een Volvo Amazon. De techniek hield zich goed. Bij de auto van Diele man brak enkel een handremka bel, maar die werd door Van den Abeele zelf gerepareerd. Cijsouw kampte met een uitlaat die tegen de carrosserie schuurde na een klap op slecht wegdek. Na een pro visorische reparatie hield die het uit tot aan de finish. Over één ding zijn ze het eens: volgend jaar doen ze weer mee. Cijsouw start dan vanwege z'n ho ge klassering van dit jaar in de Sportingklasse. En dan opnieuw een zinsnede uit het Zeeuws-Vlaams volkslied op het kofferdeksel van de Volvo. „Zo doe ik ook nog wat aan promotie voor Zeeuws-Vlaanderen..." WeGeNeR Media OPZOEK WOENSDAG 27 MEI 2015 Sr Ko de Korte, opgegroeid in Meliskerke, is gefascineerd door de poolgebieden. „De perfectie van het landschap. De ongereptheid. De ruimte. Het gevoel van een vleugje eeuwigheid. Ik vind het prachtig." foto Marcelle Davidse Martine van den Heuvel uit Kapelle werkt bij Imares in Yerseke. Ze on derzoekt de effecten van vervuiling, foto Johan van der Heijden door Chris Platteeuw TERNEUZEN. „Ach, ik stuur maar een beetje." Chauffeur Henno Cijsouw is nuchter over de zesde plaats die hij samen met navigator Eric de Ruijsscher behaalde in de Historische Tulpenrally, die op 10 mei in Italië begon en finishte in Noordwijk. Wat staat er tegenover? Het bezorgen van de PZC levert een prima bijverdienste op. Daarnaast ontvangt u een kilometervergoeding. De hoogte van de bijverdienste wordt in een persoonlijk gesprek besproken. De PZC is op zoek naar een bezorger, in het bezit van een auto, die 's ochtends voor 07:00 uur wil bezorgen op de route Cadzand, Groede, Retranchement. Aanmelden? Neem tijdens kantooruren contact op met Karin Thilleman telefoon: 06-20727279 www.bezorgers.nl Meer bereiken. Met Wegener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 92