Kunstenaars nemen bezit van vuurtoren •Invloed jongeren op politiek 6 ZEELAND Johan Friso blijft Juliana voor Beach Games op Middelburgse Markt krijgen een vervolg De gemeente Middelburg krijgt meer te zeggen over jongeren en moet dus ook een stem geven aan de jeugd. in de regio Wijkfeest in Dauwendaele 112 nieuws Dominee Poesiat gaat met emeritaat Kunnen we leven op de planeet Mars? Politie publiceert aantal foto's van daders 'laffe straatroof Jongen vernielt raam en rolluik van de buren Meisje (3) gewond door val op kinderdagverblijf Mij'n dorp, mijn stad Jongeren kunnen nu ook wel meepraten, maar dat weten ze vaak niet Het is alleen wel moeilijk om ze te motiveren MIDDELBURG Het Junior Drumcorps van Johan Friso uit Middelburg heeft zaterdag een eerste plek behaald tijdens de voorrondes van de Nederlandse kampioenschappen. In Roosendaal won het jeugdkorps de wedstrijd met een score van 63.15. Het korps had een ruime voorsprong op Jong Jubal uit Dordrecht. Juliana, de gro te zus van Johan Friso behaalde een tweede plek met 61.80. Op 6 juni zal Johan Friso te zien zijn op het Nationaal Jeugdfestival in Vlissin- gen. MIDDELBURG Voetbalvereniging FC Dauwendae le wil haar maatschappelijke betrok kenheid tonen en houdt daarom za terdag een wijkfeest op het terrein van sportpark de Kruitmolen. Om 12.00 uur opent wethouder Saskia Szarafmski het feest met hulp van een roofvogel. Er zijn sportieve acti viteiten zoals een achtkamp voor wijkteams. Op het terrein zijn ook kraampjes met multiculturele hap jes, een roofvogelshow, dans- en muziekdemonstraties door dans school Moves! en workshops voor jong en oud (onder andere bloem schikken). Het dagprogramma is gratis en duurt tot 18.00 uur. Daar na gaat de barbecue aan voor dege nen die zich vooraf aangemeld heb ben. Meer informatie op fcdauwen- daele.nl MIDDELBURG De Beach Games in Middelburg krijgen een vervolg. Van vrijdag 19 juni tot en met dinsdag 23 juni staat de Markt vijf dagen lang in het teken van sport en spel. Het meerdaagse evenement wordt tot stand gebracht in samenwerking met verschillende scholen, sport verenigingen, bedrijven en instel lingen. Het doel is om jong en oud te stimuleren gezamenlijk te spor ten en tevens kennis te laten ma ken met nieuwe sporten. Er zullen verschillende clinics gehouden KOUDEKERKE Dominee Robert Poesiat (geb. 9-2-1949) van de Protestantse ge meente Koudekerke gaat zondag met emeritaat. De afscheidsdienst in de Michaëlskerk begint om 14.30 uur. De beroepingscommis sie zoekt naar een opvolger voor Poesiat, die samen zal werken met Kees den Hertog, de tweede predi kant van de gemeente. Meer op: www.pzc.nl/monnikenwerk worden voor basisscholen. Dit jaar ligt daarbij de focus op de integra tie met het speciaal onderwijs. Ook is er aandacht voor topsport. Zo worden in samenwerking met de Challenger Zeeland de voorron des gehouden voor de Internationa le Beach Tennis Kalender. De Mid delburgse korfbaljeugd kan mee doen aan een clinic van Naomi Zuidweg. De Beach Games Middelburg wor den op 19 juni geopend door wet houder Beekman. MIDDELBURG Volkssterrenwacht Philippus Lans bergen werkt zo nu en dan samen met verschillende scholen uit de re gio. Leerlingen van het Goes Ly ceum kregen de opdracht om te kij ken wat er nodig is om een kolonie op de planeet Mars te bouwen. De resultaten van hun onderzoek zul len vanavond worden besproken tijdens een speciale avond over Mars. