Zeeuwse babbelaars tussen heel veel exotisch eten D66: Top ADRZ volstrekt incapabel Voor de derde keer in geschiedenis zijn alle negentig ringen gestoken I We raken eigenlijk nooit uitgepraat BESTE VRIENDIN VAN. Franca Treur WALCHEREN 7 Mariska, de dochter van de Goe se, vraagt met een enigszins be nauwde stem of de pizza ook heet is. Want op vakantie in Turkije heeft ze vorig jaar zomer een gege ten waar volgens haar 'heel veel pepers op zaten'. De Marokkaanse verkoopster stelt haar gerust en zegt dat ze niet heet zijn. Toch neemt ze heel voorzichtig een hap, proeft en glimlacht. „Lekker", waarna ze in een recordtempo de pizza opeet. In Vlissingen vond zaterdag het Playing voor Culture multicultu reel festival plaats met activiteiten op verschillende plaatsen: Spui- plein, de Oude Markt en sportcom plex Baskenburg. De vijfde editie van het festival had een niet erg gelukkige start. De druilerige re gen zorgde ervoor dat aan het be gin van de middag nauwelijks ie mand afkwam op al het lekkers dat in de kramen op de Oude Markt werd verkocht, afkomstig uit de keukens van landen als Suri name, Antillen, Vietnam, Turkije, Polen, Marokko en Zeeland zelf. Want een stel in Zeeuwse dracht verkocht Zeeuwse babbelaars. Maar een paar uur later, toen de zon was doorgebroken, stroom de het plein in het hart van Vlis singen vol en werd er ook genoten van het optreden van verschillen de groepen uit binnen- en buiten land. Juno Buntin en zijn broer Maurice lieten eendrachtig weten dat ze nog steeds vinden dat het festival te klein van opzet is. Hun ouders zijn afkomstig van de Nederlandse Antillen en vol gens de twee moet Vlissingen een voorbeeld nemen aan Rotterdam. Daar zijn volgens de twee broers echte leuke multiculturele festi vals. Maar ze beseffen ook dat Vlis singen heel erg weinig geld heeft om een groot en mooi festival op Vijfde editie van het multicultureel festival Playing for Culture heeft ongelukkige start door de druilerige regen te zetten, zo erkenden ze. Ze vin den het ook jammer dat in de Bas- kenburg-sporthal de kinderen al lerlei activiteiten kunnen doen zo als buikdansen, pencak silat, streetdance, zumba en salsa. Wat de twee broers betreft moet vol gend jaar toch maar gekozen wor den om 'alles bij elkaar te zetten'. Volgens Juno is dat veel leuker. De bejaarde mevrouw Marijs vond het wel heel leuk dat tussen al die kramen met exotisch eten ook een stel in Zeeuwse dracht babbelaars stond te verkopen. „Dat zorgt voor een leuke mix." Ze vertelde dat ze 'toen ik jong was' ook nog in dracht heeft gelo pen. „Maar ik ben blij dat ik dat nu niet meer moet doen. Het kost zoveel tijd om je dan aan te kle den." Vorige week werd bekend dat het ADRZ kiest voor het opknap pen van het ziekenhuis in Vlissin gen en samenwerking met Zee land Investments Beheer van Henk van Koeveringe. De PvdA is bang dat de belangen van de inves teerder voorrang krijgen boven de publieke gezondheidszorg. Volgens Van Eijkelenburg gaan investeerders er nu juist voor zor gen dat aan de afbraak van de Zeeuwse zorg een einde komt. En dat er voor professionals in de zorg een nieuw perspectief komt. De Ereklas werd ook dit jaar weer gekenmerkt door een heel hoog niveau. Aan het begin van ringrijden de dag een aantal missers door di verse rijders, omdat de wedstrijd 'zo vroeg in het seizoen plaats vindt'. De eerste groene sjerpen waren voor Gapinge 1, Domburg 1 en Biggekerke 1. Biggekerke r miste als eerste en Hij stelt klip en klaar dat de pro blemen bij ADRZ worden veroor zaakt 'door een volstrekt incapa bel, visieloos en zwabberend be stuur, raad van toezicht en onvol doende toegeruste cliëntenraad'. „Hierdoor zijn capabele artsen en verpleegkundigen met de voeten gaan stemmen, vertrokken dus." Hij wijst er ook op dat er toe zicht blijft op zorg, 'en waar nodig wordt ingegrepen'. vervolgens was het Gapinge dat een ringetje liet hangen. De dag vorderde en Domburg bleef maar steken. Gapinge liet nog een steek je vallen en Domburg stond twee ringen los. De spanning bleef tot de laatste beurt waar de beslissing in ging vallen. Roel Willemse, Martijn Minderhoud en Emiel Provoost bleken over stalen zenuwen te be schikken en zorgden voor de der de 90 van de 90 in de geschiede nis van het ringrijden. Na Gapin ge in 1987 en 2008 is het nu Dom burg in 