8 ZEEUWS-VLAANDEREN Poolexpeditie Twee Zeeuwse onderzoekers gaan in augustus mee met de grootste Nederlandse poolexpeditie ooit Twitter Bo van Scheyen @bovanscheyen Eens een keer een vrouw aan het roer bij het #ADRZ zou hele maal geen verkeer de stap zijn. Die mannen hebben er maar een zootje van gemaakt! Online Top 5 Reactie op de site Les 1: kijk nooit in de ogen van een aap, want dan ben je gelogeerd. Mooiste gebouw Bijna veertig jaar geleden overwinterde Ko de Kor te (72), opgegroeid in Meliskerke, op het ei land Edgeoya, aan de oostkant van Spitsber gen. Hij bracht er, samen met drie an dere Nederlandse studenten, dertien maanden door in totale afzondering. Van 19 tot 28 augustus gaat hij terug, samen met zestig andere Nederland se wetenschappers en vijftig gewone passagiers. Onder hen zijn twee van de drie mede-onderzoekers van toen. Volgens het Arctisch Centrum van de Rijksuniversiteit Groningen, dat de reis organiseert, is het de grootste Ne derlandse poolexpeditie ooit. Het negentig meter lange expedi tieschip Ortelius lag tot en met maan dag in de haven van Hansweert. In middels is het aan de reis begonnen naar het noordpoolgebied, waar het de hele zomer toeristen vervoert langs Spitsbergen en Groenland voor Oceanwide Expeditions (gevestigd in Vlissingen). Afgelopen weekend wa ren de onderzoekers die deelnemen aan de expeditie in augustus druk in de weer om alvast allerlei onderzoeks materialen aan boord te brengen. „Het is bijzonder dat we het onder zoek gaan voortzetten dat we daar in 1968 begonnen zijn", zegt De Korte. Hij was als jonge biologiestudent al gefascineerd door Spitsbergen. Hij zocht een baantje in het restaurant van een Noors kolenschip om in 'dat volmaakte land' te komen. Daar leer de hij een Noorse bioloog kennen, die hem en drie andere studenten at tendeerde op de Nederlandse Spits bergen Expeditie in 1968 en 1969. „Daar stonden we dan, met z'n vie ren op het strand. Het schip dat ons gebracht had, voer weg. De dichtstbij zijnde nederzetting was 200 kilome ter verderop", blikt De Korte terug. Van luxe voorzieningen, zoals die op de Ortelius, was geen sprake. „We hebben ons eigen huis gebouwd, een nissenhut, en zelf kachels geïnstal leerd. In oktober was het al twintig graden onder nul. Daarna begon de zee dicht te vriezen en werden de da gen korter. De zon was vier maanden helemaal verdwenen. Dat was heel prettig, maar soms ook moeilijk. Het had iets meditatiefs. Je zit in je eigen wereld, waarin een dag- en nachtrit me niet bestaat. Soms stormde het. Je kon niet buiten komen, dan werd je letterlijk weggeblazen. We zaten soms wekenlang binnen." De studenten deden destijds on der meer onderzoek naar ijsberen. „We verdoofden ze met een injectie geweer. Daarna merkten we ze. We hebben er dertien gemerkt. Zo pro beerden we meer informatie te krij gen over het aantal ijsberen en over hun trekwegen. Er werd toen volop gejaagd op ijsberen. Men zei dat het ijsberenbestand achteruit liep, maar dat was tot dan toe niet met onder zoek vastgesteld." Het onderzoek van De Korte heeft er uiteindelijk toe geleid dat ijsberen in Spitsbergen nu beter beschermd worden. De studenten kregen in 1970 de ANV-Visser Neerlandia-prijs voor hun doorzettingsvermogen. De Korte heeft ook veel onderzoek gedaan naar zeevogels, zijn expertise. Hij verwacht grote verschillen met toen aan te treffen. „Toen wij daar overwinterden, waren de winters veel kouder. De zee was tot midden juli bevroren. Vogels wachten met broeden tot de zee open is, omdat ze dan meer voedsel kunnen vinden. Ik verwacht dus dat de vogels nu veel eer der broeden. Of dat erg is? Nee hoor, laat de natuur z'n gang maar gaan." De Korte heeft ook na zijn expedi tie in 1968 en 1969 nog vele jaren in poolgebieden doorgebracht. Na jaren lang onderzoek heeft De Korte er nu zijn werk van gemaakt om toeristen de poolgebieden te laten zien. „De per fectie van het landschap. De ongerept heid. De ruimte. Het gevoel van een vleugje eeuwigheid. Ik vind het prach tig. Maar om dat te begrijpen, moet je er zelf geweest zijn. Ik wil mensen de schoonheid van de poolgebieden laten ervaren." 'Bijzonder dat we het onderzoek voortzetten' Europa Topman Van Eek van het Ad miraal De Ruyter Ziekenhuis stapte op. Hij is niet de eer ste omstreden (mannelijke) bestuurder van het ADRZ. Volg de PZC ook op Twitter: @PZCredactie. 1 Eén apenbeet en je vakan tie is voorbij 2 'Boeddhistische leraar in Middelburg misbruikte vrouwen' 3 B en W zetten hek om 'gevaarlijk' kunstpaviljoen Zierikzee 4 D66: 'Bestuur van ADRZ volstrekt incapabel, visie loos en zwabberend' 5 School De Vliedberg in Goes sluit de deuren Reactie op 'Eén apenbeet en ja vakantie is voorbij' Doe mee aan de verkiezing van het mooiste gebouw van Zeeland 2015!U kunt dat doen door op deze site een stem uit te brengen op één van de vijf genomineerde ge bouwen. U kunt stemmen tot zaterdag 20 juni, 12.00 uur via www.pzc.nl/mooistegebouw. Kijk op www.pzc.nl of CS @pzcredactie G facebook.com/depzc -r @pzcredactie Terug naar Volmaakt' poolgebied door Cornelleke Blok Expeditieschip Ortelius lag afgelopen weekend in de haven van Hansweert en is nu onderweg naar Spitsbergen. Ko de Korte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 91