12 NIEUWS INTERVIEW WD-voorzitter Henry Keizer kan zijn hand niet in het vuur steken voor de integriteit van al zijn leden. Zijn partij is alert en streng, zegt hij. „Als iemand bewijsbaar niet deugt, gaat die er met kop en kont uit." e liberaal Henry Keizer (54) is mis schien wel de meest aaibare par tijvoorzitter van Nederland. In het dagelijks leven is Keizer topman van 'de Facultatieve Groep', wereldmarktleider in de ver koop van ovens en crematoria. Ko mende vrijdag en zaterdag congres- seert de VVD onder zijn leiding over de toekomst van de partij. De groot ste regeringspartij is het eerste jaar van zijn partijvoorzitterschap ge plaagd door een stoet aan integriteits- affaires. Aan de vooravond van het congres geeft hij zijn eerste grote in terview. „Ha ha! Behalve als het de gehele be drijfstak geldt! We zien bij de meeste partijen het ledental drastisch afne men. Dat is wel iets waar we ons met zijn allen zorgen over zouden moe ten maken." „Nederlanders vinden het heel ge woon. We rekenen erop dat het er is. Vrijheid, onze democratie, de moge lijkheid om alles te roepen wat je wilt. Ik zou mensen willen vragen daar eens goed over na te denken, wat democratie eigenlijk betekent. En of ze daar een bijdrage aan willen leveren. Dan kan de situatie zoals we hem nu hebben ook blijven bestaan. Ik zou willen voorkomen dat we een kritische grens naderen." „Dat is natuurlijk gewoon onmoge lijk. Waar ik wel mijn hand voor in het vuur kan steken is dat wij als poli tieke partij heel alert en streng reage ren als het gaat om integriteit. Als ie mand bewijsbaar niet deugt, gaat die er met kop en kont uit." „Ik betreur dat het WD'ers zijn en dat het gebeurt. Ik maak me er kwaad over dat die jongens het ver pesten voor de rest. Die vernachelen het voor de overgrote meerderheid van de mensen die keihard en inte ger hun werk doen." „Dat geloof ik niet, er zit zo veel meer in de genen van een liberaal. Het is uiteindelijk de samenleving als geheel die bepaalt hoe hoog de lat ligt. Ik heb er geen verklaring voor. Sommigen zeggen: als je de grootste partij bent, komt het vaker voor. Ik kan het verleden niet meer verande ren, ik kan proberen de toekomst te beïnvloeden. We moeten voortdu rend aandacht besteden aan integri teit in opleidingen en trainingen." „Iedereen moet de kans hebben zich te rehabiliteren. Dan hebben we het dus niet over een zedendelict, een ge weldsdelict of als je iemand hebt om gebracht. Dan kun je niet meer op de lijst voor de WD. Maar iemand die een overtreding pleegt, daarvoor wordt bestraft, zijn boete doet, zich daar correct over gedraagt en zegt: ik treed nu af, ik aanvaard de conse quentie. Dan is de termijn vijfjaar. Daarna kan iemand weer actief wor den." „Dat is een keuze. Ik declareer ook niet. Om te beginnen: het voorzitter schap van de WD is geen baan. Ik zit hier als vrijwilliger, er staat geen sala ris tegenover. Dat betekent dat ik er niet van hoef te leven. Ik vind het niet nodig. Ik declareer geen aparte dinertjes, die zul je in de boekhou ding niet terug vinden. Maar ik wil niet de indruk wekken dat iemand die correct declareert niet deugt. Zo van: kijk ons eens even niet declare ren. Dat wil ik niet.' „Is dat zo? Ik weet niet of het waar is. Maar in de media is het wel zo dat ge zegd wordt als ze mij zien: 'Nu heb ben we een echte crisis, als de partij voorzitter arriveert.' Dat is voor mijn reputatie allerbelazerdst moet ik zeg gen! Maar kijk, we hebben in de WD het zogeheten