CULTUUR SHOW 29 Artiesten zingen voor Radio 6 James Bay geeft concert in HMH Eurovisie Songfestival Zweden moet nieuwe norm zijn op Songfestival Mans Zelmerlöw: een nieuwe Europese superster of de zoveelste Eurovisiewinnaar die snel vergeten is? De eerste optie lijkt reëel voor de Zweed. „We zijn allemaal helden." Show Entertainment In het Vondelpark in Amsterdam zijn gisteren duizenden mensen afgekomen op een gratis concert. Artiesten als Giovanca en Mathil- de Santing protesteerden daar mee tegen het verdwijnen van soul- en jazzzender Radio 6. 'Trijntje vond het idee geweldig' De Britse popster James Bay komt 23 oktober voor een concert naar de Heineken Music Hall in Am sterdam. Zijn vorige optreden in Nederland was in negen minuten uitverkocht. Bays debuutalbum ligt sinds kort in de winkels. Als de Zweedse overwinning van zaterdagavond één ding duidelijk maakt, is dat investeren in het Eu rovisie Songfestival loont. Voor Zweden is het festival geen ver makelijk tijdverdrijf, maar een zaak van nationaal belang. De voorrondes zijn er net zo populair als The Voice of Holland hier, met het verschil dat gevestigde arties ten zich zonder voorbehoud in schrijven. De act van Mans Zelmerlöw zette een nieuwe standaard. Was het optreden van de Nederlandse Common Linnets vorig jaar al een videoclip op de bühne, Zweden bracht dat idee een reuzenstap verder. Het idee voor de ingenieu ze act met het projectiescherm had niet het podium maar het te levisiescherm als basis. Een aan pak die voortaan als de norm moet gelden. Maar ook de Zweedse uitvoering verdient navolging. Om misver standen met de Oostenrijkse re gie (zoals die rondom het Neder landse Walk Along maar niet uit de weg geruimd bleken te kun nen worden) te voorkomen, bracht de Zweedse delegatie de complete productie zelf mee naar Wenen. Dat vergt uiteraard finan ciële middelen, maar die beleg ging betaalde zich volledig uit. Een echte superster is ook in spijkerbroek een popidool. Mans Zelmerlöw (28) bewees die stelling zaterdagavond met zijn zege op het 60ste Eurovi sie Songfestival in Wenen maar weer eens. Ging Nederland bijna twee weken gebukt onder het debat over het decolleté van Trijntje Oosterhuis, de Zweedse zanger won simpelweg in een le ren pantalon en grijs T-shirt. Zijn optreden leverde hem, niet in het minst in Nederland, een stortbad aan ver liefde twitterreacties op. En niet alleen van vrouwelijke kijkers. Ook de roze helft van de Songfestivalfans omarmde Zelmerlöw, die nog even in opspraak leek te raken toen eerdere homo-onvriendelijke uitspraken in eens opnieuw opdoken. Hoe vijandig was Zelmerlöws 'homoseksualiteit is een afwij king' bedoeld? Omstandig legde hij uit dat hij had willen zeggen dat homo's in de min derheid zijn vergeleken met de heersende norm. Zelmerlöw, in 2005 in eigen land doorge broken met een vijfde plaats in talenten jacht Pop Idol, kwam ermee weg. Zeker om dat zijn winnende lied Heroes juist over dit thema gaat. De zanger: „De boodschap van het lied is: we zijn allemaal helden. Wie we ook zijn, van wie we ook houden of waarin we ook geloven. Met dit lied wil ik helpen minderheden in onze samenleving een stem te geven." Looks van een fotomodel of niet, Zelmerlöw bevond zich zelf ooit ook in de verdrukking, vertelde hij. De podiumact met het lichtpoppetje ver beeldt de worsteling die hij in zijn jeugd doormaakte. „Het mannetje, dat ben ik als pakweg twaalfjarige", legt hij uit. „Ik werd in die tijd erg gepest op school. Aanvanke lijk had ik veel vrienden tot een jongen me uitkoos als mikpunt. Hij stookte mijn vrien den tegen me op, ik kwam alleen te staan. Het was een vreselijke tijd." Op de persconferentie in de nacht na zijn overwinning deelt hij zijn verhaal als het toonbeeld van Zweedse coolness. „Ik ben gered toen er een nieuwe jongen in mijn klas kwam. Hij zag me als een outsi der, vroeg me om samen te tennissen, werd mijn vriend en bracht ook mijn oude maat jes weer terug." In Heroes, afgelopen weekend op de eer ste plaats in de Nederlandse iTuneslijst, zingt Zelmerlöw uit het perspectief van die reddende vriend. Dat deed hij met precies de juiste dosis Songfestivaldrama: „Maar steeds als ik het lichtmannetje op het scherm zie, moet ik altijd aan mezelf den ken." DINSDAG 26 MEI 2015 Cultuur Edsilia Rombley Zangeres droeg dé decolletéjurk van haar schoonzus tijdens de jurering van het Songfestival De Zweedse songfestivalwinnaar Mans Zelmerlöw volop in actie tijdens zijn live-videoclip op het Eurovisie-podium in Wenen. „Het mannetje, dat ben ik als pakweg 12-jarige," zegt hij over het poppetje op de achtergrond, foto ANP door Stefan Raatgever Worsteling van winnaar Mans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29