2015. Sjaak Janse van de afdeling Sou burg schreef het persoonlijk kam pioenschap op zijn naam. Ze weet het nog pre cies. Het was de laat ste vrijdag van au gustus in 2010. Die laatste vrijdag was traditioneel de dag van de jaar borrel voor de schrijvers van Uitgeverij Prometheus in Am sterdam. Na afloop vertrokken de diehards - ook al traditio neel - naar café Schiller aan het Rembrandtplein. Zo ook in 2010. Marian: „Daar kwam ik aan een tafeltje met Franca te recht. We waren beiden in rede lijk beschonken toestand. Ja, ik kan gerust zeggen dat we een 'instant-klik' hadden. Na af loop zijn we samen naar huis gefietst. We bleken vlakbij el kaar te wonen in Amster dam-Oost. Franca is onderne mender en initiatiefrijker dan ik. Ze mailde me al snel. Twee weken later zijn we samen een paar dagen naar het festival Film by the Sea in Vlissingen gegaan. Voor mij was het de eerste keer dat ik in Zeeland kwam." Marian Donner is schrijfster, net als Franca Treur. Ze werd in 1974 geboren, haar vader is de roemrijke schaker Jan Hein Donner (1927-1988). Ex-minis ter Piet Hein Donner is haar neef. Marian debuteerde in 2006 met de roman 08.30 uur: opstand. In 2011 verscheen haar tweede: Lily. Ze zegt: „Ik geloof niet dat ik het schrijven van mijn vader heb, ik was 14 toen hij overleed. Mijn moeder was er uitgesproken op tegen dat ik zou gaan schrijven. Maar ja, het bloed kruipt waar het niet gaan kan." De laatste jaren publiceerde ze vooral opiniestukken in NRC-Handelsblad. Vijfjaar ge leden raakte het - zoals Marian het noemt - 'aan' met de vijf jaar jongere Franca. Marian heeft best wel veel vriendin nen, de meeste kent ze nog van haar middelbare schooltijd in Amsterdam. „Maar ik denk dat ik Franca het meeste zie. Het was gefascineerdheid, een beet je verliefdheid ook wel maar dan zonder het seksuele. Ik ben heel erg blij met de vriend schap, ik vind haar heel cool." Cool, gefascineerd, verliefd - waar zit 'm dat in? Marian: „Dat is moeilijk in woorden te vangen. Ik ben in Amsterdam opgegroeid, Franca op het platteland in Zeeland. Ik zonder religie, zij met de bijbel. Toch is er iets onbenoembaars wat we heel erg gemeenschap pelijk hebben. Het is het gevoel dat ik vroeger had als ik een vriendinnetje ging ophalen om buiten te spelen. Franca en ik halen elkaar op om te gaan wandelen, door de stad te slen teren. Ze heeft me veel over reli gie geleerd. Ik heb het gevoel dat we beiden zelfstandige, kri tische denkers zijn. We lijken gewoon heel erg op elkaar en we raken nooit uitgepraat." Het is het gevoel dat ik vroeger had als ik een vriendin ging ophalen om buiten te spelen DINSDAG 26 MEI 2015 VLISSINGEN. Jolanda van Schaick be stelt vier pizza's bij het kraam op de Oude Markt in Vlissingen. De Goese is op bezoek bij vrienden in Vlissingen en samen met hun doch tertjes brengen ze zaterdag ook een bezoek aan het Multicultureel Festival dat op dat moment plaats vindt op de Oude Markt, de Spui straat en in sportcomplex Baskens- burg. MIDDELBURG. Fractievoorzitter Rob van Eijkelenburg (D66, Middel burg) laat publiekelijk weten dat zijn partij niet de petitie steunt die de Middelburgse PvdA online heeft gezet. Daarin uit de PvdA haar zor gen over de nieuwe plannen voor de ziekenhuiszorg op Walcheren. door Martijn Minderhoud KAPELLE. De afdeling Zuid-Beve land was zaterdag gastheer van de 'champions league' van het ringrij den: de Ereklas. Daar streden der tien drietallen om de felbegeerde titel. Het waren Roel Willemse, Martijn Minderhoud en Emiel Pro voost die voor de tweede titel van Domburg, in de laatste vier jaar, zorgde. Deze titel werd historisch door een volledig clean sheet. De mannen misten de hele dag geen enkele ring en staken 90 van de 90. c 2 We kennen ze allemaal, maar wie kent ze écht? In deze serie laten we de beste vrien den of vriendinnen van Bekende Zeeuwen aan het woord. Vandaag: Marian Donner Beste vriendin Marian Don ner ontmoette Franca Treur vijf jaar geleden. „Het klikte meteen. Het was ge fascineerdheid voor elkaar, een beetje verliefdheid ook wel, maar dan zonder het seksuele." door Jan van Damme Marian Donner Franca Treur en Marian Donner Gerechten vanuit alle windstreken waren afgelopen zaterdag te koop tij dens het multicultureel festival in Vlissingen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42