Aanleg vakantiepark bij Nieuwvliet maanden later We raken eigenlijk nooit uitgepraat Schapen keren terug Vuurtoren Breskens naar nieuwe eigenaar BESTE VRIENDIN VAN. Franca Treur Twee dagen rocken op Philipsplein ZEEUWS-VLAANDEREN 7 "WW? wm/j Eigenaar Roompot wil de cam pings Pannenschuur, De Boshoe- ve en het voormalige Hof ter Willi gen samenvoegen, onder meer door er een deel van de - nu nog tussenliggende - Nieuwenhovepol- der bij te trekken. De eerste stap zou bestaan uit de aanleg van een nieuw stuk camping, waarheen dan omstreeks deze tijd een aan tal vaste standplaatshouders van de Pannenschuur zou verhuizen. Er is echter nog nauwelijks ROCK ON THE KIOSK HOEKE (B). De grazende schapen keren nog dit jaar terug op de dij ken langs de Damse Vaart, het ka naal tussen Sluis en Brugge. De provincie West-Vlaanderen en de Vlaamse regering hebben dat sa men beslist. De provincie besloot eind vorig jaar het beheer met schapen aan de Vlaamse kant van het kanaal te stoppen. Het werd te duur. Met na me politieke partij N-VA ijverde daarna voor de terugkeer van de 'karakeristieke dieren'. De meer kosten boven machinaal maaien worden straks gedeeld met Vlaan deren, de provincie Oost-Vlaande ren en mogelijk ook de gemeente Damme. werk verricht, erkent Roompotma nager David Hannewijk. „Het ver krijgen van vergunningen duurt langer dan de projectontwikkelaar gedacht had. We staan klaar, maar kunnen simpelweg niet beginnen Volgens Roompotmanager David Hannewijk komen de benodigde vergunningen later binnen dan verwacht voordat die vergunningen binnen zijn." Hannewijk gaat ervan uit dat de werkzaamheden wel nog voor de zomer kunnen beginnen. „We denken daarna acht tot tien we ken nodig te hebben om het eer ste gedeelte van de camping aan te leggen. Daarna kunnen de eer De Belgen maakten een paar jaar geleden bekend de vuurto ren niet meer nodig te hebben voor nautische doeleinden. Ver val en uiteindelijk zelfs sloop dreigde. Een groep streekbewo- ners sprong voor de toren in de bres en richtte de Stichting ste gasten verhuizen. Dat gebeurt waarschijnlijk in september." De standplaatshouders, die per brief zijn geïnformeerd, hoeven tot de verhuizing geen huur te betalen. In eerste instantie moeten zo'n 150 vaste gasten van de Pannen schuur van hun plek. Volgens Han newijk zijn er van hen zo'n veer tig van de camping vertrokken. De omvang van het nieuwe park, dat verdergaat onder de naam Noordzee Vakantiepark Nieuwvliet-Bad, verdubbelt straks naar 52 hectare. Doordat de plek ken fors groter worden, stijgt het aantal plaatsen (nu 1150) slechts licht. Er komt wel meer variatie in het aanbod van onder meer (luxe- ere) vakantiewoningen. De hervorming van het park is in handen van projectontwikke laar Arcus, een dochteronderne ming van Roompot. Vuurtoren Breskens op. De bui tenkant van de toren werd ver volgens nog één door de Vla mingen opgeknapt. De renova tie van de binnenkant kwam voor rekening van de stichting, die daar sponsoren, fondsen en donateurs voor zocht én vond. De toren gaat op 3 juli open voor publiek. Er komt een per manent museum over de toren en de Westerschelde, en verder wisseltentoonstellingen. De eer ste expositie gaat over de ge schiedenis van de toren en de re novatie die de afgelopen tijd plaatsvond. Ze weet het nog pre cies. Het was de laat ste vrijdag van au gustus in 2010. Die laatste vrijdag was traditioneel de dag van de jaar borrel voor de schrijvers van Uitgeverij Prometheus in Am sterdam. Na afloop vertrokken de diehards - ook al traditio neel - naar