ZEELAND 5 Middelburg hoopt in 2016 op een groot, tiendaags evenement samen met Scheldejazz Typhoon zorgt voor spetterend slot van negende editie. In totaal kwamen dit jaar 2000 bezoekers naar het Abdijplein. Bill Evans verwarmt Abdijplein met jazz gebaseerd op Amerikaanse jarenzeventigpop Dhafer Youssef laveert imposant tussen twee muzikale werelden Ontwapenende Typhoon bezorgt het publiek meer dan een glimlach Een spetterend optreden van Typhoon op een be hoorlijk gevuld Abdij- plein zorgde gistermid dag voor een fraaie afslui ting van de negende edi tie van het International Jazzfestival Middelburg. Verspreid over drie dagen trok het evenement zo'n 2000 bezoe kers. Jack van Aspert, onlangs aangetre den als voorzitter, is tevreden over het verloop van het evenement en over het niveau van de concerten, met uit schieters zoals Bill Evans, New Cool Collective en Dhafer Youssef. „De or ganisatie is inmiddels een geoliede ma chine. Het is een mooi team bij el kaar." Verrassende en bijzondere elemen ten, naast de headliners, waren dit jaar onder meer het goedbezochte kinder concert door Jazz4kids op zondag en de minibioscoop. Minder succesvol was het educatieve programma, met workshops in het Zeeuws Museum. De belangstelling daarvoor bleef ver achter bij de verwachtingen. „Daar moeten we volgende keer veel meer aan doen", zegt Van Aspert. „De kinde ren die nu wel hebben meegedaan, wa ren op zich heel enthousiast." Ook de combinatie van de twee po dia op het Abdijplein - het hoofdpo dium en het kleinere Radio 6-podium - kan beter, vindt Van Aspert. „We moeten zorgen voor een betere afstem ming qua geluid. Nu werd er soms ge- soundcheckt op het hoofdpodium, ter wijl er nog op het andere podium werd gespeeld." Net als voorgaande jaren wist het festival een aantal internationale top pers naar Middelburg te halen. „Het is best moeilijk om dat hoge niveau vast te houden", vindt Van Aspert. „Het was dit jaar extra lastig om voldoende sponsors te krijgen, enerzijds doordat we daarmee te laat waren begonnen en anderzijds door de concurrentie van de Tour." Volgend jaar is de tiende editie. Dat is mede reden om te proberen extra uit te pakken. Bovendien zal dan de nauwe samenwerking met Schelde jazz in Terneuzen gestalte krijgen. „Hoe dat eruit gaat zien, weten we nog niet. Daar gaan we kort na de twee festivals over praten. Maar wat ons betreft zou dat kunnen leiden tot één groot festival over tien dagen, in Middelburg en Terneuzen. En mis schien onderweg ook nog allerlei din gen. Het zou mooi zijn als we dat kun nen combineren met de tiende editie. Daar gaan we zeker ons best voor doen." Twee gitaristen, een bassist en een drummer. De band Soulgrass van de Amerikaanse saxofonist Bill Evans oogde meer als een popgroep dan als een jazzensemble. En zo klon ken ze ook. Ze speelden een swingende mix van blues, soul en Americana zoals dat in de ja ren zeventig gebeurde door ar tiesten als Steely Dan, de Doobie Brothers en Steve Mil ler, inclusief meerstemmige zang, maar voegden daar de vir tuositeit en het improvisatie vermogen aan toe dat jazzmusi ci kenmerkt. De gitaristen zou den in elke popgroep welkom zijn, tot heavymetalbands aan toe, drummer Josh Dion en gi tarist Murali Coryell bleken ge weldige, soulvolle zangers, het was bandleider Evans die er het meeste jazz in stopte. Op het koude Abdijplein werden enkele honderden aanwezigen in vuur en vlam gezet. Aan het begin van zijn optreden stuw de Dhafer Youssef zijn stem via een reeks van octaven op naar duize lingwekkende hoogte. Een staaltje stemkunst dat op slag een bijna mystieke sfeer creëerde. Het publiek luisterde ademloos. Behalve die stem klonk alleen het tikken van de regen, die zowaar een prachtige jazz-zondag een nattig einde bezorgde. Youssef wisselde verstil de - bijna filmische - op de Arabische traditie geënte muziek af met pakkende hedendaagse jazz, met een hoofdrol voor zijn oed, de Arabi sche luit. Op innemende en imposante wijze la veerde hij tussen twee muzikale werelden. Hij is hot en gaat - in zijn eigen woor den - hard. Héél hard. Typhoon raasde giste ren aan het eind van de middag ook over het Ab dijplein. De ontwape nende zanger/rapper, be geleid door een uitste kende negenkoppige band, nam het publiek meteen voor zich in. Op blote voeten en in korte broek toverde hij Mid delburg om in 'Klein Su riname', met muziek waarbij het tegennatuur lijk is om stil te staan. Om even later de men sen ook te raken met een ingetogen nummer over zijn ex-vriendin. De organisatie wilde het festival afsluiten met een glimlach. Dan is Typhoon je man. Het werd zelfs een big smile. MAANDAG DINSDAG 26 MEI 2015 Jazzfestival hoopt hoge niveau vast te houden door Rolf Bosboom en Ernst Jan Rozendaal Dhafer Youssef Het jazzfestival beleefde dit jaar de negende editie. De organisatie hoopt bij het tweede lustrum extra uit te pakken. Bill Evans foto's Lex de Meester Typhoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 92