a HART&ZII I 3 DIEKSTRA 4 De kracht van op voeden zit in herha ling, zei de vrouw tegen de ontwikke lingspsycholoog SFEER IN DE LES SNELAAN TE HAKEN KWALITEIT VAN DE LERAAR PRIJS/ KWALITEIT EIND OORDEEL met een boxershort. Een trend waar ondernemer Jan van Zoest handig op inspeelde. Hij bedacht Protexz, het zogeheten shower short: een badstof broekrokje dat over de boxer heen gaat, waarna je je onderbroek eronder uit kunt trekken om met showershort te douchen. Daarna doe je het riedel tje over in omgekeerde volgorde. Hoe kóm je erop? Van Zoest: „Mijn zoon wilde niet meer voetballen vanwege het verplichte douchen." Volgens Van Zoest, leider van een jeugdteam, zijn er jongens en mei den die om die reden stoppen met hun teamsport. „Dat geven ze nooit toe, dus weten clubs het niet." Van Zoest was niet verbaasd toen zijn zoon hem vertelde dat hij het niet fijn vond om naakt te douchen. „Ik had er vroeger ook last van. Maar daar sprak je niet over. Sinds islamitische kinderen bedekt douchen, willen andere kinderen ook hun boxer aanhouden." Van Zoest ontwikkelde zijn doucheonderbroek en benaderde voetbalclub IJsselmeervogels in Spakenburg. Afgelopen seizoen begon een proef bij de Cl: het vol tallige team doucht na de wedstrijd in showershort. De introductie bracht gemengde reacties teweeg. Imam Siddiqui ziet in de douche onderbroek een teken van bescha ving, sommige ouders noemden het onzin. Toch neemt de vereniging de short hoogstwaarschijnlijk op in het kledingpakket voor leden. Een meidenvariant is in de maak. „Diep van binnen ben ik er niet voor", zegt Jaap Estié, verantwoor delijk voor de clubkleding van IJs selmeervogels. „Niet zeuren, hup, douchen. Dat is goed voor het teamgevoel en wel zo hygiënisch. Maar wij zagen in de praktijk toch iets anders. Moslimjongeren douchen bedekt vanwege hun ge loof. Daarmee ontketenden zij een reactie bij de rest." Kleintje En zo werd 'onderbroekdouchen' de nieuwe norm. „Ik voetbal al vanaf mijn vijfde", zegt Jordy (14), aanval lende middenvelder uit de test- groep-Cl van de IJsselmeervogels. „Ik vond douchen nooit zo erg, maar vorig jaar stond er ineens ie mand in zijn onderbroek. Toen wilde ik ook niet meer bloot." Gêne ontwikkelt zich bij kinderen vanaf 7 jaar, zegt psycholoog en seksuoloog Sanderijn van der Doef. „In de kleedkamer wordt met een schuin oog gekeken: hoe groot is die van hem? Heeft zij al borsten? Ben ik wel normaal?" Wouter Ze- wuster, trainer van de testgroep bij IJsselmeervogels, beaamt dit: „Ik loop 35 jaar rond in de voetbalwe reld, en in de kleedkamer wordt al tijd vergeleken. En geroepen: wat heb jij een kleintje!" Veel ouders hadden volgens hem geen idee waarom hun zonen thuiskwamen met een kletsnatte onderbroek. Ze- wuster: „De short is de oplossing: douchen zonder bang te zijn." Seksuologe Van der Doef vindt een doucheonderbroek ver gaan. „Laat kinderen gewoon kiezen of ze op de club willen douchen." En Jordy van testgroep-Cl? Die wil alleen nog in een showershort. „Het heet niet voor niets schaamhaar, hè." (De echte naam van meester Henk is bij de redactie bekend.) René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Met grote interesse kijkt psycholoog René Diekstra elke week naar ontmoetingen om hem heen. Wat geven mensen elkaar, wat niet. Dit keer krijgt een ontwikke I ingspsycholoog advies. Een collega-ontwikkelingspsycholoog van 30 jaar begon zijn lezing met een anekdote. In het vliegtuig naar het inter nationale congres zat hij naast een oude dame die een gesprek aanknoopte. Ze vertelde dat ze op weg was naar huis, nadat ze door Amerika had gereisd om haar zes kinderen, acht kleinkinderen en vijf achterkleinkinderen te bezoeken. Zij vroeg de collega wat hij voor de kost deed. Hij verwachtte dat ze hem als ont- wikkelingsdeskundige zou gaan uitho ren. In plaats daarvan verzette ze haar stoelleuning, nam een tijdschrift ter hand en zei: „Als u iets wilt weten, vraag gerust." Behalve aan het lachen maakte dit verhaal de zaal nieuwsgierig naar het vervolg. Een bijzonder vervolg. Want in plaats van geschoffeerd - zo van: daar heb je weer zo'n oudere die op de trom van le venservaring moet roffelen - had de collega de uitlating van de vrouw opge vat als een uit nodiging. Hij zei dat hij een lezing hield over het belang van opvoeding en vroeg of ze hem, op grond van haar erva ring, deelge noot wilde maken van wat zij vond dat een ouder moest kunnen. Ze was rechtop gaan zitten. Drie dingen, had ze gezegd, waar het echt op aankomt. Ouders moeten allereerst over voldoende zelfkennis beschikken en zich bewust zijn van hun sterke en zwakke kanten. Want kinderen kopiëren beide. Het schiet niet op als een ouder tegen een kind moppert dat het niet steeds zo moet mopperen. Ouders moeten de ver andering voorleven die ze van hun kind wensen. Het tweede is tijd aan je kind geven. Kinderen moeten nog van alles leren, leren kost tijd en dus is tijd voor je kinderen nemen cruciaal voor hun ontwikkeling. En het derde is uitleg en herhaling. Leg je kinderen regelmatig uit waarom je iets wilt, bepaalde regels stelt en herhaal die uitleg zo vaak als nodig. Net als bij leren op school geldt ook thuis dat de kracht van opvoeding in herhaling zit. „Ik heb," zo eindigde de collega, „de dame gezegd dat ik een diepe buiging maak voor haar kennis. Als ervaring werkelijk de toetssteen van kennis is dan had zij hier naast mij kun nen staan. Moeten staan zelfs." dinsdag26 mei 2015 GO Fijn dat er mannen meedoen. De juf moedigt non-stop aan. ledereen telt mee af: vier, drie, twee, één, rust. Half tien zondagochtend is toch niet het beste moment om iemand een uur in je oor te latentetteren. u Ben je geoefend in alle vormen van aerobics of heb je ooit tae bo gedaan dan is piloxing goed te volgen. Elke beginneling strandt na enkele bewegingen, omdat veel coördinatie is vereist. Zo loopje hopeloos achter. De docent is opgeleid voor pi loxing en dat merk je. Er wordt duidelijk uitgelegd welke spieren je moet aan spannen en voelen. Je moet wel geluk hebben: een docent met een monotone stem klinkt snel saai. Niets mis mee als je bijvoor beeld een langlopend abon nement hebt en elke week 8 euro betaalt. Dat verschilt ui teraard per sportschool. Blijf je thuis op de bank of in de tuin hangen dan gaat die 8 euro in rook op. Lekker. En heftig voor beginners. -4 Reageren? rene.dieksfra@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58