We willen de zorgboerderij nog niet opgeven' ZEELAND 7 Expositie bij galerie de Ouverture in Cadzand-Bad over vervuiling van en door de zee Willem Behr, galeriehouder in Cadzand-Bad, wil mensen laten stilstaan bij vervuiling. Er is meer dan plastic soep. Een galerie met zand op de vloer. Zand, schelpen, zeewier, wat plastic afval, mis schien een hand schoen. Het zal er wel licht niet al te fris ruiken maar dat kan galeriehouder Willem Behr uit Cadzand-Bad niet schelen. In tegendeel, hoe meer rotzooi, hoe beter. Zijn expositie, die sinds za terdag te bekijken is in galerie de Ouverture, draait om vervuiling en de zee. Bezoekers zijn van har te uitgenodigd om zelf hun afVal mee te nemen. Willem Behr: „Het moet een teringzooi worden." Vervuiling mogen we van Willem Behr vooral zo breed mogelijk zien. Het gaat nu eens niet alleen over de bekende plastic afvaleilan- den in de oceanen, maar ook bij voorbeeld om het vuil dat de zee zelf op de stranden werpt. In de strijd voor de zo vurig gewenste blauwe vlag wordt ieder stukje af val van de stranden geveegd. Plas tic mag er vanzelfsprekend niet meer liggen, maar ook al het zee wier dat de zee zelf deponeert moet weg want toeristen willen niets minder dan een keurig strand, of het nu natuurlijk is of niet. „Ik wil het spanningsveld laten zien. Niet alleen de mens zorgt voor vervuiling. Als je kijkt naar de hoeveelheid afval die wij in de zee gooien, dat is ongelofelijk. Dat gaat ons nog eens heel erg opbre ken. Als je bijvoorbeeld al kijkt naar die plastic eilanden. Maar, het is ook andersom. In die zee groeit ook kelp, daar groeien ook planten en er gaan ook vissen ka pot. Ook daar is een enorme hoe veelheid afval en dat moet de zee kwijt. Er is een balans in wat wij AFVAL IN DE ZEE in de zee gooien en wat de zee weer naar ons gooit. En waar pro jecteert zich dat? Aan de kust." „Ik was laatst in India en je weet daar niet wat je ziet. Op het strand daar ligt het zeewier ander halve meter hoog te rotten en te stinken en toen dacht ik 'wat maakt nou die Noordzeekust zo bijzonder?' Wij vervuilen de zee maar we staan de zee niet toe het afval te dumpen. En waarom doen we dat? Het zal ons toch een rot- zorg zijn of er wat zeewier ligt en wat wrakhout? Maar dat is voor die toeristen. Wij vreten van de toeristen. Onze economie is er op gebaseerd. De toerist accepteert niet dat er zeewier ligt. Die dwingt ons om die rotzooi op te ruimen" „Wat ik wil laten zien is niet zo zeer de mens tegen de zee, maar meer de toerist. Wat wij allemaal niet doen om de toerist te plea- sen." De galeriehouder zet met zijn ex positie niet in op een grote menta liteitsverandering. „Als hier straks honderdvijftig mensen zijn ge weest die er allemaal zelfs maar een minuutje over nagedacht heb ben, dan ben ik al tevreden." Behr pakt het breder aan dan al leen een expositie in galerie de Ouverture. Eigenlijk wilde hij de dagopbrengst strandafval van de stranden in Sluis op de stoep voor zijn galerie tonen. Maar veertig kuub is toch echt een beetje te veel van het goede. Basisschool Het Tij uit Cadzand haakt aan bij de expositie met een project met de titel 'De zee als vuilnisontvanger'. Behr vertelt volgende week maan dag op het strand leerlingen van Het Tij over afVal op het strand. Ook krijgen de kinderen er uitleg over hoe het reinigen van het strand gaat. Met gevonden afval van het strand gaan de kinderen kunstwerkjes maken die op vrij dag 5 juni tussen 14.00 en 19.00 uur op Het Tij geëxposeerd wor den. Behalve de ouders zijn ook andere geïnteresseerden welkom. Inge Vermeulen bestiert de zorgboerderij en huurde het pand van eigenaar Loman. Toen er fi nanciële problemen ontstonden, leidde dat tot een slepend conflict. Omdat de verwachting was dat de boerderij via een verkoop moge lijk een nieuwe investeerder zou trekken, bleef Hof van Axel op de Eerste Verkorting zitten. Nu Lo- mans in het gelijk is gesteld en er plots moet worden ontruimd, is de ontzetting groot. De cliënten die voor dagbesteding komen, wil Inge niet wegsturen. De dagbeste ding gaat daarom verder op omlig gende gronden die van andere ei genaren zijn. Inge: „In overleg met hen kunnen we die ruimte gebrui ken." Er komen units van Jan Snel, waarin de dagbesteding voortgezet kan worden. Het ver zoek daarvoor ligt nog bij de ge- Nu Lomans in het gelijk is gesteld en er plots wordt ontruimd, is de ontzetting groot Inge Vermeulen wil de cliënten echter niet wegsturen meente Terneuzen. „We nemen via de wmo zorg af bij Hof van Axel, dit is een zaak die veel men sen kan raken", reageert wethou der Cees Liefting. „Maar het ver zoek is nog in behandeling." Hof van Axel sluit op 1 en 2 juni om te verhuizen naar de units iets verderop. „Het is bizar. We gaan op vijftig meter van de boerderij zitten, waar we niet meer in mogen", vertelt medewer ker Jakkoo Brouwer van Hof van Axel aangeslagen. Stoppen met de zorgboerderij is vooralsnog geen optie. „We willen niet opgeven", zegt Jakkoo. Eigenaar Loman kwam eerder in opspraak doordat er Poolse werknemers bivakkeerden op het campingterrein bij de boerderij. WOENSDAG 27 MEI 2015 'Ook de zee is een vervuiler' door Guido van der Heijden met dat er zeewier ligt. Die dwingt ons om die rotzooi op te ruimen, foto Ronald Op de stranden in de gemeente Sluis wordt iedere dag 50 kuub afval dat de zee achterlaat, opge ruimd. Denk hierbij aan zeewier, hout en plastic. Iedere dag leveren de 450 vuilnisbak ken op de stranden tussen Breskens en Cadzand veertig ton afval op. Het duurt twee jaar voor een sigaretten peuk vergaan is. Een glazen fles is pas na een miljoen jaar tot stof vergaan. Een krant doet er een halfjaar over. In de oceanen zijn ge bieden waar het plas tic afval door stro mingen geconcen treerd wordt tot af- valeilanden. De grootte van die eilan den wordt geschat tussen 700.000 en 15 miljoen vierkante kilometer. Willem Behr: „De toerist accepteert den Dekker door Sophie Stockman AXEL. Zorgboerderij Hof van Axel moet noodgedwongen een ander heenkomen zoeken. De eigenaar van het pand heeft opdracht gege ven om de zorgboerderij per 1 juni te ontruimen. Daarvoor was een kort geding nodig. *®90T|E\3! Zorgboerderij Hof van Axel verhuist 1 en 2 juni noodgedwongen naar units net buiten het terrein van de boerderij, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 90