EEN NIEUW BEGIN Baby's belang bij slanke mama W 8 HARTOfZII 'Wat kan een spin nou!' Fobie Lonny de Schrijver Verbrugge (41) uil Lamswaarde vond sporten lol twee jaar terug vreselijl Nu traint ze voor een mountainbike ronde van 500 kilometer. 8?D00R JOANNE KARKDIJK r IV. Is je me drie jaar gele den had verteld dat ik vrijwillig tachtig kilo meter zou fietsen, had ik onder tafel gelegen van het lachen," zegt Lonny. Ze komt net terug van een weekend mountainbiken in Luxemburg. Tot haar achtendertigste was ze niet sportief. „Zeg maar gerust onspor tief. Ik probeerde het wel, maar vond er gewoon niks aan. Ik ging tennissen, nou, die ballen zweven nog steeds in een baan om de aarde. In Italië nam ik skilessen. De leraar riep alleen maar 'nee, niet zo!' Na drie dagen hield ik het voor gezien. Alleen yoga hield ik vol, want daar ga je niet van zweten." Toen bleek dat Lonny's neefje Brett de ziekte van Duchenne had, wilde ze iets voor hem doen. Ze hoorde van Duchenne Heroes, waarbij ge sponsorde deelnemers in een week vijfhonderd kilometer door België, Luxemburg en Duitsland fietsen om geld op te halen voor kinderen met deze spierziekte. „Het enige wat ik voor Brett kan doen, is fiet sen en geld ophalen. Een week af zien op de fiets: dat moest lukken." Maar om zo'n ronde te kunnen maken, moet er getraind worden. Samen met familieleden begon ze steeds langere rondes te fietsen. „Ik vond het steeds leuker worden en fiets nu bijna elke dag. Dat voelt zo goed, ik ben echt trots op mezelf. Op de dagen dat ik niet train, ga ik hardlopen." Frikadellen „Gisteren heb ik 45 kilometer ge fietst. Ik wist hier nooit de weg, nu ken ik alle dorpen in de omgeving en kom ik op prachtige weggetjes waarvan ik niet wist dat ze beston den." Haar leven is veranderd, zegt Lonny. Ze eet gezonder. „Want dit houd je niet vol op frikadellen. Maar als ik vroeger een chocolaatje nam, hield ik het bij één. Nu eet ik er gerust meer, ik fiets het er toch wel weer af." Het trainen plant ze om haar werk heen. „Ik vraag me wel eens af wat ik vroeger deed in de tijd waarin ik nu fiets." Bekend was al dat vrouwen met overgewicht gemiddeld minder snel in verwachting raken dan slankere seksege noten. Bovendien hebben zij meer kans op problemen zoals zwangerschapsdiabetes of -vergiftiging en een vroege geboorte van hun kindje. De Amerikaanse onderzoe kers voegen aan dit rijtje toe dat overgewicht ongunstig uitwerkt op de ontwikkeling van het immuunsysteem van de baby. In het onderzoek bij 39 baby's, gepubliceerd in Pediatrie Allergy and Immu- nologyis, is het navelstreng bloed bekeken op de aanwe zigheid van afweercellen. Het bloed van de baby's van de moeders met overgewicht of de moeders met zwaar overgewicht aan het begin van de zwan- monocyten en dendritische cellen. Die twee celtypen spelen een belangrijke rol bij de herkenning van lichaams- vreemde virussen en bacte riën. Volgens de Amerikaanse onderzoekers past dit bij het gegeven dat kinderen Onder die zijn geboren uit moeders zoekers met overgewicht een grotere vergele- kans hebben op infecties en ken 39 andere aandoeningen, waar- baby's onder astma. Ook daarbij met speelt het afweersysteem een elkaar. vatte min dinsdag 26 mei 2015 Een spin houdt jou echt niet in de gaten, fotodreamstime Angstige spinnenhaters kunnen heftig reageren bij het zien van zo'n beestje. De één rijdt in de vangrail vanwege dat spinnetje dat over het dasboard kruipt, een ander gilt het uit als er een hooiwagen in de wc zit. Stephan Dresselhuys (Instituut Angstoverwin ning) geeft vier tips. Haal je schrikreactie onderuit door de confrontatie op te zoeken: gebruik een spin als ach tergrondfoto op je mobiel, print foto's van je harige nachtmerries uit en hang ze op. Zo wen je aan het beeld. 2 Je angst ontlokt een reactie in je lichaam en je geest. Doorbreek die programmering, ontkoppel de gedachte van het beeld van de spin. Zo geef je de spin geen krediet. O In je ontst angstbeleving ontstaat direct een behoefte aan veiligheid. Laat je de ander een spin weghalen, vlucht je weg of gebruik je antispinnen- spray dan bevestig je steeds datje onveilig bent. Kun je die behoefte aan veiligheid onderzoeken én veranderen? 4 Verleg je focus naar een andere emotie. Bij een vlieg denk je ook niet steeds dat het een afschrikwekkend insect is dat je bespringt en bijt. Durf je te verwonderen over wat een spin kan. Lonny kent nu alle dorpen in de omgeving, foto ronald den dekker 'Ik flets nu bijna elke dag!' A Dik en zwanger zijn heeft een ongunstige invloed op de ontwikkeling van het afweersysteem van een baby. Dat hebben Amerikaanse wetenschappers uitgezocht. rol. MAKTEN DOOPER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 63