LTO wil meer vaart maken met aardwarmte in de glastuinbouw Meer jongeren vinden een baan ECONOMIE 21 Inzet van drones Je dagelijkse portie nieuws, columns, interviews en de laatste roddel. Technisch kan het, zo blijkt vol gens LTO in de praktijk, en het maakt een besparing mogelijk van een half miljard kubieke me ter aardgas per jaar. Financiering en risicodekking vormen grote knelpunten. Belangenorganisatie LTO Glas kracht Nederland ziet een grote toekomst voor aardwarmte, waar bij heet water van grote diepte wordt opgepompt om kassen te verwarmen. Volgens de organisa tie zou binnen enkele jaren met geothermie 10 tot wellicht 20 pro cent van de kassen in ons land verwarmd kunnen worden. Dan moeten de peperdure installaties wel gemakkelijker te financieren worden. Volgens voorzitter Nico van Ruiten van LTO Glaskracht doen telers zelf al het mogelijke om nieuwe initiatieven van de grond krijgen. „In de sfeer van garan ties, leningen en risicoregelingen en het stimuleren van duurzame energie sleuren we hier nu meer dan een jaar aan. Voor toepassing in de praktijk zijn we echter af hankelijk van overheden, ban ken, staatssteuntoetsen en politie ke wil en noodzaak." De Tweede Kamer spreekt van daag over energie. LTO Glas kracht hoopt op meer aandacht voor aardwarmte van de landelij ke politiek. Nu zijn er in Nederland elf glastuinbouwbedrijven met aard warmte. Met staatssecretaris Sharon Dijksma (Economische Zaken) is vorig jaar afgesproken om dat aantal uit te breiden. „Het doel was om jaarlijks vier tot vijf nieuwe projecten uit de startblokken te helpen. Maar het tempo stagneert door onvoldoen de eigen vermogen van glastuin ders", zegt de landbouworganisa tie. Het aantal werkloosheidsuitkerin gen aan jongeren tot 27 jaar kwam dit voorjaar uit op 29.487: ruim 4.000 (13 procent) minder dan een jaar geleden. Uitkeringsinstantie UWV con stateert bovendien dat het aantal nieuw aangevraagde uitkeringen met 10 procent is gedaald, met na me in het onderwijs en de bouw. Vorige week kwam ook het Centraal Bureau voor de Statistiek al met positieve cijfers. De werk loosheid onder jongeren tussen de 15 en 25 jaar daalde afgelopen jaar van 13,2 naar 10,9 procent. Tussen februari en april groeide het aantal jongeren met een baan met 7.000 per maand. Dat is veel sneller dan voor werknemers tus sen de 25 en 45. Vakbond FNV Jong herkent de trend. „De positieve cijfers stro ken met wat wij zelf zien", zegt voorzitter Robbert Coenmans. „De jeugdwerkloosheid profiteert altijd het hardst van de aantrek kende economie. Als het slecht gaat, dan is de stijging twee keer zo snel. Gaat het goed, dan is de daling ook dubbel zo groot." Vol gens Coenmans is er afgelopen ja ren hard aan getrokken om de ho ge jeugdwerkloosheid terug te dringen. Door de bonden, maar ook door het kabinet. Zo trok mi nister Asscher (Sociale Zaken) af gelopen twee jaar tientallen mil joenen euro's uit om jongeren aan het werk te krijgen. Ook benoem de hij met Mirjam Sterk een spe ciale ambassadeur voor de jeugd werkloosheid. „Het is moeilijk te meten hoe effectief die maatrege len allemaal zijn geweest, maar in ieder geval zitten we nu weer op ongeveer hetzelfde cijfer als in 2012", stelt hij. FNV Jong hoopt dat de daling doorzet, zodat de cij fers binnenkort weer op het ni veau van 2008, het jaar voor de cri sis, uitkomt. „Als de verwachte economische groei van 2 procent nog iets hoger uitvalt, kan dat luk ken", meent de voorzitter van FNV Jong. De opleving wordt nog lang niet overal gevoeld. Zo merkt de NVBU, de brancheclub van bouwbedrijven uit Noord-Neder land, niet dat er meer werk is voor jongeren in de bouw, zoals het UWV constateert. „Ons oplei dingsinstituut kan tot 1 juli ge noeg jongeren kwijt bij bouwbe drijven, maar daarna valt de BTW terug naar het normale tarief', ver telt secretaris Wim de Boer. „Veel ondernemers in de bouwnijver heid zijn bang dat het werk dan meteen terugloopt. Zij nemen geen nieuwe mensen aan en ver lengen tijdelijke contracten niet." cONVEF bomen. De boer houdt zich in de toekomst vooral bezig met het analyseren van data over bijvoor beeld beplanting, bemesting en groei, denkt Mouthaan. „Die gegevens zijn nodig om het maximale te kunnen halen uit de beperkte hoeveelheid land bouwgrond in Nederland. De zelf- rijdende voertuigen helpen daar bij." Drie bedrijven kre gen deze maand groen licht om voortaan onbeman de vliegtuigjes te ge bruiken bij het in specteren van ge wassen. Boeren die de be drijven met de dro nes inhuren, krij gen na de vluchten tot in detail advies over bijvoorbeeld de bemesting die nodig is, de vochtig heid van de akker of gewasbescher ming. Met de gps-gegevens kan de boer de gewas sen gerichter verzor gen. Dat kan hon derden euro's bespa ring per hectare op leveren. Enige probleem is dat er nu nog voor iedere dronevlucht een ontheffing ver leend moet wor den. Vanaf 1 juli worden de regels voor het gebruik van drones verder versoepeld. WOENSDAG 27 MEI 2015 DEN HAAG. De glastuinbouw moet sneller gebruik kunnen maken van aardwarmte om kassen te verwar men. Dat bepleit landbouworgani satie LTO Nederland. door David Bremmer AMSTERDAM Het gaat na moeilij ke jaren de goede kant op met de jeugdwerkloosheid. Het aantal WW-uitkeringen daalt sinds januari flink, blijkt uit cijfers van het UWV. Probeer PAPER nu de eerste maand gratis op PAPERmagazine.nl PAPER. Meer hoef je niet te weten Een robot-tractor aan het werk in een weiland. Er komt geen mens meer aan te pas. foto Koen Verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21