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in Middelburg. MIDDELBURG De politie heeft op poli- tie.nl een aantal foto's onli ne gezet van de jongens die op 18 april in het cen trum van Middelburg een 75-jarige vrouw beroof den. Ze rukten rond 16.30 uur op de hoek van de Korte Giststraat met de Koor kerkhof haar portemon nee uit haar handen. Ze vluchtten vervolgens te voet weg in de richting van het Abdijplein. De politie heeft beelden van bewakingscamera's naar buiten gebracht. Hoewel de beelden niet duidelijk zijn, hoopt de po litie dat er mensen zijn die een of meer verdach ten herkennen, aldus woordvoerder Alwin Don. Hij geeft aan dat de politie momenteel niet verder komt met het onderzoek. „Daarom heeft de officier van justitie toestemming gegeven om deze beelden naar buiten te brengen." Hij benadrukt dat de poli tie zwaar tilt aan deze 'laf fe straatroof en dat er veel aan gelegen is de verdach ten op te pakken. Hij liet ook weten dat het slachtof fer niet gewond is geraakt maar wel heel erg geschro- ken. SLUIS Een jongen uit Sluis is dinsdag aangehouden na dat rolluiken en ramen bij zijn buren had ver nield. Dat gebeurde rond 2.10 uur aan de Zuiddijk- straat. De dader was woe dend op een buurjongen en ging daarom naar de achterkant van het huis. Daar stuitte hij op een hek dat hij vernielde. Daarna richtte hij zijn agressie op een rolluik en een ruit. Toen het hem niet lukte het huis bin nen te komen, probeerde hij het aan de voorkant van het huis nog eens. DRIEWEGEN Een meisje van drie jaar uit Ellewoutsdijk is gis teren aan het einde van de ochtend gewond ge raakt bij een val in het kinderdagverblijf in Drie wegen. Het meisje is overge bracht naar het zieken huis in Goes. De verwondingen lieten zich in eerste instantie ernstig aanzien en daar om werden twee ambu lances en een traumaheli kopter opgeroepen. Uit eindelijk bleken de ver wondingen minder ern stig te zijn. Heb je een reactie of tip? Mail naar redactie@pzc.nl DOMBURG Schuttershof, 13.30 - 17.00 uur - Soos met oa biljarten, kaarten en sjoelen; 19.00-20.00 uur- Galm (Gezond Ac tief LeefModel), be wegen voor oude ren gymnastiek GRIJPSKERKE Woonzorgcomplex Nimmerdor, 14.00 - 17.30 uur - Koersbal KOUDEKERKE De Couburg, 13.00 - 16.30 uur-Biljar ten; 13.30 -16.30 uur - Damesspelen; De Klimop, 14.00 - 16.30 uur - Koersbal MELISKERKE Dorpshuis, 13.30 - 17.00 uur - Soos; 13.30 -14.30 uur - Biljarten MIDDELBURG Buitenrust, 10.00 uur - Teken-/ schil derclub Stadskantoor, 19.30 uur - Raadscommis sie maatschappelij ke zaken OOSTKAPELLE De Halve Maan, 13.30 -16.30 uur - Bridgen SEROOSKERKE De Zandput, 13.30 - 17.30 uur - Soos, oa biljarten VEERE Verenigingsgebouw, 13-45 -17-00 uur - Soos; Nieuw-San- denburgh, 14.00 uur - Bloemschikken VLISSINGEN De Piek, 19.30 uur - Open podium 'De Piek Jam' WESTKAPELLE Verenigingsgebouw Herrijst, 13.00 -17.00 uur Biljarten; De Kreek, 14.00 -16.00 uur - Modeverkoop van Roovers Mode ZOUTELANDE Woonzorgcomplex De Tienden, 13.30 - 16.30 uur - Soos, oa biljarten, kaarten en sjoelen; Strand, duinopgang 't Pauw tje, 13.00-17.00 uur - gratis toegang tot het Bunkermuseum 'Geef jeugd zelf meer te zeggen' door Maurits Sep MIDDELBURG. Onderwijs, sport, hangplekken, overlast, drankge