'IK VREES DAT DE ZORG WORDT 0 6 I HAR' 8? Zll Het verhaal van de schaatser met zwemmerseczeem 1 Vier deskundigen beantwoorden per toerbeurt vragen van lezers. Wilt u iets voorleggen aan onze huisarts, psycholoog, relatietherapeut of voedingsdeskundige? Mail naar harlcnziof a porsgroep.nl Ruiger Verhoef!' (35) is een van de experts die vanaf nu antwoord geeft op uw medische vra gen. De huisarts schreef onlangs een boek over de alledaagse praktijk van een jonge dokter. Het gemoedelijke is er in de zorg af. Tot mijn spijt betalen ouderen daar de prijs voor Even voorstellen DOOR CATHÉRINE VAN DER LINDEN „Ik mocht voor die foto niet lachen van de fotograaf. Maar dat is niet wie ik ben. Ik ben een open, sociale, goedlachse huisarts. Met een luiste rend oor. Ik wil weten hoe de men sen zich werkelijk voelen. Vaak pik ik die informatie op uit de verhalen die er op het eerste gezicht niet toe lij ken te doen. Als huisarts in opleiding heb ik de stijl van mijn begeleider Wouter van der Valk gevolgd. Wouter onderzoekt een klacht en vraagt een patiënt tegelijkertijd hoe het met zijn broer is. Zo voelt die man zich ontie gelijk gehoord. Als huisarts kun je anders te werk gaan dan in een zie kenhuis waar een mens een nummer blijft, omdat je hem als arts zo zelden ziet. Ik weet bijvoorbeeld: dat is Henk van daarachter, hij heeft geld zorgen. Of dat in de familie van die vrouw veel borstkanker voorkomt, dus vooral alert blijven." als in mijn tijd als coassistent. Het kan me niet menselijk genoeg zijn. Ik hou ervan met patiënten te pra ten. Mijn werk voert mij overal naar toe. Soms naar het bed van een zieke thuis en soms ben je daar dan een hele nacht. Terwijl je elkaar voordien nooit hebt gekend. Zo'n contact heeft meteen waarde." U beschrijft ontmoetingen variërend van een schaatser met bedorven voe ten, een vrouw die wil horen hoe groot haar boezem is tot een patiënt wiens doodswens u niet mag vervullen. Voor wie schrijft u die korte verhalen? „Een huisarts verstrekt niet alleen maar paracetamol, zoals een vriend van mij roept. Ik wil bewijzen hoe hip en dynamisch mijn vak is. In de hoop dat beginnende huisartsen er w wat aan hebben. En ik schrijf omdat het mij ontspant. Dit boek is ook voor minister Schippers van Volks gezondheid. Zij legt niet alleen extra taken bij de huisarts neer, maar zij wil ook vat krijgen op de kostenkant van de zorg. Daar kan ik inkomen, maar ik vind dat zij niet uitsluitend bij huisartsen moet aankloppen. Loyaal als wij zijn, zetten wij onze dokterstas niet snel in de hoek, maar sommige collega's verliezen wel de lol in hun werk, omdat het te administratief is geworden en omdat de doktersassistent plaats heeft moeten maken voor een team van soms wel vijf praktijkondersteu ners. Het gemoedelijke is er af. Tot mijn spijt betalen de ouderen daar de prijs voor. Zij merken dat wij onze sociale visites moeten schrap pen. Dat weegt zwaar. Op hun leef tijd is eenzaamheid ronduit killing." „Dat ouderen naar thuiszorg moe ten hengelen, raakt mij. Het ergste moet nog komen. Ik vrees dat men sen op hoge leeftijd die van dit kabi net zelfstandig thuis moeten blijven wonen, zichzelf vaker gaan uithon geren. Niet alleen zij, er zijn meer patiënten die zorg ontberen of gaan mijden. Een echo van bijvoorbeeld 230 euro? O, dan stel ik die even uit. Een hoofdstuk uit het boek van dokter Verhoeff. Wat denkt u, doktei? dinsdag 26 mei 2015 GO koud en killing Op de achterkant van uw boek staat een strak kijkende man. Zien uw pa tiënten u ook zo? In 'Wat denkt u, dokter?' blijft u een nette huisarts die zelden een oordeel over zijn patiënten velt, ook al gebrui ken ze vijf xtc-pilletjes, twee speed- bommetjes, een lijntje coke en ghb achter elkaar, maar u heeft het wel regelmatig heet of u begint te zweten. „Ik krijg het niet meer zo snel warm «f Als vertegen woordiger van een generatie jonge huisartsen houdt Rutger Verhoeff praktijk in Buren, Gel- dermalsen en Utrecht. Na elke werkdag wacht hem de sport school. „Ik moet wel, ik heb een zittend beroep. En zoals je mis schien weet: zit ten is het nieuwe roken - het is net zo on gezond." Sinds hij als puber gefasci neerd naar de Australische serie The Flying Doctors keek, stond voor Rut ger vast dat hij huisarts zou worden. Op zijn 25ste legt hij de Eed van Hippo crates af. Hij gaat op bezoek bij The Flying Doctors, maar het propeller vliegtuigje uit de jaren tachtig blijkt te zijn in geruild voor een groter toestel. En filmlocatie Alice Springs is allang geen dorpje meer. Thuis gekomen specialiseert Rutger zich tot huisarts. De zie ken die hij in zijn praktijk ont moet, figureren (onherkenbaar gemaakt) in zijn eerste boek. Wordt u dat te veel? ^Huisarts Rutger Verhoeff: 'Er zijn meer patiënten die zorg ont beren of gaan mijden'. FOTO SHODY CAREMAN John Feeler is een profes sionele schaatser, zie ik op mijn scherm. Voordat ik hem binnenroep, probeer ik me een beeld te vormen: een soort Mark Tuitert. Een stoere kerel met lange, bruine lokken, stop pelbaardje, sportief lijf, strak schaatspak met daaronder de glimmende ijzers van zijn noren. Hoe erg kun je ernaast zitten. Als ik zijn naam roep, klinkt er direct een opge wekt 'joehoe' uit de wachtkamer. 'Hi. John Feeler. How are you?' 'Rutger Verhoeff. Nice to meet you.' John heeft een 'huuuge problem', meer een onwel riekend probleem, vertelt hij. Hij lijdt aan 'smerige voeten'. Negentig procent van de tijd staat hij op ijs. Hij is choreograaf bij Holi day on Ice. Maar nu ligt zijn leven aan duigen. Hij hgrftMI -VWat denkt u, dokter? Verhalen van een jonge huisarts' Uitgeverij Thomas Rap (€14,90). begint zijn sneakers al uit te trekken, maar waar schuwt nog even: 'Niet flauwvallen van de stank'. Ik verzeker hem dat dit niet zal gebeuren. Onder aan zijn enkels zit ten twee rode opgezwollen voeten met opengespron gen blaren. De geur van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 61