Shake il, baby! 'Ik meet hier de kinderen' Kippen vangen 2 I GELD GOI TOP 10 BIJBANEN Test 1,2,3 Zomei'baanfjes In de winkel vulde ik vakken en ontwikkelde zakelijk inzicht. Dat komt me nu als econoom goed van pas Je komt ze regelmatig tegen: producten die pretenderen de definitieve oplossing te hebben voor een bepaald probleem. Wekelijks op deze plaats de bittere realiteit. Vandaag: hippe blenders met zuurstokkleurtjes. Iedereen kent die sta len blenders wel uit vervlogen tijden. Van die logge gevaar tes met een motor blok dat niet zou misstaan op een brommer. Met zo'n loodzware glazen vaas erop waar je met gemak een bos uit de kluiten gewassen zon nebloemen in kunt parkeren. Maar sinds een paar jaar zijn er ook hand zame alternatieven op de markt. Met mooie zuurstokkleurtjes en bekers van kunststof waar je je geen breuk aan tilt. Ze zijn prima geschikt voor smoothies en fruitsapjes, maar wel iets minder geraffi neerd als het gaat om harde noten en ander zwaar werk. Maar hé: het oog wil ook wat. RUSSELLHOBBSMIX -> VERVOLG VAN VOORPAGINA Ongeschoold werk heeft het imago datje er niets voor hoeft te kun nen. Maar dat is perti nent niet waar. „Juist bij deze baantjes leer je samenwer ken en inzicht ontwikkelen - eigen schappen die steeds voor werkgevers steeds belangrijker worden" zegt Stel. „De arbeids markt vraagt méér dan een di ploma. Een werkgever kan uit bijbaantjes veel afleiden. Bijvoor beeld of je ondernemend bent." Stel denkt terug aan haar eigen bij baantje; 15 was ze, toen ze bij Van der Valk de Cantharel in Apeldoorn werkte. „Ik ben nu 57 en ik heb er nog steeds profijt van. Niet dat ik het me toen realiseerde, maar daar leerde ik hoe een bedrijf werkt. Hoe meer borden ik ophaalde, hoe meer het restaurant kon verdienen. Hoe klantvriendelijker je bent, hoe meer -V. *yh gasten je terugziet. Ik verdiende 2,50 gulden per uur. Daarvan moest ik ook nog geld inleveren als bij de kassa een rekenfout was gemaakt." Schoolervaring Andries de Grip, hoogleraar en di recteur van het Researchcentrum voor Onderwijs en Arbeidsmarkt van de Universiteit Maastricht, is het met Stel eens. „Met een zomer- baantje op je cv kun je je onder scheiden van anderen," zegt De Grip. „Je geeft bij latere sollicitaties een paar heel goede signalen af. Je laat zien datje iets onderneemt, dat je wilt werken voor je geld. Het is echt een opstapje naar een vol gende baan." De Grip is ervan overtuigd: een baantje vult je schoolervaring aan. „Je leert dat je op tijd moet komen, wat een 8-urige werkdag is, een goede werkhouding, hoe je moet communiceren met klanten, met collega's en je leidinggevende. Het is niet erg als je het voor het geld doet, als je maar laat zien watje waard bent. Geef aan datje meer wilt binnen een organisatie, kom voor jezelf op." Zelf werkte De Grip vroeger bij zijn ouders die een winkel hadden in huishoudelijke artikelen, speelgoed en souvenirs. „Vakken vullen, klan ten helpen en administratief werk. Ik leerde er systematisch van wer ken, communiceren en met klanten Reageren? mark.roos@persgroep.nl Prijs: rond de 40 euro Specificaties: 600 ml beker, 300 watt Plus: Klein, compact en praktisch. Vaatwasmachinebestendig. Met vier afsluitbare bekers. Ideaal voor zomerfruit en smoothies. Min: Heeft moeite met harde sub stanties en maakt flink lawaai. VAN kJSSCHEPPER TOT directeur Populaire bijbanen voor jongeren tussen de 15 en 25 jaar volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek 1. Winkelbediende, markt en straatverkoper 2. Vakkenvuller, garderobe medewerker 3. Serveerster, kelner 4. Kassamedewerker 5. Afwasser, hulp in keuken 6. Bezorger (van kranten, folders, wasgoed) 7. Barmedewerker 8. Lader, losser, verhuizer 9. Tuinbouw 10. Verzorging (kinderen, bejaarden, zwakzinnigen) Wie: Vera Kuijpers (22) uit Tilburg Bijbaan: assistent bij achtbanen in de Efteling Studeert: lerarenoleiding beeldende vorming Verdient: 8,91 euro bruto per uur reiskosten (5,50 euro per dag) „Ik bedien de attracties in Ruigrijk en zorg voor de vei ligheid. Het opmeten van kin deren bijvoorbeeld. Als kinderen de 1.20 meter niet halen bij de Joris en de Draak, is het mijn taak om ze dan alsnog te 'verwonderen', zo noemen we dat in de Efte ling. Ze krijgen dan een kleine variant van het blauwe hesje aan dat de medewer kers dragen, en dan mogen ze op de knop drukken die de trein laat vertrekken. Heel gaaf om dan die gezichtjes te zien. Je moet betrokken zijn, betrouwbaar, goed met kin deren, en creatief. Het geld gebruik ik als extraatje tij dens mijn studie en voor boe ken en huur. Mijn kamer kost 260 euro in de maand." 44 woensdag 27 mei 2015 Wie: Tom Kampagne (21) uit Gramsbergen Bijbaan: kippenvanger in de Achterhoek en in de buurt van Enschede Studeert: commerciële economie op Windesheim Verdient: 12 euro per uur bruto, 's nachts is het ta rief 150 procent. ,,We van gen de kippen in de schuur en doen ze in bak ken met lades. In elke lade kunnen dertig kippen; elke bak heeft weer acht lades. Die worden met een sho vel op de vrachtwagen gezet, richting de slachte rij. Het is lichamelijk zwaar werk, zo'n kip weegt 2 kilo. Je pakt ze bij de poten, een paar tege lijk. En je moet snel kun nen werken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47