Statenfracties blaffen wel, maar ze bijten niet TO0S De zachte stem van Mengele 2 VANDAAG GS overleven debat Sloeweg paul kusters woensdag Guido van der Heijden Het afgelopen week end stond mijn opa met een groot stuk in de krant. Opa Janus van der Heijden is al lang geleden overle den. In 1978 maakte hij een eind aan zijn leven. Ik was zeven en ik wist niet beter of opa was dood omdat hij gewoon oud was. Dat gebeurde toen nog. Wist ik veel. Opa sprak weinig. Hij had veel meegemaakt, dat wist ik wel. Opa liet me ooit het nummer op de binnenkant van Ik wist niet beter of opa was dood omdat hij gewoon oud was. Dat gebeurde toen nog zijn onderarm zien. Met tegenzin, weet ik nog. In de bijlage Spectrum van het Eindhovens Dagblad wordt het verhaal van mijn opa verteld. Hoe hij - stronteigenwijs - zelf vorst verlet uitriep omdat de steiger planken spiegelglad waren. Hij werkte in Duitsland en was voor man. Zijn actie kwam hem duur te staan. Opa; een timmerman uit Helmond, belandde via een aantal concentatiekampen uiteindelijk in Auschwitz. Ik kende het verhaal, althans de versie die mijn vader me vertelde. Dat opa als ambachtsman ge spaard werd, dat hij kastjes tim merde voor dokter Mengele, dat Mengele een heel zachte stem had. Pappa vertelde over de schip per met de tatoeage van het schip, die opa later op een lampenkap te rugzag en hoe opa in de rumoeri ge laatste dagen van Auschwitz met een grote groep wist te ont snappen en uiteindelijk in Odessa belandde. Ik luisterde ademloos. En nu las ik opa's verhaal in de krant. Hoe mijn opa met in het kamp gestolen zilveren lepels door Rusland reisde. Iets wat ik nooit gehoord had. Gek eigenlijk, dat ik het zelf nooit heb opge schreven, dacht ik toen ik het las. Bij de afwas riep ik mijn zoon bij me. Hij moest het verhaal van opa ook maar eens horen. Vol onge duld stond hij voor me. In zijn ogen was te lezen dat hij drin gend een level moest uitspelen. Ik liet hem maar weer naar zijn spel computer gaan. Ander keertje. Het heeft ook geen haast. De Stelling Reageer op pzc.nl Leeuwendeel kinderen sport Bijna driekwart (73 procent) van de kinderen uit groep 6 van het basisonderwijs is lid van een sportvereniging of-club. Dat blijkt uit de Jeugdmonitor Zeeland enquête in het basisonder wijs van Scoop/Zeeuwse Bibliotheek. Landelijk is 82 procent lid. Kinderen die op een reformatorische school zitten, zijn veel minder vaak lid van een sportvereniging. Van hen is maar één op de drie lid. Het aantal meisjes op reformatorische scholen dat op een sportvereniging zit, neemt overigens wel toe (19 procent in 2006 en 30 procent vorig jaar). Controlebericht NL-Alert Op maandag 1 juni rond 12.00 uur zendt de overheid weer een NL-Alert controle- bericht uit in heel Neder land. Aan de hand van het bericht kunnen mensen na gaan of de telefoon goed is ingesteld om NL-Alert te ontvangen. De overheid zendt het controlebericht twee keer per jaar uit. Op dit moment is NL-Alert nog niet te ontvangen via het 4G-netwerk. Mensen Uw Mening toosenhenk.nl O TEKSTEN OP AMBACHTELIJKE PRODUCTEN VOORTAAN AANGEPAST grootmoeders hebben ALLE E-NUMMERS ÉÉN VOOR ÉÉN MET DE HAND TOEGEVOEGD le e-mails die ambtenaren en Van Beveren over de Sloeweg hebben gewisseld. Die toonden aan dat de vertrokken gedepu teerde op 10 maart werd geïnfor meerd dat het project compleet uit de hand liep, maar dat hij dat nog niet aan zijn collega's rappor teerde. Ook verzweeg hij dat hij op 12 maart hoorde dat het werk aan de Bernhardweg werd opge schort. Uiteindelijk spitste het debat zich toe op de vraag of de Staten niet al in februari hadden moe ten worden geïnformeerd, om dat Van Beveren zijn collega's toen liet weten dat het project duurder zou kunnen worden. Christenunie, PW en D66 wa ren kritisch, maar ze lieten blij ken dat niet kon worden aange toond dat ze bewust om de tuin zijn geleid. Roland van Tilborg (SP) nam het GS wel 'hoogst kwalijk' en vond dat op het colle ge 'een smet zit die niet meer kan worden uitgepoetst en vraagt om een pijnlijk en moei lijk besluit'. Volgens Willem Wil- Steun voor een motie van wantrouwen brokkelt af, alleen GroenLinks houdt vol. lemse (50 Plus) had het college de problemen met het oog op de verkiezingen onder het vloer kleed geveegd. Hij wilde met een motie voorkomen dat Carla Schönknecht (VVD) en Ben de Reu (PvdA) terugkomen in een volgend college. Naarmate het de bat vorderde, draaide vrijwel ie dereen bij. Van Heukelom over tuigde ze dat 'we niet konden in formeren over wat we zelf niet wisten'. Willemse trok zijn mo tie in, geen oppositiepartij steun de nog de motie van wantrou wen, uiteindelijk wilde alleen GroenLinks nog doorbijten. Op 10 februari bleek dat de Sloeweg duurder werd, hield Gerwi Tem mink (GroenLinks) vol en dat had aan de Staten moest worden gemeld. GS hadden 'het vertrou wen geschaad', hij kon niet an ders dan de motie indienen. Met alleen zijn stem was de motie kansloos en resteerde er niet meer dan een winkelhaakje in de broek van het college. Er hing een motie van wan trouwen in de lucht. Al zou die geen meerderheid halen, als veel Statenleden hem hadden ge steund, zou het zittende college flink zijn beschadigd. Het was bovendien zeker dat gisteren niet het laatste woord zou wor den gezegd. Er loopt een extern onderzoek van het bureau Necker van Naem. Dat licht de projectorganisatie door om erach ter te komen hoe de verbreding van de Sloeweg zo uit de hand heeft kunnen lopen dat een flink afgeslankte versie straks nog steeds zeker 19 miljoen euro duurder uitvalt dan de 58 mil joen euro die was geraamd. Be gin juli zullen daarover nog har de noten worden gekraakt. Daarnaast besloten de Staten gisteren een speciale onderzoeks commissie in te stellen om het Sloewegdebacle te onderzoeken. Maximaal zeven Statenleden be ginnen met een vooronderzoek dat moet aangeven hoe de onder ste steen over het miljoenente kort boven tafel kan worden ge haald. Gedacht wordt aan een hoorzitting, een enquête of een onderzoek door de provinciale re kenkamer. De door de SP voorge stelde motie werd door alle par tijen gezamenlijk ingediend en dan ook unaniem aangenomen. Zou het daarbij blijven? Dat was gisteren de vraag. De afgelo pen weken hebben GS de Staten overladen met informatie over het Sloewegdebacle: het rapport van de speciaal ingestelde task- force, een feitenrelaas, schriftelij ke beantwoording van meer dan honderd vragen. Daar werden gisteren nog twee voortgangsbe richten aan toegevoegd die tot dusver vertrou welijk waren en - op uitzonderlijk verzoek van de Staten - enke- MIDDELBURG MIDDELBURG Reactie of een tip? redactie@pzc.nl Gedeputeerde Staten overleven het debat over de Sloeweg. O College blijft terecht zitten O Ik kijk niet op van een miljoenentekort bij dit soort projecten O Het hele college moet alsnog opstappen 234 reacties Deborah van den Boogaart uit Middelburg werd op Bali gebeten door een aap. Dat liep net goed af. Ik geniet ongeremd en let niet op veiligheid Ik ben op vakantie bewust voorzichtig Ik ga nooit naar exotische bestemmingen MIDDELBURG Maike Boerdam neemt cheques in ontvangst Maike Boerdam, ambassadri ce van Europa Kinderhulp in Zeeland, heeft in totaal 7160,48 euro in ontvangst genomen. Het geld is bijeen gebracht door de Protestant se Gemeente Middelburg (4988,91 euro) en Cargill (2171,57 euro). Europa Kin derhulp gebruikt het geld om kinderen van en naar Zeeland te vervoeren. VLISSINGEN Pastoor De Maat 50 jaar priester Pastoor Paul de Maat (75) viert zondag 7 juni in de On ze Lieve Vrouwekerk in Vlis- singen het 50-jarig priesterju bileum. De jubilaris zal, samen met diaken Egbert Bornhijm, in een bijzondere eucharistie viering voorgaan. Deze be gint om 10.00 uur. door Ernst Jan Rozendaal George van Heukelom, gedeputeerde MIDDELBURG. Het was gisteren tij dens het debat over het Sloeweg- fiasco niet de vraag of er nog meer gedeputeerden moesten op stappen. Coalitiepartijen CDA, WD, SGP en PvdA hadden van te voren al aangegeven vertrouwen te hebben in het college van Ge deputeerde Staten, zodat nie mand het voorbeeld hoefde te volgen van Kees van Beveren (CDA), de verantwoordelijk gede puteerde die op 24 april aftrad. Maar zou het dagelijks provincie bestuur er wel zonder kleerscheu ren vanaf komen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2