Ouder kind kan ook naar Nederland Eerste Kamerverkiezingen zijn D-Day voor kabinet 1® molenaar NIEUWS 15 'Justitie maakte nog meer advocaatkosten voor Demmink' www.molenaar.nl X hét ImJ van IS-gebied", zegt een woord voerster van Vluchtelingenwerk Nederland. Yezidi's zijn geregeld doelwit van IS, dat hen als duivels- aanbidders beschouwt. Een ander voorbeeld is een ge zin van staatloze Palestijnen dat in een vluchtelingenkamp in Liba non verbleef. Moeder en jonge dochter mochten naar Nederland komen, de 19-jarige zoon niet. Ter wijl het juist deze zoon was, die gewond was geraakt bij een aan val op het kamp. De Othmans verheugen zich ondertussen op de waarschijnlijke komst van hun zoon. Ze zijn Ne derland er dankbaar voor. Vader Khudida ziet wel een nieuw pro bleem. Het gezin woont met zes kinderen in een klein apparte ment en daar komt straks nog een zevende, gehandicapte, zoon bij. „Ik hoop dat de gemeente me kan helpen een iets grote woonruimte te vinden." Vluchtelingen die in Neder land asiel hebben gekregen mo gen hun gezin laten overko men. De regels zijn echter de laatste jaren zo aangescherpt dat meerderjarige kinderen per definitie afgewezen worden. Dat leidde tot schrijnende ge vallen waarbij een man wel zijn vrouw en minderjarige kin deren naar Nederland mocht la ten komen maar dat één of meer meerderjarige kinderen achter moesten blijven. Het ging onder andere om Syrische gezinnen uit vluchtelingenkam pen in Jordanië of Libanon. Dijkhoff schreef vlak voor het pinksterweekeinde aan de Tweede Kamer meerderjarige kinderen voortaan net zo te zul len beoordelen als minderjari ge. Maar 18-plussers komen nog steeds niet in aanmerking voor gezingshereniging als het kind zelfstandig woont, in zijn of haar eigen levensonderhoud voorziet of een eigen gezin heeft gesticht. Sowieso moeten kinderen vaak eerst via een DNA-test aantonen dat ze echt tot het gezin van de toegelaten vluchteling behoren. Volgens Dijkhoff komen er momenteel zo'n zevenhonderd 'nareisverzoeken' per week bin nen. Door die hoeveelheid heeft de Immigratie- en Natura lisatiedienst inmiddels 11.000 zaken liggen die nog behandeld moeten worden. In hoeveel ge vallen het daarbij gaat om meer derjarige kinderen wordt niet apart bijgehouden. Vluchtelingenorganisatie UNHCR zegt zo'n dertig geval len te kennen van Syrische ge zinnen die een meerderjarig kind moesten achterlaten. Vluchtelingenwerk schat dat het ongeveer honderd gevallen zijn. Directrice Dorine Manson is blij met de brief van de staats secretaris. „Je moet er niet aan denken om als ouder je kind in zo'n situatie achter te laten." Het ministerie van Justitie heeft 144.000 euro uitgegeven aan advo caatkosten voor topambtenaar Jo ris Demmink. Dat stelt RTL Nieuws op basis van opgaves van het ministerie zelf. Het bedrag is 31.000 euro hoger dan wat eerder aan de Tweede Ka mer werd gemeld. De extra kosten waren voor juridische bijstand aan het departement. Het Kamer lid Louis Bontes, die destijds vra gen stelde over de kosten, vindt dat hij onjuist is geïnformeerd, zegt hij tegen RTL Nieuws. Het mi nisterie telde alleen de advocaat- kosten die Demmink declareerde. Demmink is herhaaldelijk beschul digd van seksueel misbruik van kinderen. Momenteel loopt tegen hem een strafrechtelijk onder zoek. Eerdere onderzoeken lever den geen gronden op voor straf rechtelijke vervolging. De afgelopen weken vond er ach ter de schermen al een schimmi ge strijd om de stemmen plaats. Anders dan bij de Tweede Kamer verkiezingen zijn er vandaag maar 564 dames en heren die de Eerste Kamer kiezen. Deze stemgerech tigde Statenleden werden dit voor jaar zelf gekozen. Op grond van de uitslag van toen verliezen coalitiepartijen WD en PvdA plus de bevriende oppositiepartijen D66, Christen- Unie en SGP vandaag hun meer derheid in de Senaat. Maar zeker is dat nog niet: een Statenlid dat 'vreemd gaat' door op een andere partij te