Kamer snel geld voor spoedhulp Na 20 dagen onder de vloer is Happy gered houd je gezin stabiel' k^UjrujrJiijys baldufrnzin,nJ d koop NIEUWS 5 Kleine ziekenhuizen zoals het Ge- mini in Den Helder en ZorgSaam in Terneuzen moeten direct een 'beschikbaarheidsbijdrage' krijgen om hun eerste hulp en verloskun dige afdeling in leven te houden, vinden CDA, PvdA, D66, SP, PW, Christenunie en Groenlinks. De miljoenen zijn er, maar de Neder landse Zorgautoriteit (NZa), die het geld beheert, komt tot nu toe niet over de brug. Minister Edith Schippers (WD) zou eind april de NZa al manen tot uitbetalen, maar dat had ze al veel eerder moeten af dwingen vindt Hanke Bruins Slot van het CDA. „De minister wil dat iedere burger binnen 45 minu ten acute zorg kan bereiken. Dan moet ze dat ook regelen en bij de NZa met de vuist op tafel slaan. Anders hebben we straks hele maal geen ziekenhuizen meer in die regio's." Ziekenhuizen in krimpgebie- den hebben moeite het hoofd bo ven water te houden. Om te voor komen dat het ziekenhuis in Den Helder eind vorig jaar zou omval len, heeft zorgverzekeraar VGZ de 'beschikbaarheidsbijdrage' opge hoest. Precies zoals de NZa wil. Volgens Zorgverzekeraars Neder land en de Nederlandse Vereni ging van Ziekenhuizen (NVZ) is dit een noodmaatregel: als Den Haag snelle zorg eist, moet zij ook betalen. In Zeeland wacht ZorgSaam - niet uit de brand geholpen door zorgverzekeraars- met smart op de beschikbaarheidsbijdrage (2,4 miljoen per jaar, met terugweken- de kracht vanaf 2012). Intussen kan het niet anders dan hard be zuinigen. 288 banen zijn inmid dels geschrapt. LIESHOUT Hij zat twintig dagen onder een betonnen vloer van een oude aardappelschuur in Rijke voort. De 9-jarige Jack Russell Happy heeft weinig overgehou den aan zijn avontuur. Een klein wonder, vindt baasje Arno van den Brandt. „Ik ben za delmaker en altijd op pad. Op 2 mei was ik bij een klant. Toen ik klaar was om naar huis te gaan kreeg ik de hond niet gevonden." Hij schakelde in zijn dagenlan ge zoektocht naar Happy zelfs een rioleringsbedrijf in. „We hadden het vermoeden dat hij in een ko nijnenhol was gekropen en vast zat. Met een camera is gezocht, maar daar zat hij niet." Op Facebook kwam een oproep mee te zoeken naar Happy. Er werd zelfs een beloning uitge loofd van 350 euro. Het goede nieuws kwam uitein delijk van de eigenaren van een schuur in Rijkevoort. Zij hoorden- gepiep en keken in een klein gat in de vloer. „Ze zagen zijn neus." Hoe Happy het twintig dagen uit gehouden heeft, is onduidelijk. Het beestje maakt het goed al is hij wel afgevallen. het aantal uitreizigers naar Syrië groeit. Ouders vrezen dat ook hun kind valt voor de denkbeel den van Islamitische Staat. Bij de bijeenkomst zelf wil de organisatie, vanwege de privacy, geen pers. Na afloop vragen stel len is geen probleem. „Je ziet in de wijk veel jongeren rondhan gen. Die zijn vatbaar, kunnen een radicale vorm van het geloof als oplossing zien voor problemen", zegt Khadija Zaaj, een van de aan wezige moeders. Haar kinderen zijn nog jong, lopen met een Nijn- tjerugzak. „Ik vind deze bijeen komsten heel goed. In de Marok kaanse gemeenschap is nog veel onwetendheid. Ouders vinden het vaak de schuld van de over heid en school als het mis gaat. Ik vind dat het allerbelangrijkste is dat je je gezin stabiel houdt." De vertrouwenspersonen van SMN wijzen families op signalen van radicalisering: jongeren die der Hulplijn bij SMN. Als er echt een probleem is, begeleiden de vertrouwensper sonen de ouders in contacten met politie en gemeenten. „Er is wantrouwen tegen die organi saties." Enkele ouders hebben de Staat aangeklaagd omdat die hun zonen niet heeft tegenge houden op weg naar Syrië, ter wijl de ouders de overheid wel gewaarschuwd hadden. Achouar: „Enkele vrouwen zei den: Hoe kan het dat iemand van 14 op weg gaat naar Syrië? Wat doet de overheid! Dan zeg gen wij: Wat is jullie rol, de ouders?" Ouders voelen zich vaak machteloos. Lamnadi: „Je kunt paspoorten afpakken, maar je kunt ook investeren in de arbeidsmarkt en zorgen dat Marokkaanse jongens een stage plek krijgen, zodat ze in Neder land een perspectief zien en niet naar Syrië willen." 'Je kunt paspoorten afpakken, maar ook zorgen dat jongens een stageplek krijgen' zichzelf isoleren, die naar religieu ze bijeenkomsten van groepjes buiten de moskee gaan of zich fa natiek bezighouden met politieke islam. „Bemoei je met je kind. Houd social media in de gaten", zegt Chakib Lamnadi, projectlei- 5 dagen Berlijn en omgeving 8 dagen Wenen en het Wienerwald 10 dagen Vierlandenreis Arosabahn 10 dagen Florence en Rome 10 dagen Istrië Opatija DINSDAG 26 MEI 2015 door Francine Wildenborg ROTTERDAM. Ziekenhuizen in krimpregio's moeten snel geld krij gen om spoedeisende hulp open te houden. Dat eist een meerderheid van de Tweede Kamer vandaag van minister Schippers van Volksge zondheid. Azzedine C„ verdacht van ronselen voor de jihad, spreekt tij dens een pro-IS-demon- stratie in Den Haag in 2014. foto ANP Chakib Lamnadi Hulplijn SMN Arno van den Brandt en Happy. foto Piroschka van de Wouw/ANP v.a. slechts Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.b0lderman.nl LKafeü-gl 1 Vertrekdata: 29 juni6,13,20,27juli 3.10,17,24.31 aug 7,14, 21, 28 sept/5,12 okt Vertrekdata: 1, 8,15.22,29juni/6,13,20,27juli/ 3,10,17,24,31 aug/7.14,21,28 sept/5,12 okt Vertrekdata: 8,22 juni6,13,20,27juli 3,10,17, 31 aug/14, 28sept/5 okt Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half- pension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5