Het is vaak een weg met hindernissen Goedertijt pat ook officieel open Schippers zwerven langs ligplaatsen Vrijwel geen enkele gemeente voldoet aan eisen Max Kanter kan alles op een fiets In Zeeland houdt alleen Vlissingen zich aan normen om informatie toegankelijk te maken voor mensen met beperking. VLISSINGEN. Het overgrote deel van de gemeentewebsites is onvol doende toegankelijk voor mensen met een beperking. Dat blijkt uit onderzoek van Stichting Drempel- vrij, in opdracht van het College voor de Rechten van de Mens. Sinds 1 januari moeten over- heidswebsites voldoen aan inter nationale normen voor toeganke lijkheid. Landelijk is dat echter nog maar bij 26 van de 393 ge meenten (zeven procent) het ge val. In Zeeland heeft volgens de onderzoekers slechts één gemeen te (van de dertien) de zaken hele maal op orde: Vlissingen. Een overheidswebsite moet door iedereen kunnen worden ge bruikt, dus ook door mensen die niet (goed) kunnen zien of horen, moeite hebben met ingewikkelde teksten of geen muis kunnen ge bruiken. De website dient boven dien te zijn voorzien van een ver klaring of deze voldoet aan de nor men en, zo niet, een duidelijke ver antwoording daarvoor. Schouwen-Duiveland, Middel burg, Goes, Sluis en Hulst geven op geen enkele wijze aan hoe zij aan de toegankelijkheid werken. Veere, Kapelle en Reimerswaal noemen een termijn waarop zij aan de normen verwachten te vol doen, maar die data zijn inmid dels zonder resultaat verstreken. Tholen, Noord-Beveland en Ter- neuzen vermelden dat zij voldoen aan de eisen, maar de onderzoe kers hebben zelf vastgesteld dat dat niet zo is. Borsele erkent zelf nog niet volledig toegankelijk te zijn, maar laat in het midden wan neer zij verwacht dat wel te zijn. De meest voorkomende proble men bij de overheidswebsites zijn het ontbreken van een tekstueel al ternatief bij afbeeldingen, ondui delijk links, onbruikbare zoekvel den en geen mogelijkheid om de len van de site snel over te slaan via 'skiplinks'. „Ze zouden het eens zelf moeten ondervinden", zegt Marcelle Hui gen uit Terneuzen. „Websites zijn voor mij vaak een speurtocht. Ik moet heel veel klikken voordat ik heb gevonden wat ik zoek. Dat is heel vermoeiend." Marcelle is altijd slechtziend ge weest, maar nadat zes jaar gele den een oogzenuw kapotging, is ze zeer slechtziend. „Maatschappe lijk blind, zo wordt het genoemd. Ik zie heel wazig. Delen van mijn gezichtsveld zijn volledig wegge- gumd." Internet is voor haar een uit komst, omdat daardoor veel infor matie toch binnen handbereik komt, mede dankzij een 'spre kend' toetsenbord. Dat neemt niet weg dat het doorgaans een moeizame weg is, met veel hin dernissen. „Het beste gaat het nog op mijn iPhone en iPad. Die kan ik iedereen die slechtziend is aan raden." Ze opent op de computer de web site van haar eigen gemeente: Ter- neuzen. „Je ziet hoeveel handelin gen ik moet doen, maar ik kom er wel hoor. Wat wel lastig blijft zijn invulformulieren. Laatst wilde ik bij de gemeente melden dat er er gens glas lag, maar dan moet je een formulier invullen. Terneu zen heeft nu ook Whatsapp. Dat werkt veel makkelijker. Ik had het hele verhaal op die manier verstuurd, met locatie en al. Toen kreeg ik een bericht terug: u moet een formulier invullen." -interieur op toplocatie in Eurogate II Rotterdam Kapelle T 0113 344 151 Het complex werd eind vorig jaar door de bewoners al in ge bruik genomen. Het bestaat uit 31 appartementen, een recreatie ruimte en een zorgsteunpunt. Veel bewoners huisden voor heen in het nu afgedankte De Burght. Dat was een zorgcen trum, maar door de veranderende regelgeving in de zorg is een deel van de bewoners daarvan nu weer zelfstandig gaan wonen. Zij krijgen wel thuiszorg vanuit het zorgsteunpunt, dat dag en nacht bemand is door medewerkers van Warmande. Dat huurt het complete gebouw van eigenaar Woongoed. Het nieuwe gebouw staat in de Van Zuijenstraat, op de plek van het voormalige dienstencentrum met dezelfde naam. De opening is om 15.30 uur. De deuren staan daarna tot 17.00 uur open. ZEELAND 8 www.pzc.nl zeeuws-vlaanderen@pzc.nl DINSDAG 26 mei 2015 Zeeland Websites doolhof voor slechtziende door Rolf Bosboom Marcelle Huigen ZEEUWSE SPORT 14 15 iitra door Martijn de Koning BRESKENS. Burgemeester Anne- miek Jetten tekent donderdag voor de officiële opening van ap partementencomplex Goedertijt in Breskens. Daarna kan iedereen binnen een kijkje nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34