kernteam. Daarin zit de partijtop, ik zit dat voor. Uiteinde lijk moet het kernteam bij elkaar ko men als er iets aan de hand is." „Ik bewijfel of dit een theoretisch voorbeeld is. En dan doe ik daar geen mededelingen over. Ik ga de besloten heid van het kernteam niet beschadi gen." „Ik denk dat het van groot belang is dat dit de kabinet de rit uitzit. Dat verwacht ik ook. Er zijn voldoende wetten door het parlement, maar daarmee zijn ze nog niet in- en uitge voerd. Er valt nog veel te doen! Dat is goed voor het land." Iedereen moet de kans hebben zich te rehabiliteren' „Ik regeer graag met iedereen die het ons mogelijk maakt om zo veel moge lijk uit het WD verkiezingsprogram ma te realiseren." „Daar zijn geen regels voor. Sommi gen hebben het heel lang gedaan, an deren wat korter. Waar ik ook kom met Mark Rutte, zowel binnen de WD als daarbuiten, hij is ongekend populair. Ik heb geen indicatie dat zijn houdbaarheidsdatum aan de or de is." „Er komt een staatscommissie die daarover gaat nadenken. Die kijkt naar de Eerste Kamer en naar de kies drempel. Ik constateer wel dat als je niet oppast om een regering te vor men je zes, zeven partijen nodig hebt. Dat wordt wel erg ingewik keld." „Het is geen waanzinnig idee om eens goed te onderzoeken wat het zou betekenen. In andere landen be staat er ook een kiesdrempel. Ik ga met trots naar het buitenland om te vertellen dat wij de kleinste grootste regeringspartij zijn ter wereld. Dat wordt niet al tijd begrepen." „Nee, dat is voor mij niet ondenkbaar. Daar moet de staatscommis sie eens heel goed naar kijken. Voor mij per soonlijk is het een op tie." 'Ik maak me er kwaad over dat die jongens het vernachelen voor de rest' door Jan Hoedeman Het ledental van de WD bedroeg in 2012 37.000 en is gekelderd naar 31.000. In een normaal bedrijf vliegt de bestuursvoorzitter er dan uit. Nederlanders lijken nogal verwend. In heel wat landen zouden ze er een moord voor doen lid te mogen worden van een democratische partij. Als u zaterdag voor het WD-congres staat, durft u dan voor iedereen uw hand in het vuur te steken als het gaat om integriteit? De Politieke Integriteitsindex van Vrij Nederland liet zien: 84 maanden cel voor WD'ers. Is dat een klap in uw ge zicht? Zit het in de genen van WD'ers of hebt u de lat te hoog gelegd? Is vergeving mogelijk, of ben je voor eeuwig gedoemd als je slordig hebt ge declareerd en terugtreedt, zoals oud-Tweede Kamerlid Mark Verheijen? Mark Rutte zegt: „Declareren is niet ver boden, het mag. Ik doe het niet." Doet u het wel? In de PvdA zijn ze bang voor u. Elke keer als er crisis is, duikt u op bij Toren tjesoverleg. Dan weten de PvdA'ers dat het menens is bij de WD. Dat was zo bij de zorgcrisis rond kerst en in april bij de bed-bad-broodcrisis over uitgeproce deerde asielzoekers. U hebt er met uw neus bovenop geze ten toen het eind vorige maand knalde tussen Rutte en Zijlstra over bed-bad-brood. Grijpt u dan in? De belangrijkste wetten zijn er door. Hebt u de PvdA nog nodig? Mark Rutte zegt eerlijk: ik regeer het liefst met CDA en D66. Hoe zit dat met u? Mark Rutte is volgend jaar tien jaar par tijleider. Hoe lang kun je dat blijven in de WD? Er zijn nu zeventien fracties in de Twee de Kamer. Hoe kun je voorkomen dat het democratische systeem verlamd raakt? Proef ik dat u een kiesdrempel geen waanzinnig idee vindt? Een kiesdrempel is voor u niet ondenkbaar? I foto Jacqueline de Haas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12