I 7 'Van diëten word je ongelukkig' L 'Relatietherapie hoort erbij' 'Mensen boeien me mateloos' M g v In tranen, ik? Nee. Maar ik ben wel betrokken s S* Truckers en bouwvakkers werken door met een kapotte rug, omdat ze geen geld voor de fysiotherapeut hebben. Ik probeer een oplossing te vinden. Kan ik bijvoorbeeld zelf oe feningen meegeven?" „Dan heb ik het nog niet eens over de palliatieve zorg die in de afgelo pen jaren een flinke ontwikkeling heeft doorgemaakt. De zorg in je laatste levensfase stikt van de richt lijnen. Zelf heb ik drie situaties mee gemaakt waarin mensen hun leven wilden beëindigen, sommigen ver kozen dat om psychische redenen. Bij alle drie is het vanwege die re gels niet gelukt. Huisarts Tromp in Tuitjenhorn is van de richtlijnen af geweken jüist omdat hij zijn patiënt zo goed kende. Palliatieve zorg is één van de intiemste kanten van dit vak. Hoe veel intiemer kun je wor den dan bij de laatste dagen van ie mands leven zijn? Mensen voelen de drang om alsnog spijt betuigen of een ruzie bij te leggen. Dat gebeurt, vanzelf. Als arts kan ik weinig emo ties laten zien, omdat dat niet pro fessioneel overkomt. Dus bij mij geen tranen. Betrokken zijn kan wel. Of samen lachen als de situatie dat toelaat. Ik word ook wel boos. Als ik zie dat een specialist een patiënt af houdt of een praktijkassistent de volle laag krijgt. En soms sta ik op- recht versteld. Dat een hond als eer ste aanvoelt dat zijn baasje niet meer leeft, bijvoorbeeld. Een kat merkt nooit iets, het is altijd de hond. Niet normaal." „Ik vind dat prima. Laatst eiste een patiënt bijna een MRI-scan. Het voelt dan alsof er geen gesprek mo gelijk is, maar doorvragend vertelde hij hoelang zijn medische traject al loopt. Zo iemand wil duidelijkheid. Dat snap ik. Ik zie bovendien nog genoeg mensen die niet mondig zijn. Mensen die lang wachten voor dat ze bij me komen. Van mij mag iedereen op internet kijken. Ik ben ook mondig, anders zou ik geen huisarts kunnen zijn." 'ot: '91 WD 2. dinsdag 26 mei 2015 GO rm U gaat medische vragen van lezers beantwoorden. Veel mensen zoeken tegenwoordig op internet op wat er mis kan zijn. Is dat lastig? schimmelkaas vult mijn neusgaten. Ik probeer door mijn mond te ade men. 'Dat ziet er pijnlijk uit,'zeg ik. Ik houd mijn adem in en bekijk de twee bedorven voeten. 'Er is maar een conclusie mogelijk,' zeg ik,'zwem merseczeem. 'Maar ik ben een schaat ser, geen zwemmer.' Ik vraag hem zijn schoenen en sokken weer aan te trekken, was mijn handen en schrijf een receptje. Een crème die hij twee keer per dag moet aanbrengen en een poedertje voor in zijn schaatsen en schoenen tegen de sporen van de schimmel. John maakt een buiging. 'Dank je wel, je hebt mijn leven gered.Hij geeft me een kus op mijn voor hoofd. 'Als je ooit schaatslessen wilt, je weet me te vinden.' ■e AYLIN KHO (38): „Als kind was ik al gefascineerd door voeding en gezondheid. Mijn vader was arts en maakte mensen beter. Dat wilde ik later ook. Mijn ouders letten goed op dat ik niet te veel suiker binnen kreeg. Sinaasappelsap en fris drank kwamen het huis niet in. Maar ze waren niet te streng hoor, want ik mocht weieens een cake bakken en mijn moe der serveerde altijd lekkere koekjes bij de thee. Na mijn studie Voeding en Ge zondheid aan de Universiteit Wageningen schreef ik het boek 'Gezond Blij zonder diëten' en ik richtte mijn be drijf NutriKho op, dat voe dingsadvies geeft aan mensen die gezonder willen leven. Ook adviseer ik werkgevers die verzuim van hun werknemers willen tegengaan. Ik zit in de redactie van het magazine 