stemmen kan de voorspel de uitslag nog op de kop zetten. Dus was het druk in de achter kamertjes. Statenleden van niet-landelijke partijen onthul den dat zij door VVD en CDA wa ren gepolst. Veel effect lijken die avances niet te hebben gehad. Aankomend senator Hendrik ten Hoeve van de OSF is overtuigd dat alle Statenleden die zich ver bonden hebben aan de OSF ook daadwerkelijk op hem zullen stemmen. Ten Hoeve kan met die ene ze tel straks zomaar een sleutelrol gaan spelen: er is een reële kans dat WD, PvdA, D66, Christen- Unie en SGP vandaag op 37 zetels uitkomen. Omdat de Eerste Ka mer 75 zetels telt, is de stem van de OSF in dat scenario doorslagge vend. Ten Hoeve zelf zegt dat hij nog niet is gepolst door de coalitie. Maar, zo laat hij weten, 'ik stel me neutraal op. Mijn achterban heeft wensen. Daar wil ik best over pra ten'. Speerpunt voor de OSF is de wijze waarop Den Haag delfstof fen wint. Dat gaat niet alleen om de gaswinning in Groningen, maar ook over het delven van olie en zout en, in het verleden, steen kool. Naast de veiligheid voor om wonenden - 'dat is onze eerste zorg' - wil Ten Hoeve dat zij fi nancieel meer profiteren. „Van al le miljarden die zijn verdiend met aardgas is maar 1 procent in het Noorden terechtgekomen. De op brengst moet eerlijker verdeeld worden." Ook wil hij meer in spraak voor burgers en omkering van de bewijslast bij schadeafwik keling. Wil premier Rutte de OSF aan boord krijgen, dan zal hij dus de portemonnee moeten trekken. Die financiële ruimte lijkt er te zijn doordat de economie aan trekt en er de komende tijd meer belastinginkomsten en minder uitkeringen zullen zijn. Boven dien: alle stevige bezuinigingen van dit kabinet zijn inmiddels goeddeels door beide Kamers. Juist de bezuinigingen weer hielden soPLUS-senator Jan Nagel er vorige keer van het kabinet een handje te helpen. Nu 50PLUS waarschijnlijk een tweede senator mag verwelkomen, kan het kabi net opnieuw bij Nagel aanklop pen, bijvoorbeeld voor de belas tinghervorming. Waarschijnlijk wil het kabinet de belasting op ar beid verlagen en die op consump tie verhogen. Mensen die niet wer ken, zoals gepensioneerden, gaan er dan financieel op achteruit. On bespreekbaar, aldus Nagel. „Ga er maar vanuit dat er met 50PLUS niet te praten valt als er geen ver beteringen voor ouderen in zit ten." Gratis thuis proberen? Bel 0800 - 27 40 400 voor een proefrit DINSDAG 26 MEI 2015 Vader Khedi- da Othman met zijn vrouw en zes kinderen voor hun huis in Wageningen. Ze hopen dat Oth man zich snel bij hen kan vesti gen. foto Koen Verheijden DEN HAAG. Ook meerderjarige kinderen van vluchtelingen ko men weer in aanmerking voor gezinshereniging. Staatssecreta ris Dijkhoff (Justitie) wil zo een einde maken aan 'onwenselijke situaties' waarbij één kind van het gezin achterblijft in oorlogs gebied of vluchtelingenkamp. DEN HAAG door Laurens Kok DEN HAAG. Vandaag is het D-Day voor premier Rutte. Met de verkie zing van de nieuwe Eerste Kamer moet zijn kabinet op zoek naar nieuwe partners in de senaat. 'Kleintjes' 50PLUS en de Onafhan kelijke Senaatsfractie (OSF) willen best zaken doen met Rutte, maar gratis is hun steun niet. 564 564 Statenleden stemmen vandaag voor de Eerste Kamer. Als een van hen 'vreemd gaat' door op een andere partij te stemmen kan dat de uitslag op de kop zetten Met trots presenteert Molenaarde nieuwe Ventura. Deze scootrnobiel is uitermate comfortabel doorzijn extreem goede vering. Nieuwsgierig? Probeerde Ventura nu vrijblijvend uit in uw eigen omgeving. Een van onze adviseurs komt graag bij u thuis met diverse modellen. Vraag de brochure via 0800 - 27 40 400 of kijk opwww.molenaar.nl OPVOUWBAAR vanaf 399,- KORTE AFSTANDEN vanaf 1190,- LANGE AFSTANDEN vanaf 1890,- *€5,- korting per levensjaar bij aankoop van een vaste scootrnobiel, geldig t/m 1 juni en niet i.c.m. andere acties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15