10 NIEUWS Tokio is de veiligste stad ter wereld Spanjaarden laten klassieke partijen massaal in de steek en kiezen voor Twee tot voor kort vrij onbekende vrouwen gaan tot verrassing van velen de metropolen Madrid en Barcelona leiden. Maand mei erg koel De Japanse hoofdstad Tokio blijkt de veiligste stad ter wereld. Onderzoekers van de Economist's Intelligence Unit komen tot die conclu sie. Amsterdam staat op de vijfde plaats in de Safe Ci ties Index 2015. De Aziati sche stadstaat Singapore ein digde tweede. De hoofdstad van Indonesië, Jakarta ein digde als laatste. Tokio scoort op veel punten hoog. Een laag misdaadcijfer en het centrum is een paradijs voor voetgangers: auto's ko men er bijna niet in. ZEIST Toen in 2010 de crisis in Spanje volledig losbarstte organiseerde activiste Ada Colau een campag ne om gedwongen huisuitzettin gen te voorkomen. Duizenden ge zinnen dreigden hun woningen te verliezen omdat ze, zonder werk en inkomen, de torenhoge hypotheek niet meer konden beta len, Bij elke dreiging van deur waarder en politie in en rond Bar celona was Colau daar. Ze blok keerde met enkele medestanders de deur en slaagde er vaak in de dramatische onteigening uit te stellen of zelfs definitief te voorko men. Vijfjaar later wordt de 41-jarige activiste aangesteld als de eerste vrouwelijke burgemeester van Bar celona, na haar verbazingwekken de zege zondag aan het hoofd van Barcelona en Comü, een verbond van verschillende nieuwe partijen die meer uit activisten dan uit ras politici bestaan, opgericht door mensen 'van de straat', sommigen afkomstig uit de Occupy-bewe- ging van enkele jaren geleden. Zeshonderd kilometer westelij ker, in Madrid, zorgde een andere vrouw voor een identieke revolu tie. De 71-jarige Manuela Carme- na, een gepensioneerd oud-rech ter van het Hooggerechtshof en tij dens de Franco-dictatuur lid van de verboden communistische par tij, heeft de beste kans op het bur gemeesterschap. De conservatieve PP, al 27 jaar aan de macht in de Spaanse hoofd stad, haalde nog wel één zetel meer in de gemeenteraad, maar met haar partij Ahora Madrid zal Carmena zich in een links ver bond met de socialisten tot burge meester kunnen laten beëdigen. Nooit hadden de klassieke par tijen die sinds 1982 de macht ver delen kunnen bevroeden dat de Spaanse kiezers hen zo massaal in de steek zouden laten. Dat gebeur de niet, omdat er geen serieuze al ternatieven waren. Het was tradi tioneel links (PSOE), conservatief (PP) of nationalistisch, in Catalo- nië en het Baskenland vooral. Maar de economische crisis en de talloze corruptieschandalen bij de PP, die sinds een decennium bijna overal in Spanje (het parlement in Madrid, de autonome regio's, de grote steden) vaak met een absolu te meerderheid de scepter zwaai de, is de partij van premier Maria- De maand mei kende tot nu slechts twee warme dagen. Dat is het laagste aantal sinds 1991. Toen werd het slechts één dag 20 graden of warmer. Gemiddeld worden in mei tien warme dagen ge haald. Dat blijkt uit cijfers van weeronline.nl. De tem peratuur bedroeg gemid deld 12,5 graden. De ver wachting is dat het de laat ste dagen van mei ook niet warm gaat worden. Dankzij de vele zonuren in maart en april zal de lente wel als zon nig de boeken in gaan. no Rajoy duur komen te staan. Spanje maakte zondag een enor me zwaai naar links, maar de so cialisten van de PSOE konden daar nauwelijks van profiteren. De Spanjaarden kozen voor partijen die dichter ben hen staan, voor mensen die nog nooit een politie ke functie hebben bekleed. Zoals Colau, die net als de Madrileense Carmena de steun van andere pro gressieve partijen zal zoeken om over twee weken als burgemees ter geïnstalleerd te worden. Lluis Marti, inwoner van het dorpje La Bisbal op het Catalaanse platteland, zag hoe Ada Colau in september 2010 met haar partner en twintig anderen voorkwam dat hij uit zijn flat werd gezet. De bank zou de flat, zoals in al deze gevallen, voor een schijntje op een veiling terugkopen, veel te weinig opbrengst voor de bewo ner om zijn hyptoheek af te los sen; dus zou hij én geen woning LONDEN Linkse vrouwen aan door onze correspondent Edwin Winkels ANKARA 'Paleis' Erdogan illegaal Het enorme paleis dat de Turkse president Recep Tayyip Erdogan voor zichzelf heeft neergezet in hoofd stad Ankara, is illegaal ge bouwd. De hoogste be stuursrechter van Turkije heeft gisteren bepaald dat de bouwvergunning niet deugt. Het omstreden ge bouw dat meer dan 560 mil joen euro heeft gekost telt 1%<>150 kamers. SAN DIECO Kleinste dolfijn sterft uit De kleinste dolfijnensoort ter wereld, de Mauidolfijn, heeft inmiddels ook de klein ste populatie van alle walvis- achtigen. Het aantal is inmid dels onder de vijftig gedo ken, blijkt uit nieuw onder zoek van de Duitse organisa tie Nabu. De natuurbescher mers luiden de noodklok op de jaarlijkse bijeenkomst van de Internationale Walvis vaartcommissie (IWC). Ada Colau, de nieuwe burgemeester van Barcelona is een activiste. Ze werd in de zomer van 2013 na de bezetting van een bank in Barcelona weg gevoerd door de oproerpolitie, foto AP 'Barcelona en Comu' leider Ada Colau is zelf verrast met haar overwinning van de gemeenteraadsverkiezingen Barcelona.foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10