Beter gemotiveerde jihadisten winnen terrein. Tegenoffensieven onderweg in Irak en Syrië. 8 NIEUWS Iraakse leger beschuldigd van lafheid Syrische luchtmacht heeft giste ren zeker 15 luchtaanvallen uitge voerd op de historische stad Palmyra die vorige week werd ver overd door Islamitische Staat (IS). Tegelijk wil de regering in buur land Irak deze week een groot of fensief beginnen om de stad Ra madi te heroveren, die vorige week in handen van IS viel. Intussen wappert de zwarte vlag van IS ook in Palmyra, waar dit weekeinde tenminste 217 men sen zouden zijn geëxecuteerd. On der hen tientallen vrouwen en kinderen van Syrische mannen die als tegenstanders van IS te boek stonden of weigerden IS-or- ders uit te voeren. Dat stelt het ge zaghebbende Syrische Observato rium voor Mensenrechten, dat vanuit Engeland contact houdt met ooggetuigen in Syrië. Daarnaast zou IS 300 Syrische krijgsgevangenen hebben geëxecu teerd. Nog eens 600 soldaten wor den gevangen gehouden. De ter reurorganisatie heeft video's onli ne gezet waarin te zien is hoe strij ders huis na huis doorzoeken naar tegenstanders. De coalitie tegen IS, waar ook Nederland aan meedoet, maakt zich zorgen over de successen van de jihadisten. Bombardementen, naast training en adviezen voor het Iraakse leger hebben duidelijk niet het gewenst effect. In Was hington groeit de frustratie. De Amerikaanse minister van Defensie Ash Carter beschuldigde het Iraakse leger in Ramadi van niets minder dan lafheid: „Ze toonden niet de wil om te vech ten. Ze stonden niet tegenover een overmacht, in tegendeel, ze waren zelf in de meerderheid. Ze hebben een probleem om te vech ten tegen IS en zichzelf te verdedi gen." De Britse oud-generaal en voor malig bevelhebber in Irak Tim Cross zei gisteren op de BBC dat het Iraakse leger niet uit Ramadi werd verdreven, 'ze reden er zelf weg'. In veel westerse en Arabische hoofdsteden groeit de bezorgd heid over het horrorscenario dat IS zich daadwerkelijk als staat kan gaan vestigen in een van de meest explosieve regio's ter wereld. De Iraakse premier Abadi ver werpt elke suggestie van lafheid. Hij nam het op voor zijn soldaten. „Ze hebben te maken met zelf moordvrachtwagens die uit het niets opdoemen, afgeladen met ex plosieven. Dat heeft op de solda ten het effect van een kleine atoombom. Op een dag hebben ze zeven van dat soort bommen la ten ontploffen." Maar het probleem was ook dat de sjiitische soldaten in het Iraak se leger niet echt stonden te sprin gen om hun leven te geven voor een vooral door soennieten be woonde stad als Ramadi. Veel Ira kezen geeft het zien van deze sjiiti sche brigades het gevoel dat ze door Iran worden bezet, aldus een waarnemer. Het wantrouwen tus sen beide stromingen in de islam is wederzijds. Inmiddels worden speciale, reli gieus gedreven sjiitische milities naar het front gebracht voor de strijd tegen IS. In Syrië heeft de eveneens sjiitische Hezbollah ook nieuwe offensieven tegen IS aange kondigd. Deze door Iran gesteun de en bewapende moslimmilities zijn „de enigen die IS op de grond bevechten", aldus een Iraanse ge neraal gisteren in de Iraanse me dia. Volgens oud-generaal Cross is het vooral een kwestie van psycho logie. De wil om te vechten, die moet er zijn. Je hebt daarvoor een gemotiveerd leger nodig en sterke leiders. „Dat is het probleem. Dat los je ook niet zomaar op. Churchill zei ooit dat je een leger snel kunt vernietigen - dat is ook wat de coalitie deed tegen Sad dam Hoessein in 2003 - maar het kan een generatie duren om een sterk leger op te bouwen dat dit soort tegenstanders het hoofd kan bieden. Andersom kun je zeggen dat de moraal onder IS heel hoog is. Ze hebben sterke leiders en de wil te winnen. Daarom doen ze het goed. Ze hebben de psycholo gische slag gewonnen." Sjiitische soldaten in het Iraakse leger staan niet te springen om hun leven te geven voor een vooral door soennieten bewoonde stad als Ramadi. foto Ahmad AIL-Rubaye/AFP psychologische slag om Ramadi' IS wint strijd in door Bob van Huët BACDAD/LONDEN/ROTTERDAM. De 217 Dit weekeinde alleen al zou Islamitische Staat in de historische stad Palmyra 217 mensen hebben gedood omdat ze banden hadden met tegenstanders van de beweging

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8