Griekse problemen zetten druk op koers euro Reorganisatie Belastingdienst Belastingadviseurs vrezen dat Belastingdienst onbereikbaar wordt na de reorganisatie. ECONOMIE 25 DEN HAAG. Register Belastingadvi seurs (RB), met 7.500 leden de grootste organisatie van belastin gadviseurs, is geschrokken van de plannen van staatssecretaris Wie bes. Die wil 5.000 van de circa 30.000 banen schrappen omdat ICT en data-analyse het werk van de Belastingdienst steeds meer be palen. RB zegt dat de bereikbaarheid van de Belastingdienst door de ve le reorganisaties van de afgelopen vijftien jaar achteruit is gehold. „Als belastingadviseurs willen wij snel kunnen overleggen met een ter zake kundige inspecteur of me dewerker. Door het sluiten van kantoren is de fiscus echter op steeds grotere afstand komen te staan", zegt voorzitter Wil Ven- nix. „De telefonische bereikbaar heid van de fiscus is veel minder." Vennix wil daarom van Wiebes horen wat hij precies van plan is. Niet al het werk valt te automatise ren, beklemtoont hij. „De laatste 5 tot 10 procent blijft altijd mensen werk." Ruben Freudenthal, hoogleraar belastingrecht en adviseur bij ac countantskantoor Deloitte, ziet een ander, groter gevaar: steeds meer ICT-gedreven belastingwet ten. „De inkomstenbelasting hield altijd rekening met persoonlijke omstandigheden en draagkracht van kleine groepen, zulke soft ware is echter ingewikkeld en duur om te schrijven", aldus de hoogleraar. Hij ziet regelingen en aftrekposten verdwijnen, puur uit ICT-overwegingen. „Vraag is wie in dit land bepaalt hoe onze belas tingwetten worden ingericht, de ICT-jongens of onze rechtsbegin selen?" Belastingadviseurs hebben meer zorgen: niet alleen de bereik baarheid, ook de zichtbaarheid van de Belastingdienst is verslech terd, concludeert Vennix. „De kans dat een bedrijf gecontroleerd wordt, is nu een op de twintig tot veertig jaar. Dat is veel te weinig." Volgens RB moet de fiscus om de vijf jaar langskomen. „Dat is beter 'De telefonische bereikbaarheid van de fiscus is achteruit gehold' voor de zichtbaarheid. Wel kan de aard van de controles dan verande ren. Nu wordt er gecontroleerd met de intentie zo veel mogelijk geld binnen te halen. Daardoor wordt op alle slakken zout ge legd." Niet iedereen ziet fundamente le risico's. De Koninklijke Nota riële Beroepsorganisatie (KNB) is tevreden over de grotere rol voor ICT. Zo is recent met hulp van de fiscus de verplichte inschrijving van afschriften van notariële ak ten in de openbare registers gedigi taliseerd. „Dat bespaart veel werk en de fiscus is daar heel meewer kend in geweest", zegt Hens Meengs van de KNB. Individuele notarissen zijn kri tischer. Zo vreest de Rotterdamse notaris Aniel Autar dat het schrap pen van 5.000 banen leidt tot een braindrain. „Dat zag je bij eerdere operaties ook." De fiscus heeft de kennis van al die medewerkers hard nodig bij het verder moderni seren van de ICT, stelt hij. Volgens staatssecretaris Wiebes is de reorganisatie echter drin gend noodzakelijk. De fiscus kampt met een ICT-achterstand, modernisering is geboden om de inning soepel te houden bij de bijna 9 miljoen burgers en 1,6 mil joen bedrijven. Sommige systemen zijn al de cennia oud en zijn moeilijk te kop pelen, wat de kans op fouten ver groot. Uiterlijk 5 juni moet Athene de eerste aflossing van 300 miljoen euro aan het IMF hebben overge maakt. De rest van de 1,6 miljard mag komende maand in nog 3 ter mijnen worden voldaan. „We zul len het echter niet geven, want het is er niet", zei minister van Binnenlandse Zaken Nikos Vout- sis tegen het Griekse Mega TV. De lege schatkist betekent extra druk op het overleg tussen de EU en Griekenland. Eerder de ze week stelden Duitse bondskan selier Angela Merkel en Franse pre sident Hollande de Grieken een volgende deadline voor verlen ging van de noodhulp: uiterlijk 31 mei moet er een nieuwe overeen komst liggen. Als dat lukt, krijgen de Grieken 7,2 miljard euro overge maakt en is er weer even lucht. Het overleg verloopt echter moeizaam en witte rook lijkt on waarschijnlijk voor die tijd. Waar Athene de EU tot soepelheid pro beert te verleiden, stelt Europa zich juist onbuigzaam op. Volgens minister van Financiën Yanis Varoufakis heeft zijn regering ech ter al enorme toezeggingen ge daan in de onderhandelingen met internationale schuldeisers. Zo moet een speciale belasting op 'We zullen het geld echter niet geven, want het is er niet' banktransacties extra geld in kas brengen. „Het is nu aan de institu ties hun deel te doen. Wij zijn al voor driekwart hun richting opge schoven, nu moeten zij hun kwart naar ons komen." Zelf hint de Griekse regering op uitstel van betaling tot eind juni, begin juli. Volgende week zullen in ieder geval eerst de ei gen ambtenaren worden betaald en de pensioenen uitgekeerd, be klemtoonde Varoufakis afgelopen week al. Al met al is het de zoveelste epi sode in de Griekenlandsoap. Me dio februari leek Eurogroepchef Dijsselbloem nog succesvol een overeenkomst over verlenging van de noodhulp met de nieuwe Syri- zaregering van premier Tsipras te hebben gesloten. De maanden daarna leek toenmalig hoofdonder handelaar Varoufakis echter weer onder de afspraken uit te willen komen. Afgelopen maand lukte het Griekenland nog net om 770 miljoen euro aan het IMF af te los sen. Nu is de bodem van de schat kist in zicht: het Europese nood geld is op. Bovendien sluizen de Grieken nog steeds enorme bedra gen naar het buitenland. De moeizame onderhandelin gen verzwakken de euro opnieuw. Terwijl de munt vorige week voor het eerst in vijf weken tijd weer wat terrein won op de dollar, zat gisteren de klad er alweer in. De Griekse schuld bedraagt zo'n 324 miljard euro, meer dan de econo mie van het noodlijdende land. DINSDAG 26 MEI 2015 Kritiek op fiscusplan Wiebes Staatssecretaris Eric Wiebes van Financiën vindt de reorganisatie van de Belastingdienst dringend noodzakelijk. foto Martijn Beekman/ANP door David Bremmer Wil Vennix voorzitter RB door David Bremmer ROTTERDAM. Een snel faillissement dreigt opnieuw voor Griekenland. Het land heeft onvoldoende midde len in kas om de volgende aflos sing van 1,6 miljard euro aan het In ternationale Monetaire Fonds te voldoen. De nieuwe problemen zet ten druk op de koers van de euro. Yanis Varoufakis minister van Financiën Griekenland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25