CULTUUR 25 Hoofdrol Pierre Bokma in Tonio' Dirk Zeelenberg trouwambtenaar Musical over leven van de jong gestorven showmaster Bijna 30 jaar na zijn dood spreekt Willem Ruis nog altijd tot de verbeelding. En nu is hij terug. Niet op televisie, maar in het theater. „Mijn vader deed alles om beroemd te worden." Show Entertainment Pierre Bokma gaat een hoofdrol spelen in de verfilming van het boek Tonio. Schrijver A. F. Th. van der Heijden baseerde die roman op het tragische ongeluk van zijn enige zoon. De film draait medio 2016 in de bioscopen. Acteur Dirk Zeelenberg Divorce is gisteren beëdigd tot buitenge woon ambtenaar van de burgerlij ke stand. Hij mag nu stellen in de echt verbinden. De acteur is 'ont zettend verguld' met zijn nieuwe bijbaan. Een bizar toeval. Acteur Xander van Vledder, dan 1 jaar oud, verblijft in de Spaanse badplaats De- nia, waar de populaire te levisieheid Willem Ruis in augustus 1986 veel te vroeg zijn laatste adem uitblaast. Nu, 30 jaar la ter, speelt diezelfde Van Vledder (on der meer Feuten, Ramsesde show man in een musical over diens leven. „Sommige mensen vinden dat het zo heeft moeten zijn", vertelt hij nuch ter. „Ik geloof daarin, net zoals ik in Sneeuwwitje geloof: ik weet dat het een sprookje is, maar het is te mooi om niet in te geloven." Cadeautje Vlak voordat hij naar zijn auditie fietste, bekeek hij op YouTube een paar tv-fragmenten met Ruis in de hoofdrol. „Voor mij voelde het alsof ik die rol ging ophalen. Ik heb de energie van Willem Ruis overgeno men. Net zoals hij geloofde in de din gen die hij deed, wist ik gewoon dat het mij zou lukken." Producente Jan- ke Dekker was meteen overtuigd. „Xander was een cadeautje", herin nert ze zich. „Hij liet ons lachen en huilen." Willem Ruis zette als rebelse pre sentator 10 jaar lang de Nederlandse tv op stelten. Met spectaculaire shows en veel bravoure won de show bink moeiteloos miljoenen kijkers voor zich. Wat hij deed, had Neder land nooit eerder gezien. „Hij maakte spannende tv waarin hij zelf nadruk kelijk als entertainer op de voorgrond stond", aldus Dekker. „Als kind zat ik aan de buis gekluisterd, ik was ver liefd op hem." Dekker verbaast zich dat er niet eerder een theaterstuk over Ruis is ge maakt. „Maar ook ik twijfelde eerst. Weer een voorstelling over een be kende Nederlander, dacht ik. Nadat ik de biografie over Ruis had gelezen, raakte ik gefascineerd door die man." Van Vledder onderging eenzelfde pro ces: „Hij leidde een leven op de showtrap. Maar buiten het zicht van de camera wist hij zich geen houding te geven. Ruis raakte daardoor in con flict met zichzelf. Dat resulteerde in Willem Ruis was de zoon van een alleenstaande moeder. Zijn vader heeft hem nooit erkend. Dat deed hem pijn' heftige familieverhoudingen. Dat is voer voor ontroerend theater." De familie van Ruis is intensief be trokken bij de ontwikkeling van de voorstelling. „Er is zo veel onzin over hem geschreven. Dat willen we nu rechtzetten", vertelt dochter Suus Ruis (40). Als enige van het gezin was zij bij de presentatie van Willem Ruis, de show van zijn leven aanwezig. „De makers hebben geluisterd naar onze ideeën. We vinden dat de voor stelling moet gaan over mijn vader als vakman, over zijn werklust en be vlogenheid. Dat is zijn erfenis." Wat haar stoort, is de eindeloze aandacht voor hoe haar vader buiten de schijnwerpers zou zijn geweest. „Hij was niet zo'n heel moeilijke man. Ik was 12 jaar toen hij overleed. Mijn vader deed alles om beroemd te worden, maar worstelde met hoe hij met die roem moest omgaan. Buiten dat was hij een heel gewone man met veel humor. Thuis kon hij ook heel maf doen. Hij was gewoon een leuke vader, zeker na de scheiding van onze moeder. Absoluut geen neerslachti ge, sombere man." Erkend Producente Janke Dek ker hecht toch grote waarde aan de donker der kanten van de showmaster. „Willem Ruis was de zoon van een alleenstaande moe der. Zijn vader heeft hem nooit erkend. Dat deed hem pijn. Van jongs af aan fan taseerde hij zijn leven bij elkaar. In de Sterrenshow zong hij over de leuke dingen die hij met zijn vader deed, maar dat was gewoon niet waar. Hij stond bekend als een verschrikkelijke man om mee te werken, maar deelde wél zijn successen met iedereen die daarbij betrokken was." De musical geeft een beeld van die tweeslachtigheid. Over 2 maanden moet het verhaal klaar zijn. Of de fa milie er dan mee instemt? „De voor stelling is niet bedoeld als eerherstel voor mijn vader", benadrukt dochter Suus. „Er valt weinig eer te herstel len. De bewondering voor zijn werk is er gewoon." WOENSDAG 27 MEI 2015 Cultuur Rebelse Ruis terug in het theater door Martin Hermens Janke Dekker Theaterproducent De musical Willem Ruis, de show van zijn leven toert vanaf 14 novem ber door het land. Xander van Vledder in de rol van Willem Ruis. foto Nick van Ormond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25