bruik, uitgaan, welzijn, cultuur. Het gaat wel vaak óver jongeren, maar de Middelburgse politiek praat zo weinig mét jongeren. En daar moet de gemeenteraad wat aan veranderen. Drie fracties - LPM, D66 en GroenLinks - hebben een initia tiefvoorstel gemaakt om jonge ren meer bij de politiek en het bestuur van de gemeente te be trekken. De oplossing hebben de fracties nog niet paraat. Ze geven vooral een opdracht aan burge meester en wethouders om een plan te maken hoe jongeren een stem gegeven kan worden, wat dat kost en - natuurlijk - wat jon geren daarvan vinden. Voor de raadsvergadering van 28 septem ber moet dat voorstel er zijn. In hun initiatiefvoorstel ge ven LPM, D66 en GroenLinks wel een paar voorzetten. Een jon- gerenadviesraad bijvoorbeeld, de batten en brainstormsessies met jongeren, een internetpanel voor jongeren. Zij richten zich op de jeugd tussen 14 en 18 jaar. Jonge ren boven de 18 jaar hebben stemrecht en kunnen op die ma nier hun (on)vrede met het be stuur van de stad kenbaar ma ken, vinden de fracties. „Jongeren kunnen nu ook wel meepraten, maar dat weten ze vaak niet. Bovendien willen we het een structureel karakter ge ven. Het is alleen wel heel moei lijk om ze te motiveren", vertelt Carla Doorn van de LPM, be denkster van het initiatief. De Jeugdraad Veere diende mede als voorbeeld, zegt Doorn, die in het onderwijs werkt en goede ervaringen hoorde van Veerse jongeren uit die jeugd raad. „Zij zijn enthousiast." De Jeugdraad Veere is in 2008 opgericht. Die mag gevraagd en ongevraagd advies geven aan de volwassen gemeenteraad, en heeft wel degelijk invloed, zegt begeleidster Joke Damen van Stichting Welzijn Veere. „De raad telt gemiddeld tien leden en vergadert zo'n tien keer per jaar. Er zijn adviezen ge maakt over de decentralisaties van de jeugdzorg en hoe je jonge ren kunt bereiken, over veilig heid op fietsroutes, over de ver koop van alcohol aan jongeren in supermarkten en voetbalkanti nes. Die adviezen hebben ook echt wel effect", is de ervaring van Damen. De gemeente Vlissingen heeft op dit moment geen jeugdraad. Volgens een woordvoerster zijn er nu ook geen concrete plannen om jongeren meer bij het beleid te betrekken. Carla Doorn, raadslid LPM door Annemarie Zevenbergen WESTKAPELLE. De Westkapelse vuurtoren vormt zaterdag het ate lier van twintig kunstenaars en drie modellen. In het kader van de landelijke Week van de Ama teurkunst (WAK) gaan zij aan de slag met het thema 'TorenWacht'. De kunstenaars brengen tus sen 9.30 uur en 12.30 uur twee to renwachters en een vrouw in dracht in beeld tegen de achter grond van de toren. De modellen komen uit het dijkdorp. Het is het eerste grote evene ment in de toren sinds museum het Polderhuis de exploitatie van de grote vuurtoren en de kleine re ijzeren toren op zich heeft ge nomen. Ada van Hoof van het Polder huis: „We wilden iets bijzonders met 'onze' toren tijdens de WAK. Vroeger zag je trouwens geen vrouwen in de toren, maar zij brachten wel wasgoed en eten. Dat werd in een mand naar boven gehesen. Het werk dat de kunstenaars zaterdag maken, is vanaf 26 september tot 14 novem ber te zien in de toren. Ieder mag maximaal twee werken ex poseren. Er is tevens een prijs vraag aan verbonden. Een pu blieksjury en een vakjury beoor delen het geëxposeerde werk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34