•Oudste zoon moest in Syrië achterblijven door strenge regels gezinshereniging 14 NIEUWS Syrisch gezin hoopt op hereniging met gehandicapte zoon nu staatssecretaris Dijkhoff een soepeler benadering aankondigt. Meisje terecht na Amber Alert Chirurg moet naar ijzerwinkel Stormachtig succes protestpartijen in Spanje bij lokale verkiezingen Jongen steekt stiefvader neer WACENINCEN. Het is een enorme opluchting voor Khudida Othman en zijn vrouw. „Eindelijk lijkt het erop dat ook onze laatste zoon naar Nederland kan komen", laten ze via een tolk weten. „Hij hoort bij ons gezin. We zijn niet com pleet zonder hem." Er zijn nog geen handtekenin gen gezet of papieren verstrekt, maar de Othmans hebben reden om blij te zijn. Staatssecretaris Dijkhoff schreef vlak voor het pinksterweekeinde aan de Tweede Kamer dat ook meerderjarige kin deren van vluchtelingen in Neder land weer in aanmerking komen voor gezinshereniging. En dat is precies waar het bij de oudste zoon van de Othmans om draait. Khudida Othman vluchtte in 2013 uit Syrië naar Nederland. Hij kreeg een verblijfsvergunning, ves tigde zich in Wageningen en mocht ook zijn gezin naar Neder land laten komen. Op zijn oudste zoon Othman Othman na. Die was op het moment dat zijn vader asiel kreeg in Nederland al meer derjarig en viel daarmee niet meer onder de strikte regels voor gezinshereniging. Want meerder jarigen worden geacht op eigen be nen te kunnen staan. Othman kreeg geen inreisvisum voor Ne derland. Dat beleid lag sowieso al onder vuur omdat het gezinnen uit el kaar kan scheuren, maar was in het geval van Othman extra wrang: hij is geestelijk gehandi capt. „Othman is 20, maar heeft de geestelijke vermogens van een kind van 6", zegt zijn vader. „Hij moet dus verzorgd worden. Hij kan het niet alleen." Daarom bleef een andere zoon van het gezin ook achter in Tur kije, de plek waar moeder en kin deren heen waren gevlucht vanuit Syrië. Die zoon is inmiddels weer teruggekeerd naar Nederland, want zijn toelatingsvisum dreigde te verlopen. De oudste zoon van het gezin verblijft nu bij een oom in Istanbul, die hem verzorgt. Zijn vader betaalt daar vanuit Neder land voor en moet zich ervoor in de schulden steken. De Othmans strijden al maan den om hun oudste zoon naar Ne derland te krijgen. In juni staat weer een rechtszitting gepland. Maar, stelt de advocaat van de fa milie, het zou goed kunnen dat die zaak nu niet meer nodig is. De zaak van de Othmans is schrijnend, maar lang niet de eni ge. Vluchtelingenwerk schat dat het om ongeveer honderd geval len gaat. Zo is er ook een zaak be kend van twee Iraaks-Yezidische meisjes (29 en 20 jaar). Zij moch ten niet naar Nederland komen. Hun moeder, minderjarige zusjes en broer wel. „Maar zij bevinden zich wel in een vluchtelingen kamp op nog geen 10 kilometer 'Othman is 20, maar denkt als een kind van 6. Hij heeft zorg nodig.' De 14-jarige Marilyn uit Har- dinxveld is terecht. Ze werd sinds vrijdag vermist en is gisteren na tips en onderzoek gevonden in Die- men. De politie heeft twee mannen van 35 en 60 jaar aangehouden. In de zoektocht naar Marilyn maakte de politie voor het eerst gebruik van een regionaal Amber Alert. Mensen uit de regio's Rotterdam, Amster dam, Utrecht en Flevoland ontvin gen een bericht over het meisje. Een chirurg in Ayr in Schotland stond voor een onverwacht pro bleem toen hij in een been dat moest worden afgezet, een metalen plaat aantrof. Een geëigende zaag ontbrak. Een lid van het ok-team toog daarop naar een doe-het-zelf- winkel, die echter gesloten bleek. De oplossing werd gevonden in een voorraadkast van het ziekenhuis, waar een oude zaag lag die nog bruikbaar was. De Spaanse kiezers hebben zondag bij gemeentelijke en regionale ver kiezingen de traditionele partijen af gestraft. Veel kiezers kozen voor de links-radicale Podemos (Wij kun nen). De regerende PP van de cen trumrechtse premier Mariano Rajoy verloor ongeveer 10 procent, maar mag zich met 27 procent van de stemmen nog net de grootste partij van Spanje noemen. De sociaal-de mocratische PSOE kwam niet ver der dan een kwart van de stemmen. De partij verloor veel aanhang in de traditionele bolwerken Madrid en Barcelona. In die steden bleek Pode mos juist erg sterk. Ook een andere nieuwkomer, de liberale Ciudada- nos (Burgers) kreeg over het hele land gemeten 6,6 procent. In de pei lingen stonden de traditionele par tijen er al een tijdje slecht voor. In de herfst zijn er nationale parle mentsverkiezingen. Een 16-jarige jongen is zondag opge pakt omdat hij zijn 45-jarige stiefvader zou hebben neergestoken. De politie vond de gewonde man gisteren in zijn woning in de wijk Haagse Beemden in Breda. De jongen werd ter plekke aan gehouden wegens poging tot doodslag. Agenten vonden in het huis een mes, dat waarschijnlijk is gebruikt als steekwapen. Ambulancepersoneel heeft de stiefvader naar het ziekenhuis gebracht. door Cyril Rosman Vader Khudida Othman DIEMEN AYR MADRID BREDA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14