Verbouwing van Huis ten Bosch wordt fors duurder Pvda tegen woonminister Blok: handen af van huurtoeslag 24 maanden 50% korting 400MB DATA \l80SMSy ;45<xr JB activiste en communiste u 10 m QQttQ Bestel exclusief op: www.vodafone.nl/pzc NIEUWS 11 fel kffi P/MND DEN HAAG. De verbouwing van Huis ten Bosch, het toekomstige woonpaleis van koning Wil lem-Alexander en zijn gezin, gaat geen 35 miljoen euro, maar min stens 60 miljoen euro kosten. Dat bevestigen bronnen in Den Haag. SP-Kamerlid Ronald van Raak wil zo snel mogelijk in debat met mi nister-president Mark Rutte over de 'enorme kostenoverschrijding'. Vorig jaar zei Rutte in de Tweede Kamer nog dat de renovatie 'niet veel meer' zou gaan kosten dan de geraamde 35 miljoen. Minister Stef Blok van Wonen, die over de Koninklijke paleizen gaat, wil de meerkosten niet beves tigen. „Er is geen besluit", meldt zijn woordvoerder. Ingewijden melden echter dat de VVD-bewindsman wel dege lijk met de gedachte speelt om eenmalig veel meer geld uit te trekken voor de verbouwing. Uit eindelijk denkt Blok in de toe komst juist geld te kunnen bespa ren. De oorspronkelijke bedoeling was dat alleen het woongedeelte van het paleis - de zogenoemde Door de klus in een keer te klaren, wordt op termijn geld bespaard. Bovendien zit de koning niet in de troep Wassenaarse vleugel - zou wor den aangepakt, plus de vernieu wing van technische installaties in het gehele paleis. De werkver trekken in de Haagse vleugel, evenals het middengedeelte, zou den pas in een later stadium wor den aangepakt, zo kondigde Blok eerder aan. Door nu de hele klus ineens te klaren voor 60 miljoen euro zouden op langere termijn miljoenen euro's kunnen worden uitgespaard. Bovendien zit de ko ning dan niet kort na zijn verhui zing opnieuw in de troep. De Tweede Kamer morde vorig jaar al over de hoge verbouwkos ten van het rijksmonument, dat kampt met houtrot, lekkende da ken en verouderde installaties. DEN HAAG. Coalitiepartij PvdA waarschuwt WD-minister Stef Blok van Wonen: de partij accep teert geen bezuiniging op de huur toeslag om een gat van 250 mil joen euro te dichten. „Dat is voor ons geen begaanbare weg", stelt PvdA-Kamerlid Jacques Monasch. Blok kampt met een flinke te genvaller op zijn begroting, zo be vestigen Haagse bronnen. Omdat meer mensen een beroep doen op de huurtoeslag is hij daar dit jaar een kwart miljard euro meer aan kwijt dan verwacht. In principe geldt de afspraak dat ministers hun eigen financiële problemen moeten oplossen door extra te be sparen, maar daar kan in het geval van Blok geen sprake van zijn, meent Monasch. Omdat diens budget van zo'n 3,5 miljard euro voor het leeuwendeel is gereser veerd voor de huurtoeslag, zou hij alleen daarin het mes kunnen zet ten. Monasch: „We moeten de la gere inkomens ontzien, juist om dat we zien dat veel mensen met een huurwoning nu niet uitko men met hun geld." Als het aan de PvdA ligt, gaat Blok met de pet rond in het kabi net. Monasch denkt dat minister van Sociale Zaken Lodewijk As- scher (PvdA) hem uit de brand kan helpen. „Dat is twee jaar gele den ook gebeurd. Het draait in dit geval bij uitstek om de koop kracht van mensen. Daar gaat As- scher over." Coalitiepartner VVD vindt het te billijken als Blok bij zijn collega's aanklopt. „Huren is toch al niet goedkoper geworden", stelt Kamerlid Roald van der Lin de. Wel zit het hem dwars dat huurverhogingen door corporaties soms één op één gecompenseerd worden door een hogere huurtoe slag. meer hebben én een hoge schuld. Dat is sinds 2011 in Spanje 40.000 gezinnen per jaar overkomen. Nog vijfmaal keerden Colau en de haren terug bij Marti om de deurwaarder de toegang te belet ten. „Als ze zo werkt als ze bij het Platform tegen de Huisuitzettin gen gaat ze zeker winnen. De cor- rupten zijn gewaarschuwd," voor spelde Marti vorige week. Een van de eerste maatregelen die Colau als burgemeester wil ne men is via een verordening alle huisuitzettingen schrappen. Exact hetzelfde is Carmena in Madrid van plan. Beiden haalden het gros van hun stemmen uit de armere volkswijken van de metropolen. Beide vrouwen kregen de steun van de populaire protestpartij Po demos, die zich nog niet aan de ge meenteverkiezingen wilde wagen, maar eind dit jaar in de landelijke verkiezingen voor eenzelfde stunt wil zorgen. PODEMOS Exclusief voor de lezers van deze krant incl. iPhOne 5c t.w.v. 6399,- A Ander toestel of abonnement? Kijk op de website! WOENSDAG 27 MEI 2015 door Laurens Kok door Laurens Kok de macht De 71-jarige Manuela Carmena, gepensioneerd oud-rechter van het Hooggerechtshof en tijdens de Franco-dictatuur lid van de ver boden communistische partij, zorgde zondag in Madrid voor een revolutie. Zij gaat naar alle verwachtingen met de door de linkse beweging Podemos ge steunde Ahora Madrid (Nu Ma drid) een links verbond sluiten met de socialisten. Zij wordt dan de nieuwe burgemeester van de Spaanse hoofdstad Madrid, foto Reuters De populaire linkse beweging Podemos - Spaans voor 'we kun nen -' keert zich tegen de macht van Brussel, de gevestig de politieke orde en de corrup tie. Podemos komt voort uit de be weging van de Indignados, de Verontwaardigden die tijdens de economische crisis woedend de straat op gingen. Podemos haalde bij de Europe se verkiezingen vorig jaar vijf zetels en heeft grote ambities. Partijleider Pablo Iglesias zegt inspiratie te halen uit het Griek se radicaal-linkse SYRIZA. In sommige opinipeilingen gaat Podemos aan kop in de parle mentsverkiezingen later dit jaar. De partij zou met 20 pro cent de grootste van Spanje worden. ??50 Rprirhtpn Anpnrtn Fnln'-ï r.-imprn r». Weer Klok Kaarten Notities Herinneringen Aandelen Video's Game Center Kiosk iTunes Store App Store Passbook 0 0 Telefoon Mail Safari Muziek Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen €30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 31-05-2015 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden. Telefonisch bestellen kan ook. Bel: 0900-0603 (£0,45 per gesprek, ma t/mvrvan 8-18 uur)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11