Airways eist extra vluchten Qatar 20 ECONOMIE Robot vervangt boer die op trekker zaait, onkruid wiedt en gif spuit Kans op Griekse pinheffing FNV boos over FloraHolland Agrifirm breidt uit in China Liggend geld verdienen In het Betuwse Andelst is een zelfrijdende tractor uitgevonden. „Boeren vinden monotone klussen ook niet leuk." Al Baker was eigenlijk in Amster dam om de nieuwe vliegverbin ding tussen Schiphol en de Qatare- se hoofdstad Doha onder de aan dacht te brengen. Maar de presen tatie ging vooral over het besluit van vorige week van staatssecreta ris Wilma Mansveld: geen nieuwe landiNgsrechten op Schiphol voor vliegmaatschappijen uit Golfsta ten. Volgens Qatar Airways loopt Mansveld aan de leiband van con current Air France, maar zal ze uit eindelijk wel inbinden. „Ik ga er van uit dat de Nederlandse over heid doet wat het beste is voor Schiphol, dat ze ons de ruimte ge ven. Er is vraag naar onze dien sten, dat is de reden dat we zo hard groeien." Maar wat als ze niet inbindt? „We zijn niet uit op vergelding. Maar handel is altijd tweerichtingsverkeer. Als jullie van ons profiteren, willen wij van jullie profiteren. Als dat niet kan, hoeft Nederland niet veel opdrach ten van onze overheid te verwach ten." Qatar is bij lange na niet de grootste handelspartner van Ne derland, maar toch zou een mi ni-handelsoorlog met de sjeiks een aantal sectoren veel pijn kun nen doen. Zo heeft Shell grote be langen in het emiraat en verkopen Nederlandse bedrijven er veel me dicijnen en machines. De reden dat Mansveld de poor ten van Schiphol voorlopig sluit voor maatschappijen als Qatar Air ways, Etihad en Emirates, is dat zij en haar Europese collega's vin den dat de bedrijven onder oneer lijke voorwaarden concurreren. Ze zouden staatssteun ontvangen en daardoor lagere ticketprijzen kun nen voeren dan een concurrent als KLM. Onzin, zegt Al Baker. „We groeien omdat we goed zijn." De Griekse regering overweegt een kleine heffing op te leggen bij het pinnen van contant geld om zo het gebruik van betaalpassen te stimule ren. Dat liet de Griekse minister van Financiën Yanis Varoufakis gisteren weten. Volgens Varoufakis is nog geen definitief besluit genomen. Door het gebruik van betaalpassen te stimuleren, hoopt Athene belas tingontduiking tegen te gaan. Varou fakis gaf verder aan dat er absoluut geen plannen zijn om belastingen op bankdeposito's te heffen. Ook zei de minister dat er gesprekken zijn met Zwitserland om Grieken met niet-gedeclareerde buitenlandse te goeden de kans te geven deze vrij willig aan te melden bij de fiscus. Vakbond FNV vindt het onbegrijpe lijk dat twee directeuren van bloe menveiling FloraHolland over vorig jaar een bonus opstreken van bijna twee ton. „Dit kun je niet meer uit leggen op de werkvloer. Er is ner gens geld voor", aldus FNV-bestuur- der Celil (Joban gisteren. FloraHolland maakte vorig jaar een roerig jaar door. Er vonden stakin gen plaats en er werd een grote reor ganisatie doorgevoerd die tweehon derd medewerkers hun baan kostte. Mede door die ingreep slaagde het veilingbedrijf er afgelopen jaar in om uit de rode cijfers te komen. Dit jaar voorziet FloraHolland een verde re daling van de personeelsbezet ting, werd onlangs bekend. Landbouwcoöperatie Agrifirm wil verder groeien in zijn kernactivitei ten mengvoer, akker- en tuinbouw en specialiteiten. Daartoe opent zijn divisie Nuscience een nieuwe fa briek in Tianjin in China. Dit maak te Agrifirm gisteren bekend. Dankzij deze nieuwe productieloca tie versterkt de specialiteitendivisie van Agrifirm haar positie in de stra tegisch belangrijke Chinese markt, aldus het bedrijf. De nieuwe fabriek heeft een productiecapaciteit van 10.000 ton per maand en vergt een investering van ongeveer 14,8 mil joen euro. Naast de fabriek in Tian jin, heeft Nuscience ook een tweede fabriek in Suzhou en een handelson derneming in Shanghai. Het is moeilijk te geloven. 