'Vork-prikken in de voedselke ten' en ik ben hoofdredacteur van het Nederlands Tijdschrift voor Voeding en Diëtiek. Ik heb drie overtuigingen: van diëten word je ongelukkig, je moet weten wat je eet en je brein houdt je vaker voor de gek dan je lief is. Houd je van cola, dan mag je best eens cola drinken. Schenk het dan wel in een longdrinkglas, want dan drink je er minder van. Maar doe water en thee, de gezonde drankjes, juist altijd in een whiskeyglas, want dan schenk je juist meer in dan je denkt. Ja echt, je brein houdt je voor de gek. Probeer het maar! Nog zo'n tip: eet nooit voor de tv, want dan eet je meer dan je denkt. Ik laat me inspireren door Azië. Mijn ouders komen uit Indonesië en ik heb twee jaar in Shanghai gewoond, waar ik mijn eerste boek schreef. In Azië eten de mensen over het algemeen gezon der, met meer aandacht voor hun voedsel. Ik wil de lezers op een leuke en onder bouwde manier tips geven om hun leven fit te leven." CAROLINE FRANSSEN (54): "Ik begeleid mensen die per soonlijk willen groeien. Eerst coachte ik mensen die tot hun recht wilden komen op hun werk, later kwamen daar liefdesrelaties bij. Zo schreef ik het boek 'Eerste Hulp Bij Relatieongelukken'. Bij mijn Relatie Academie in Culemborg laat ik stellen op een verfrissende manier naar elkaar kijken. Met be hulp van poppetjes tonen ze hoe ze zich voelen: de zoge heten familie-opstelling. Ik heb 400 poppetjes. Van prinsesjes tot boeren, van monsters tot zwanen: je kan het zo gek niet bedenken. De partners kijken zonder oordeel naar elkaar én zich zelf. Ze zien wat hun bij drage is aan de relatie en leren er verantwoordelijk heid voor te nemen. Thera pie als laatste redmiddel? Ik draai het om. Het zou gek zijn als je nooit therapie nodig hebt. In je rela tie leg je de diepste dingen bloot en als je die niet durft aan te pakken, steekje je kop in het zand. Negen van de tien keer gaat het tussen man nen en vrouwen om de scheve taakverdeling en het ge brek aan seks in de relatie. De man moet de lei dersrol weer overnemen en zeggen: schat, trekje mooi ste jurk aan, we gaan uit. De oppas is geregeld'. Ik kom snel tot de kern, dus de le zers van Hart Ziel kunnen duidelijke antwoorden van mij verwach ten." STEVEN PONT (52): „Men sen denken soms dat psycho logen door ze heen kunnen kijken, maar psychologen die die mythe in stand houden zijn geen knip voor hun neus waard", zegt Steven Pont (52), ontwikkelingspsycho loog. Sterker nog: ook psychologen snappen vaak amper waarom ze doen wat ze doen. Ik ken psychologen die zich door hun leven heen worstelen. Niets is dus zo boeiend als de mens en niets is zo lastig te begrijpen. "Ik ben ontwikkelingspsycho loog, systeemtherapeut en mediator. Een ontwikkelings psycholoog richt zich wat meer op het individu, een sys teemtherapeut meer op de omgeving en mediators op conflicten. Vroeger was ik on derwijzer en enige zendingsdrang is me nog steeds niet vreemd. Ik geef graag le zingen en trai ningen; van pedagogiek op kinderdagverblij ven tot aan com municatie- en manage- mentstrai- It t *mMW- m ningen voor be drijven. Die zen dings drang heeft me er ook toe aangezet om boeken over psychologie te schrijven. Ik ben bijna klaar met 'Scheidzooi' over de ont wikkelingspsychologische gevolgen van een schei ding voor kinderen. Na mijn studie wilde ik in Tokyo leraar worden, maar ik kwam bij moeder Teresa in India terecht. Later werkte ik met arme kinderen in 5 «"V New York. f Lastig en boeiend. Dat hoort in dit vak vaak bij elkaar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 62