I 9 Hoe gaat het met de Bergense dames? Normaal bestaat veertig jaar. Vanavond brengt de VPRO een documentaire over de boerenrockers. Vijf vragen aan Frank Wiering, regis seur, producer en vriend van frontman Bennie Jolink. (■ouden Bergen 'De typetjes van Draadstaai, het is echt weer een feest om te doen' Normaal heeft de plattelander een stem gegeven, een identiteit en trots Niet te missen op woensdag 27 mei 2015 &D00RGRIETEKE MEERMAN „Ik heb Ben 48 jaar geleden leren kennen in een Amsterdams café. Hij was net afgestudeerd aan de kunstacademie. Hij droeg een licht blauwe jas met roze knopen, daar onder een fel geel hemdje en een broek met een kleur dat hij 'elek- troblauw' noemde. Samen met zijn vriendin vormde hij De Stichting Esthetische Accommodatie. Ze had den geen plek om te overnachten, dus logeerden ze bij mij." „Vroeger was hij een echte kunste naar, met zelfs een wat nichterig Amsterdams accent. Later kwam die omslag. Kijk, Ben is iemand die alles 600 procent uitvergroot. Bij zoiets als de 'Normaal-doctrine', zoals hij het noemt, dan wórdt hij ook een boer. Hij wordt wat hij maakt." „Als je een hokersfeestje viert, dan weet je van elkaar dat je te veel gaat drinken. Datje uit de band springt, uitje dak gaat. Je maakt met z'n allen plezier, maar het wordt niet agressief en je wordt nooit té dronken. En de maandag erop ben je gewoon weer op je werk. Vooral dat laatste is heel be langrijk." „Het platteland wordt bijeengehou den door het plattelandsgevoel. Dat is niet alleen iets van de boeren zoon, maar ook van de dokter en de burgemeester. En van ouderen én jongeren. De muziek van Normaal speelt daar een belangrijke rol in. En dat blijft." De tweedelige miniserie Gouden Bergen scoorde zo goed, dat SBS6 meteen een compleet seizoen liet maken. Hoewel de ver wachtingen inhoudelijk werden ingelost, bleven de bijpassende scores uit. De serie begon veelbelo vend met 700.000 kijkers, maar is blijven steken op iets boven de 400.000. Vanavond is alweer de laatste aflevering van de komische dramaserie. Voor wie het heeft gemist: Gouden Bergen gaat over vijf vrouwen in Bergen, die hun leven zagen in storten omdat hun man nen het lieten afweten. In het vervolg zien we hoe ze alles op alles zetten om op stand te kunnen blij ven leven. De hoofdrollen worden gespeeld door Plien van Bennekom, Eva Duijve- stein, Tina de Bruin, Margo Dames, Fockeline Ouwerkerk en Jelka van Houten. De mannelijke cast bestaat uit onder an deren Viggo Waas, Hajo Bruins, Diederik Ebbinge en Vincent Croiset. In de slotaflevering scha kelt Chantal iedereen in om Vincent te zoeken die niet thuiskwam na een begrafenis, en wordt Myrna verrast door Jaap. Gouden Bergen, 20.30 uur, SBS6. SERIE Overledenen pakken hel leven weer op a FILM En dan loopl je vader weg w TERUGKIJKEN Scientology onlraleld „De emancipatie van het platte land. Als je vroeger achttien was en naar Terschelling ging om achter de meiden aan te zitten, dan maakte je naast die jongens uit Den Haag en Amsterdam geen en kele kans. Dat heeft Normaal hele maal veranderd. Die heeft de plattelander een stem, een identiteit en trots gegeven." woensdag 27 mei 2015 GO DEECHTE ROCKERS VAN NORMAAL Wat voor man was Bennie Jolink toen je hem leerde kennen? Hoe is deze Bennie Jolink te rijmen met de Achterhoekse rocker? De mannen hebben de AOW-leeftijd bereikt. Wat moet Nederland zonder Normaal? Ja, dat was haken. 40 jaar Normaal, vanavond 21.25 uur, NPOI. Eva Duijvestein speelt de rol van Eline. fotosbs De Franse horrorreeks The Returned - of: Les Re- venants- is bekroond met een Emmy voor beste in ternationale dramaserie. In deze serie pakken over ledenen de draad van hun leven weer op. Netflix 000 Zoveel jaar kunnen we in de toekomst worden. Dat stelde Aubrey de Grey vorige week in De Vol maakte Mens. Vanavond gaat het over sleutelen aan de ziel. NP02, 23.00 uur. Tony 10 gaat over Tony van bijna 10. Zijn vader heeft het geschopt van kraanmachinist tot minis ter. Op een dag hebben zijn ouders heftige ruzie en loopt zijn pa weg. NPO 3,15.30 uur. De VPRO zond vorige week de documentaire Going Clear: Scientology and the Prison of Belief uit. Deze film duikt in het ontstaan van de Sciento logy Kerk en portretteert acht voormalige leden. Een paar dagen na de uit zending deed een under coveractie van Rambam bij de Nederlandse Scien tology Kerk stof opwaaien, omdat de sekte kinderen zou inzetten bij sessies. >NPO Gemist. Jeroen van Koningsbrugge Normaal: De stem van het platteland, foto vpro Wat is haken nou pre cies? Wat heeft Normaal Nederland ge bracht? 44 Frank Wiering leerde Bennie Jolink ken nen in een Amster dams café. FOTO VPRO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54