Makkelijk slot voor vmbo'ers Stuur je examenfbto! CapsNobel Kapelle Open ZEELAND 11 Vmbo-leerlingen hebben hun laatste examens gedaan Vmbo-leerlingen Priscilla en Kyra hebben hun laatste examen erop zitten. Als alles goed is gegaan, kunnen ze hun dromen najagen: auto's en dieren. Biologiedocente Sonja Opdeijn van het Edudel- ta College in Goes was niet overtuigd van het ni veau van het examen biologie dat gisteren op het programma stond. Ze vond het een beetje te gemak kelijk. Vooral voor de leerlingen van het vmbo gemengde leerweg. „Het examen voor de leerlingen van vmbo kader zat beter op ni veau", legt de docente uit. Volgens haar was het examen wat aan de makkelijke kant en zaten er boven dien twee vragen bij die haars in ziens meer met taalvaardigheid te maken hadden dan met haar vak. Een grafiekje hier en nog eens een berekeningetje daar, het was al met al een beetje voorspelbaar, al dus de leerkracht. Dat de leerlin gen het dus als makkelijk hebben ervaren, kan ze goed begrijpen. „Soms moet ik bij een examen ook wel eens even puzzelen, maar dat was gisteren dus niet het ge val. Eigenlijk is ze wel blij dat het examen niet zo'n pittige kluif was voor wat ze noemt veel 'last minu te-stampers'. „Het is voor de leer lingen toch het laatste examen. Kinderen zijn dan gewoon moe." Fijn dus, vindt ze, dat het exa men voor alle vmbo'ers goed te doen was. „Ik heb er een goed ge voel over." Geen standaard 'meisjes-meisje' is ze. Priscilla Hille- man (16) uit Sir- jansland. En dat is maar goed ook, want de vmbo-scholiere van het Edudelta College in Goes wil dol graag aan de slag in een typische mannenwereld: de brunette wil graag hoofd-automonteur wor den. Gisteren had ze haar laatste examen: biologie. Ze antwoordt kort en krachtig op de vraag hoe haar examen ging. „Super!". Meer heeft ze er niet aan toe te voegen. Terwijl ze haar lange haren lospeu tert uit haar paardenstaart, gaat ze verder: „Ik heb er deze keer echt heftig voor geleerd, terwijl ik ei genlijk nooit leer." Ze vertelt dat ze voor het examen behoorlijk in de stress zat. Had zelfs last van haar buik, moet ze toegeven. Wis kunde vond ze moeilijk. De uit slag van dat vak zou voor de scho- lier nog roet in het eten kunnen gooien. Ze begint te stralen als haar wordt gevraagd wat ze gaat doen als ze wél slaagt. „Ik wil een opleiding tot autotechnicus gaan volgen en hoofd-automonteur worden." Ze beaamt dat het zeker geen alledaagse keus is voor een meisje, dat naar eigen zeggen al tijd 'een make-uppie draagt' om er toch vrouwelijk uit te blijven zien tussen haar toekomstige man nelijke collega's. De 'dikke Ameri kaan' van haar vader was volgens Priscilla van doorslaggevende bete kenis voor haar keuze. Haar vrije tijd brengt ze al sleutelend door, maar de Amerikaan van paps is - helaas - verboden gebied. Ook voor Kyra Maas uit Oude- lande zitten de examens erop. De eveneens zestienjarige vmbo-scho- liere van het Edudelta College komt met rode konen het examen lokaal uitwandelen. Goed ging het. „Gewoon doen, niet naden ken", zegt ze nuchter. Biologie was, op de vragen over de erfelijk heid na, geen probleem. Staat ze een dikke zeven voor. Natuur- en scheikunde was een lastig exa men voor Kyra. Haar voorberei ding: deur op slot, telefoon bene den en alle zussen (het zijn er drie) haar kamer uitwerken. Als ontspanning tussendoor heeft ze af en toe een stukje paardgereden. Maar nu is alles achter de rug en moet ze wachten tot ze de uitslag krijgt in juni. Het Edudelta verlaat ze voorlopig nog niet. „Ik vind het leuk om hier nog op school te blij ven en begin volgend jaar aan de opleiding dierenverzorging ni- veau-4." De Oudelandse legt uit dat ze een echt 'dierenmeisje' is. „Het is altijd mijn droom geweest om iets met dieren te gaan doen." Voorkeur heeft ze niet. Paard, schaap of olifant, ze vindt ze alle maal even leuk. EXAMENKLACHTEN VLISSINGEN. De PZC wil samen met scholieren een beeldverslag maken van de eindexamens in Zeeland. Daarvoor hebben we dus jouw hulp nodig! We willen je vra gen een foto in te sturen van je eindexamenperiode. Het mogen allerlei foto's zijn: je bureau vol studieboeken, een blik in het examenlokaal, de berg papieren na afloop, een welver diend relaxmomentje, het napra ten met je klasgenoten of een selfie met je beste vrienden. Stuur je foto's (in zo hoog mo gelijke resolutie) naar e-mailadres web@pzc.nl. Zet erbij door wie en waar de foto is gemaakt. Als je het leuk vindt, mag je er ook een tekst je bij schrijven. Wij plaatsen de leukste foto's op onze website en/of het Instagram-account van de PZC. En misschien komt jouw foto wel in de krant! De scholier met de allerbeste, gekste of leuk ste foto wint een Bol.com ca deaubon ter waarde van 50 euro. Eindexamens ftffl'PEHiMfl'ij WOENSDAG 27 MEI 2015 'Biologie was een eitje' door Winnie de Witte-van Dam Priscilla Hilleman Kyra Maas foto's .arcelle Davidse Na de eerste twee weken van de eind examens staat de tel ler bij het Landelijk Aktie Komitee Scho lieren op ruim 143.000 klachten. Vrijdag waren er rela tief weinig klagers: bij het vmbo net wat meer dan onder ha visten en vwo-leerlin- gen. „Meestal is dat omgekeerd", aldus een woordvoerster. Op het Vossius Gym nasium in Amster dam werd het exa men Engels korte tijd onderbroken om dat een duif de aula was binnengevlogen. in totaal 206.300 leerlingen doen dit jaar eindexamen. De meesten zitten op het vmbo (110.270), de rest doet examen havo (57.580) of vwo (38.450). De vmbo'ers hebben hun laatste examens erop zitten. Vandaag doen de ha visten examen na tuurkunde. Voor de vwo'ers staan muziek en scheikunde op het programma. Lees alle nieuwtjes op www.pzc.nl/ eindexamen Twitter mee met #examenzld Selina Vendelbosch had het afgelopen weekend even nodig: een break bij de Intratuin. Haar mavo-examen bij CSW in Middelburg zit erop. foto Rowan Vendelbosch Driekleur Challenq KNLTB www.capsnobelkapelleopen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 82