I 5 Een tikkeltje spanning houdt depressies weg Botox geeft je blaas rust Mazelen keren om de 12 jaar terug Stress Milde stress in de jeugd vergroot de weerbaarheid Overactief Geef niel op als hel lastig wordt Geluk gaat voor carrière Met een beetje stress op jonge leeftijd is niets mis. Het vermin dert namelijk de kans op depressie. Tenmin ste, bij ratten. Stress heeft een slecht imago. Het leidt op ter mijn tot een burn-out en vergroot de kans op hart en vaatziekten. Stress op jonge leeftijd ervaren is al helemaal slecht. Dat gaat dan regelmatig hand in hand met een verslaving aan drugs of alcohol. Ook vergroot stress op jonge leeftijd -in combinatie met genetische aanleg- het ri sico op de ontwikkeling van een depressie op la tere leeftijd, stelt de hui dige wetenschap. Dat laatste klopt niet vol ledig, blijkt uit het onder zoek van de Nijmeegse neurowetenschapper Rick van der Doelen. Hij laat zien dat een beetje stress op jonge leeftijd -in com binatie met genetische aanleg -juist beschermt tegen een depressie. Van der Doelen deed zijn on derzoek met ratten, die veel overeenkomsten met de mens vertonen als het gaat om de manier waarop gedrag tot stand komt. De ratjes die hij ge bruikte hadden een afwij king in een gen, het 5-HTT gen, dat betrokken is bij de hoeveelheid sero tonine in de hersenen. Mensen met dezelfde ge netische afwijking als deze ratjes worden gemakkelij- ker depressief. Van der Doelen liet de rat jes in hun jeugd milde stress meemaken door de beestjes na de geboorte af en toe een tijdje bij hun moeder weg te halen en in een ander hok te plaatsen. Anders dan verwacht maakte dit de ratjes niet gevoeliger voor een de pressie, maar juist onge voeliger. De milde stress in de jeugd is een leerer varing die de weerbaar heid vergroot waardoor de gevoeligheid voor een de pressie op latere leeftijd juist afneemt, concludeert de Nijmeegse onderzoe ker. Onduidelijk is nog of dit ook geldt voor mensen en wat precies verstaan moet worden onder 'milde stress'. ken, anders zetten we de wifi uit. Wat ze op sociale media doen, con troleren we niet. We praten wel over de risico's en gevolgen, over hoe je er wel en niet mee om moet gaan." Roderik: „Behalve vrijheid en verant woordelijkheid geven we ze ook cul turele waarden en tradities mee, en respect voor de natuur. Kunst, musea en muziek bijvoorbeeld. Maud speelt piano, Hidde en ik gitaar." Maud en Ymke: „Wij vinden die cul turele waarden niet zó nodig, maar we vinden het wel leuk om nieuwe dingen te leren kennen." Els: „Ik zou best graag willen zingen, in een hip koor of een band. Zodra Maud en Hidde net als Ymke op de middelbare school zitten, ga ik de kunstacademie doen in België, dat wil ik al jaren." Roderik: „Ik kan me mateloos erge ren aan mensen die om het hardst principes verkondigen, maar ze ver volgens aan hun laars lappen. Daarin ben ik principieel. Denk ik. Hoop ik. Als je iets doet, doe het dan goed. Doe de dingen bewust, met inzet, met aandacht. Denk er over na, doorvoel ze." Els: „Geloof in jezelf, sta open voor anderen en oordeel niet. Dat is mijn levensmotto en dat heeft voor mij niets te maken met een god of godsdienst." Samen: „En wat we voor onszelf nog willen verbeteren is: niet opgeven als het even moeilijk wordt, maar consequent zijn, volhouden. Dat is voor ons allebei wel een leerpunt." Roderik: „Wie ik ben, zit 'm voor mij in gezond en gelukkig zijn, niet in een carrière." Els: „Voor mij is werk wel belangrijk, ik heb er hard genoeg voor gestu deerd. Mijn baan moet leuk en af wisselend zijn, en ik wil er mijn energie en creativiteit in kwijt kun nen. Verder vind ik het contact met mensen en de waardering van wer ken erg fijn. Al is mijn carrière geen uitgestippeld pad, maar meer een groeiproces." Roderik: „Ik wil graag gelukkig blij ven en ik vertrouw erop dat dat lukt. In mijn dromen speel ik in een band op een festival of in een kroeg. Wie weet, misschien over een jaar of tien, als ik een goede gitarist ben." Els: „Mijn doel is meer tijd voor me zelf. En ik hoop dat de kinderen weten wat ze willen in het leven." Ymke: „Ik wil gelukkig zijn, en een leuke baan vinden als ontwerper of binnenhuisarchitect." Maud: „Ik hoop op een leuk leven, een leuk huis, leuke kinderen en iets met tekenen of schilderen." Hidde: „Ik wil muziek maken, boer worden en trekker rijden". dinsdag26 mei 2015 BRON: RADBOUD UNIVERSITEIT NIJMEGEN Botulinetoxine, beter bekend onder de merknaam botox, gebruiken we vooral als antirimpelmiddel. Het blijkt ook te werken tegen een overactieve blaas. Als de spieren in de blaaswand zo vaak en onvoorspelbaar samentrekken dat je incontinent bent, voel je een onweerstaanbare aandrang om te plassen. Twee studies met elk circa 250 deelnemers met een overactieve blaas laten zien dat in negen van de tien gevallen de ernst van de incontinentie met de helft af neemt. Gemiddeld waren twee injecties botox per jaar in de blaasspieren nodig. Bijna de helft van de deelnemers was daarna niet meer incontinent. BRON: AMERICAN UROLOGICAL ASSOCIATION ANNUAL MEETING Woon je in de Nederlandse Biblebelt en ben je niet ingeënt tegen de mazelen, houd dan rekening met de volgende uitbraak van ma zelen in 2025. Dat stellen natuurkundige Martin Bier (Verenigde Staten) en bioloog Bastian Brak (Groot-Brittannië). Zij hebben de gegevens van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu over mazelenuitbraken in de Biblebelt bestudeerd. Sinds de invoering van de mazelenvaccinatie in 1976 zijn deze ge vallen op grote schaal bijgehouden. Onder de niet-gevaccineerden treedt elke twaalf jaar een mazelenepidemie op, zo blijkt uit die gegevens. De laatste uitbraak was in 2013. Infecties op de basisschool jagen de uitbraak aan. Na een uitbraak is het aantal vatbare (school)kinderen gedaald. Zij heb ben gaandeweg de ziekte een sterkere im muniteit opgebouwd. In de jaren erna neemt het aantal vatbare kinderen weer geleidelijk toe doordat nieuwe, ongevaccineerde kinde ren naar school komen. Na twaalf jaar is de groep vatbare kinderen groot genoeg voor het mazelenvirus om zich opnieuw snel te verspreidenbron: European physical journal b Els Bruggink (linksboven): 'Ik ben meer van de soft touch', foto's mechteld jansen Meedoen aan deze rubriek? Mail naar hartenziel@persgroep.nl Een beetje stress maakt ratjes weerbaarder tegen een depressie en wie weet kinderen ook. FOTO oreamstime

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 60