VANDAAG 3 Zaak Hilversumse showbizzmoord moet worden herzien effeweg.nl Hij werd in 1984 veroordeeld tot celstraf en tbs voor de moord op platenbaas Bart van der Laar. Onterecht, blijkt nu. Steeds weer voelt Martien Hun- nik hem opkomen. De lach die haast niet te stoppen is, die tel kens weer op zijn gezicht ver schijnt. Zo voelt gerechtigheid dus. Eindelijk. Het vonnis dat hij jarenlang aanvocht, dat van hem een moordenaar maakte, is van ta fel. „Zo heb ik me in jaren niet ge voeld. Als een vrij mens." De Hoge Raad in Den Haag heeft op deze meidag zojuist geoordeeld dat Hunnik nooit voor de moord op Bart van der Laar ver oordeeld had mogen worden. Zijn zaak moet worden herzien door het gerechtshof in Den Haag. In 1981 werd de platenbaas, die onder meer Lenny Kuhr en meidengroep Luv' onder zijn hoe de had, in Hilversum door het hoofd geschoten. De zaak sloeg in als een bom, beheerste de voorpa gina's van alle kranten. Schokte de showbizzwereld. Twee jaar later werd Hunnik veroordeeld, nadat hij tijdens uren lange verhoren een valse bekente nis had afgelegd. Bezweken onder de druk lepelde hij informatie op die hij in kranten had gelezen. Acht jaar bracht Hunnik door in gevangenschap, na een veroorde ling tot 2 jaar cel en tbs. Soms, tij dens de nachtmerries die hij nog altijd heeft, lijkt het alsof hij weer terug is in de cel die hij al jaren achter zich heeft gelaten maar nooit echt ver weg is. Dan wordt hij schreeuwend wakker. In zijn huis heeft Hunnik haast geen deu ren. Het gevoel opgesloten te zijn, kan hij niet verdragen. Nu, hier in de zon, omringd ONTERECHT VEROORDEELD door media en een handvol vrien den, voelt hij na zijn overwinning plots ook weer de zenuwen die kortgeleden nog op zo'n wonder baarlijke wijze waren verdwenen. „Vorige week had ik door de span ning nog last van hartritmestoor nissen. In mijn zak had ik bèta blokkers. Maar de dag voor de uit spraak was ik ineens doodkalm." Maandag haalde hij zijn witte overhemd nog door een sopje - het is het overhemd dat hij nu draagt. Hij gaf de planten water. Kookte het eten - een hobby, waar van hij inmiddels ook zijn beroep heeft gemaakt. Hunnik deed het allemaal zonder een spier te ver trekken. Terwijl zijn man Ivo het niet meer had. Ivo. Altijd bleef hij geloven in de onschuld van zijn man, die acht jaar in de cel zat. In de tijd van zijn veroordeling was Hunnik nog een ander mens. Vereenzaamd. Depressief en in de war was hij ook toen hij in 1983 naar het tv-programma Opspo ring Verzocht belde en zei meer informatie te hebben over de moord op Van der Laar, met wie hij het bed had gedeeld. Het was een schreeuw om aan dacht, zei hij er later over. Het was ook het telefoontje waardoor hij in het vizier van de politie ver scheen, als mogelijke dader. Toen dacht Hunnik nog dat hij vanzelf wel door de mand zou vallen. Maar dat hij na zes weken zijn ver klaring introk, veranderde niks aan de zaak. Het was Ivo die Hunnik stimu leerde het er niet bij te laten zit ten. Die hem jaar na jaar steunde in zijn strijd zijn naam te zuive ren. Ook gisteren stond hij achter zijn man, in de rechtszaal. De lief de heeft hen beiden veel gekost. „Ik ben voor hem gewaarschuwd, niet iedereen begreep dat ik bij hem was." Hunnik: „Zo vaak werd gedacht, waar rook is, is vuur." Vrienden kwamen, maar gingen vaak ook weer, vanwege de veroor deling die Hunnik op zijn naam had staan. „Ik werd met de nek aangekeken. Daarom wil ik eerher stel, mijn goede naam terug." Advocaat Geert-Jan Knoops zet te zich in voor de herziening