'Stopt dat ding écht uit zichzelf?' denkt Peter Mouthaan van Dutch Power Company (DPC) als zijn onbe mande trekker tijdens de testrit op hem afkomt snellen. Geluk kig. De sensoren werken en de machine houdt op tijd halt. De zelfrijdende tractoren in de loods op het kleine bedrijventer rein ogen doodnormaal. Op de stok met het satellietschoteltje er op na dan. De satelliet maakt ge nadeloos een einde aan de boer op de trekker. Want zodra de mo tor brult, gebeurt alles vanzelf: rij den, sturen, gas geven, gif spui ten of het laten zakken van de zaaimachine. Er komt geen mens meer aan te pas. De landbouw verandert ra zendsnel. Bedrijven groeien als kool. Een boer krijgt steeds meer grond. Het heeft geleid tot steeds grotere landbouwmachines. „Die rijden de hele bodem aan gort", zegt Mouthaan. „Ze walsen alle organismen plat." Kleinere machines en tracto ren zijn onrendabel als er uren lang een betaalde kracht opzit. Mouthaan komt op het idee de mens volledig te vervangen door gps en software. Boeren nemen hem dat niet in dank af. „Ze roe pen: 'wieberen met je robot. Dat ding pikt onze baan in!"' Mout haan glimlacht. „Ze weten heus wel dat dit de toekomst is. Boven dien, onze trekkers zijn er uitslui tend voor het monotone werk. Die klussen vindt ook de boer niet leuk, hoor. Het is doodsaai de hele dag een akker op en neer te rijden." Al in 1994 werden de eerste trekkers uitgerust met gps. De plaatsbepaling via de satelliet stelt boeren in staat hun gewas kaarsrecht te planten. „Zoiets lukt geen boer met het handje. Een trekker met gps is natuurlijk nog geen robot. Er blijft een be stuurder nodig om de tractor aan het einde van de akker om te ke ren." Een trekker met Probotiq, zo als het systeem heet, doet dat zelf. De boer moet het de robot één keer voordoen, via een soort TomTom. „De computer berekent daarna alles zelf: waar de sloot is, het hek of een elektriciteitsmast." Voor noodgevallen heeft de robot een bumper. Zodra er iets tegen aan tikt, slaat de motor onmiddel lijk af en krijgt de boer een sms' je. Tenzij de sensoren geen obsta kel meer waarnemen. Dan gaat de motor vanzelf weer aan en tuft de robot verder. Boeren roepen: 'Dat ding pikt onze baan in!' Het systeem kost 30.000 euro. „Een stuk goedkoper dan een per soneelslid", merkt Mouthaan fijn tjes op. De eerste bestellingen zijn binnen. Onlangs leverde DPC een joekel van een zelfrij dende tractor aan een Nederland se boer in Australië. Er is de oran jekleurige 'greenbot', waarvan het bedrijf er nu twee test. Het ding heeft niet eens meer een ca bine. In de loods in Andelst staat verder een stel smalle trekkers klaar die straks autonoom on kruid schoffelen tussen de fruit- door Sander van Mersbergen AMSTERDAM. Nederland kan repre sailles verwachten wanneer het vol hardt in het weigeren van extra lan dingsrechten aan Qatar Airways en andere Golfmaatschappijen. Dat zei Akbar Al Baker, topman van Qa tar Airways, gisteren in Amster dam. ATHENE AALSMEER APELDOORN RANDWIJK - Met een snelheid van 0,2 km/u reed de op zonne-energie aan gedreven 'weedeater' van bio-akkerbouwer André Jurrius uit Randwijk gis teren over een akker met uien. Acht studenten wieden op deze manier on kruid. foto ANP Zelfrijdende tractor zoekt boer door Gerben van 't Hof Peter Mouthaan Uitvinder robot-tractor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20