Onwel Schippers: Vertrouwen in zorg moet hersteld Nat pak ZEELAND 3 Zeeuwen. „Veiligheid is niet uitslui tend iets van de politie. Een veilige samenleving bouw je met onderne mers, gemeenten, het waterschap en vooral burgers. Die kennen hun buurt het best en weten wanneer er iets niet in de haak is. Bovendien zitten we in Zeeland met weinig mensen in een groot gebied, met lange aanrijtijden. Burgers zijn dus belangrijk bij het signaleren van cri minaliteit en zaken die scheef lo pen." Hij riep de zaal en daarmee de Zeeuwen op zich aan te sluiten bij Burgernet, waarin de politie via een sms of email burgers vraagt acuut te helpen bij bijvoorbeeld een zoekactie. Inmiddels zijn 20.000 Zeeuwen aangesloten bij Burgernet. We hebben u nodig. Burgers kennen hun buurt het best en weten wanneer er iets niet in de haak is Ronald Weydema, politiechef Leen Tazelaar (1) uit Goes en Michael ter Kiefte uit Middelburg snelden in ja nuari toe bij een aanrij ding op de kruising Deltaweg-Lan- geweg ten noorden van Goes. Leen liet zijn hond uit. „Ik zag een bestuurder het talud op rijden. Hij ramde een lantaarnpaal en kwam op zijn kop terecht. Het zag er naar uit dat de man onwel was ge worden en de macht over het stuur had verloren. Ik heb meteen U2 gebeld, maar op dat moment kwam er een ziekenhuisarts voor bij die te hulp schoot." Michael, op weg naar zijn werk, zag het ongeluk pal voor zijn neus gebeuren. „We zijn uit de auto ge sprongen om te zien hoe de man eraan toe was. Hij zat klem. De au to begon te roken, we dachten dat het onveilig was de man erin te la ten zitten. We hebben hem uit zijn benarde positie bevrijd en naar het bushokje gedragen. Toen kwam ook de ambulance al." Minister Edith Schippers van Volksgezondheid zei dat gister avond in de Tweede Kamer. Die maakt zich grote zorgen over de si tuatie in de Zeeuwse zorg. Een meerderheid wil dat de Zeeuwse ziekenhuizen stoppen met vech ten en meer samenwerken, dat zorgverzekeraar CZ beter zijn best doet en dat inwoners mogen mee praten over welke zorg wordt ge boden. „De ziekenhuizen in Zee land vechten elkaar de tent uit", al dus Lea Bouwmeester van de PvdA. „Er worden patiënten naar Breda gestuurd en niet naar het tweede Zeeuwse ziekenhuis, om dat die wordt gezien als concur rent. Dat is in Zeeland al jaren aan de gang en er is niet ingegrepen." Dat minister Schippers begin dit jaar alle Zeeuwse zorgaanbie ders om de tafel heeft gezet om een toekomstplan te maken, vindt Bouwmeester 'heel erg goed'. „Maar er ligt nog geen plan." CZ moet als grootste zorgverze keraar van Zeeland regelen dat vol doende kwalitatief goede zorg wordt geboden, constateert Arno Rutte van de VVD. „Als CZ zijn zorgplicht niet voldoende na komt, moet de Nederlandse Zorg- Ik heb in Zeeland ingegrepen omdat CZ, de zorgaanbieders en de inwoners niet met elkaar spraken' autoriteit de boel onder druk zet ten. Of de minister moet wellicht een zetje geven. CZ zal moeten gaan bewegen om adequate zorg in Zeeland te regelen." Minister Schippers deelt de zor gen van de Kamer, maar ze stelt vast dat een commissie op initia tief van CZ hard werkt aan een toekomstplan. Bewoners mogen daarover komende zaterdag mee praten. Zorgaanbieders kunnen dat volgende week. „Ik heb in Zeeland ingegrepen omdat zorgverzekeraar CZ, de zor gaanbieders en de inwoners niet met elkaar spraken", zegt Schip pers. „Dat is wel nodig, omdat de inwoners met de voeten stem men. Zijn ze niet tevreden dan gaan ze naar bijvoorbeeld zieken huizen buiten Zeeland." Dat holt de zorg uit en dat wil de minister niet. Ze stelt vast dat het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis het 'al een tijd moeilijk heeft'. „CZ is verant woordelijk dat er voldoende zorg is. De zorgverzekeraar wil op nieuw investeren in het ADRZ, maar wil wel dat zaken worden aangepakt. Ze heeft het zieken huis een voorschot van to miljoen euro gegeven en er wordt gewerkt aan meerjarencontracten." De raad van toezicht vindt dat het de directie niet is gelukt om adequate maatregelen te nemen, aldus de minister. „Daarom is in gegrepen." Schippers vindt dat zorgverzekeraar CZ daarover haar mening mag geven. „Maar de raad van toezicht beslist." Willem Jan Boogaard hielp een in de sloot gereden vrouw Als een verzopen kat stond de Vlaamse vrouw in maart aan de deur van de familie Boogaard in Middelburg. Ze was op de Oude Veerseweg uit de bocht gevlogen en in de sloot be land. Ze had zich bevrijd door het zijraam eruit te trappen. Bij Boog aard brandde licht. Bibberend bel de ze aan. Willem Jan (12) was alleen thuis - zijn zusje lag te slapen - maar reageerde kordaat. „Ik zette haar voor de kachel, op een paar handdoeken. Ik vroeg haar of ze misselijk was of hoofdpijn had. Nee, ik heb geen EHBÓ-cursus ge daan. Vervolgens belde ik de poli tie, die haar nadien terugbracht naar de camping waar ze verbleef. Ik dacht er ook aan mijn moeder te bellen, want ze zou vast schrik ken van al die politieauto's voor de deur." Van de vrouw heeft hij nadien niets meer vernomen. WOENSDAG 27 MEI 2015 van krijgen pluim politie door Jeffrey Kutterink DEN HAAG. Mensen mijden de Zeeuwse ziekenhuizen omdat ze die onvoldoende vertrouwen. „De organisatie van de zorg in Zeeland is niet hoe mensen het wensen en dat moet veranderen." Edith Schippers, minister f foto's Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 60