WEETRAAD w 66167168 6 f*GOI Veel werknemers krijgen dit jaar minder vakantiegeld. Met dit stappenplan haal je het meeste uit het jaarlijkse extraatje. Los altijd eerst de problematische schulden af, zoals achterstallige huur of hypotheek Heerlijk, zo'n goed gevulde bankre kening als het vakantiegeld weer is overgemaakt. Maar voor veel werk nemers loopt het langverwachte ex traatje uit op een domper. Door nieuwe belastingregels valt het va kantiegeld fors lager uit, vooral voor de hogere inkomens. Wie twee keer modaal verdient, krijgt bij voorbeeld 204 euro minder. Niet getreurd: doorloop de volgende stappen en laat je vakantiegeld op timaal renderen. 1HEB JE SCHULDEN? Heb je ergens nog een schuld, hoe klein ook, los die dan eerst af. Wellicht een open deur, maar je bent niet de eerste die een spaarre kening heeft en rood staat. Niet handig want de spaarrente is stuk ken lager dan de rente op schuld. Los altijd eerst de problematische schulden af, zoals achterstallige huur of hypotheek. Betaal ook je water, gas en licht, zodat je niet wordt afgesloten. En vergeet de zorgpremie niet. Als je meer dan zes maanden niet be taalt, wordt de premie inge houden op je inkomen. Je betaalt 30 procent extra voor de basisverzekering tot de achterstand verholpen is. Als de schuldeisers met de hoogste prioriteit zijn afbe taald, vergelijk dan de rentes op je schulden. Zo betaal je vaak meer rente op een creditcardschuld dan op een persoonlijke lening. De cre ditcardschuld los je dus als eerste af 2 HEB JE EEN BUFFER? Maak jij je salaris elke maand tot de laatste cent op? Dan is het slim om met het vakantie geld een buffer aan te leggen. Dat voorkomt dat je op een ander moment een dure lening moet aangaan. Met de online BufferBe- rekenaar van budgetvoorlichter Nibud kun je uitrekenen hoeveel je in jouw persoonlijke situatie het best achter de hand kunt houden. Wil je direct toegang tot je geld hebben, dan is een eenvoudige spaarrekening het handigst. Maar helaas is de rente op een spaarrekening historisch laag. Bij de grote banken krijg je op dit moment min der dan 1 procent rente. Hoe wel de rentes overal laag zijn, heeft het toch zin om te shop pen richting hoogste rente. Elke keer als elders meer rente valt te behalen, verplaats je ge woon je saldo. Financieel deskundige Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties Slopt mijn contract als ik jaar word? kun Je je pensioen ook uilslcllcn? I loc houden wij partnertoeslag? Na mijn prepensioen w il ik graag coachen woensdag 27 mei 2015 GO Vakantiegeld ZO HAAL JE ER ALLES urr Ja, los ze af. Nee, ga naar stap 2. 44 Nee, spaar actief. Ja, door naar stap 3. Reageren? irene.van.den.berg @persgroep.nl Ik heb een contract voor onbepaalde tijd en wil helemaal niet stoppen met werken als ik 65 jaar ben geworden. Mag ik worden ontslagen? Veel werkgevers hebben in hun ar beidsovereenkomst opgenomen dat die automatisch eindigt bij het berei ken van de AOW-leeftijd. Controleer of dat bij u ook het geval is. Zo ja, overleg met uw werkgever wat uw mogelijkheden zijn. De kans is klein dat uw werkgever u op 65-jarige leeftijd opnieuw aan neemt voor onbepaalde tijd. Met een tijdelijk contract loopt hij minder ri sico als u langdurig ziek zou worden. Er zijn meer manieren om binnen boord te blijven: door een uitzendbu reau in te schakelen en via die constructie te werken, of door een eenmanszaak op te richten. Na mijn 65ste kan ik doorwerken bij mijn baas. Is het mogelijk om de uitke ring van het pensioen uit te stellen? In het reglement van uw pensioen regeling staat vermeld of uitstel mo gelijk is. In de meeste gevallen is dat inderdaad zo. Uitstel is maximaal mo gelijk tot vijf jaar na de ingangsdatum van uw AOW. Dit kan gunstig zijn als u genoeg salaris verdient om van te leven. Op een latere ingangsdatum ontvangt u namelijk een hogere pen sioenuitkering. Het wordt immers voor een kortere periode uitgekeerd. Mijn vrouw en ik ontvangen een part nertoeslag. Ik ben 68 jaar, maar wil meewerken in het bedrijf van mijn broer. Is een extra inkomen van in vloed op de hoogte van de toeslag? Ja, dat kan het geval zijn. De partner toeslag - sinds april van dit jaar ver vallen voor instromende AOW'ers - is er voor AOW'ers met een partner die nog geen 65 is en weinig verdient. Als uw gezamenlijke inkomen hoger uit valt dan 2.627,56 euro bruto per maand, dan gaat de toeslag met maxi maal 10 procent omlaag. Ik ben met prepensioen gegaan. Nu wil ik twee dagen per week als zelf standig coach aan de slag. Ik word dan gekort op mijn prepensioen. Mag dat zomaar? Wie met prepensioen is, kan niet on-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51