van de zaak, die volgens hem enkel het stempel 'gerechtelijke dwa ling' verdient. Knoops: „In je loop baan maak je dit maar een paar keer mee." Er zijn maar weinig an deren die het traject dat Hunnik aflegde, kennen. Verpleegster Lu cia de Berk bijvoorbeeld, die onte recht als seriemoordenaar werd aangemerkt. Maar nooit werd zo'n oude zaak herzien, aldus Knoops. Op basis van nieuwe verklarin gen in de moord op Van de Laar rees enige tijd geleden al het ver moeden dat de moord op de pla tenbaas in opdracht van een za- Ik werd met de nek aangekeken. Daarom wilde ik eerherstel, mijn goede naam terug.' kenpartner werd gepleegd, door twee bekenden van Van der Laar. Toch zal vervolging van anderen niet meer plaatsvinden - de zaak is verjaard. Knoops: „Saillant de tail is dat dit in 1981 het grootste rechercheonderzoek van Neder land was. Het toont eens te meer aan hoe voorzichtig er moet wor den omgegaan met zaken die geba seerd zijn op een bekentenis." Maar het was gisteren geen dag om te treuren. Het echtpaar hief een lied aan, in de auto op weg naar Den Haag. 'Wat voor weer zou het zijn in Den Haag'. De lief de voor muziek van vroeger delen ze met elkaar. Dat de zon na de uitspraak van de Hoge Raad zo uit bundig schijnt, past bij de dag die voor hen beide het einde mar keert van een loodzware periode. Het is een nieuw begin, zou je kunnen zeggen. Hunnik: „Sinds mijn veroordeling, maar ook sinds ik mijn straf heb uitgezeten, ben ik altijd de verliezende partij ge weest." Vandaag is hij voor het eerst in meer dan dertig jaar een winnaar. 4-daagse busreis, vertrek in: juli en augustus www.effeweg.nl/summer of bel 0529 - 46 96 67 WOENSDAG 27 MEI 2015 foto Martijn Beekman/ANP Eindelijk voelt Martien Hunnik zich echt vrij door Carla van der Wal Herman du Bois en Wilco Viets zitten ja renlang onterecht vast voor de moord op stewardess Chris tel Ambrosius. In 1995 krijgen ze ie der tien jaar cel. Na heropening van hun zaak oordeelt het hof in Leeuwarden in 2002 dat de bekente nissen van verdach ten en getuigen on geloofwaardig zijn. Er volgt vrijspraak. Vier jaar zit Kees B. onschuldig in de cel voor de moord op Nienke Kleiss, beter bekend als de Schie dammer parkmoord. De echte dader be kent de moord op het tienjarige meisje in 2000 als hij in een andere zaak is opge pakt. H. krijgt acht tien jaar cel en tbs. Jarenlang staat Lucia de Berk te boek als seriemoordenares. Ze krijgt levenslang voor zeven moorden en drie moordpogin gen op patiënten. Er rijzen twijfels over haar veroordeling en op 14 april 2010 volgt vrijspraak. Het blazoen van be jaardenverzorgster ina Post wordt na 24 jaar gezuiverd. Ze wordt veroordeeld voor de dood van de bejaarde mevrouw Kolstee in Leidschen- dam in 1986. Zes jaar zit ze vast. Na het herzieningspro ces volgt in 2010 vrij spraak. Drie mannen en drie vrouwen hebben mo gelijk jarenlang onte recht vastgezeten voor de dood van 'oma Mok' in Breda. Ze kregen in de ja ren negentig celstraf fen van van vijftien maanden tot tien jaar celstraf. Inmid dels is het ernstige vermoeden gerezen dat mogelijk sprake is van een grootse rechterlijke dwaling. Hun proces wordt momenteel opnieuw behandeld. Martien Hunnik, ex-gedetineerde Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijt en vervoer per luxe touringcar Highlights: Kleine Zeemeermin, Kasteel Amaliënborg, oude haven Nyhavn, Tivoli Bezoek ook het Zweedse Malmö! Ook stedentrips mogelijk naar: Berlijn - Londen - Praag - Parijs - Antwerpen Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3