café Schiller aan het Rembrandtplein. Zo ook in 2010. Marian: „Daar kwam ik aan een tafeltje met Franca te recht. We waren beiden in rede lijk beschonken toestand. Ja, ik kan gerust zeggen dat we een 'instant-klik' hadden. Na af loop zijn we samen naar huis gefietst. We bleken vlakbij el kaar te wonen in Amster dam-Oost. Franca is onderne mender en initiatiefrijker dan ik. Ze mailde me al snel. Twee weken later zijn we samen een paar dagen naar het festival Film by the Sea in Vlissingen gegaan. Voor mij was het de eerste keer dat ik in Zeeland kwam." Marian Donner is schrijfster, net als Franca Treur. Ze werd in 1974 geboren, haar vader is de roemrijke schaker Jan Hein Donner (1927-1988). Ex-minis ter Piet Hein Donner is haar neef. Marian debuteerde in 2006 met de roman 08.30 uur: opstand. In 2011 verscheen haar tweede: Lily. Ze zegt: „Ik geloof niet dat ik het schrijven van mijn vader heb, ik was 14 toen hij overleed. Mijn moeder was er uitgesproken op tegen dat ik zou gaan schrijven. Maar ja, het bloed kruipt waar het niet gaan kan." De laatste jaren publiceerde ze vooral opiniestukken in NRC-Handelsblad. Vijfjaar ge leden raakte het - zoals Marian het noemt - 'aan' met de vijf jaar jongere Franca. Marian heeft best wel veel vriendin nen, de meeste kent ze nog van haar middelbare schooltijd in Amsterdam. „Maar ik denk dat ik Franca het meeste zie. Het was gefascineerdheid, een beet je verliefdheid ook wel maar dan zonder het seksuele. Ik ben heel erg blij met de vriend schap, ik vind haar heel cool." Cool, gefascineerd, verliefd - waar zit 'm dat in? Marian: „Dat is moeilijk in woorden te vangen. Ik ben in Amsterdam opgegroeid, Franca op het platteland in Zeeland. Ik zonder religie, zij met de bijbel. Toch is er iets onbenoembaars wat we heel erg gemeenschap pelijk hebben. Het is het gevoel dat ik vroeger had als ik een vriendinnetje ging ophalen om buiten te spelen. Franca en ik halen elkaar op om te gaan wandelen, door de stad te slen teren. Ze heeft me veel over reli gie geleerd. Ik heb het gevoel dat we beiden zelfstandige, kri tische denkers zijn. We lijken gewoon heel erg op elkaar en we raken nooit uitgepraat." Het is het gevoel dat ik vroeger had als ik een vriendinnetje ging ophalen om buiten te spelen DINSDAG 26 MEI 2015 We kennen ze allemaal, maar wie kent ze écht? In deze serie laten we de beste vrien den of vriendinnen van Bekende Zeeuwen aan het woord. Vandaag: Marian Donner Beste vriendin Marian Don ner ontmoette Franca Treur vijf jaar geleden. „Het klikte meteen. Het was ge fascineerdheid voor elkaar, een beetje verliefdheid ook wel, maar dan zonder het seksuele." door Martijn de Koning NIEUWVLIET. De start van de ingrij pende omvorming van camping Pannenschuur bij Nieuwvliet-Bad is een aantal maanden uitgesteld. Dat betekent dat standplaatshouders nog een zomer op hun plek blijven en pas na het seizoen zullen verhui zen. door Martijn de Koning BRESKENS. De Stichting Vuurto ren Breskens wordt vrijdag offici eel eigenaar van de monumenta le vuurtoren op de dijk bij Bres kens. De stichting neemt het ge bouw over van de Vlaamse over heid en opent er op 3 juli een in formatiecentrum en museum. www.vuurtorenbreskens.nl door Jan van Damme Marian Donner PHILIPPINE. Enkele honderden bezoekers kwamen zaterdag af op de vijfde editie van Rock on the Kiosk, het gratis muziekfestival in hartje Philippine. Het knusse festivalterrein op het Philipsplein bood een podium aan zes bands, waaronder Rocksville (foto) en afsluiter Hot Fuzz. De tweede dag, zondag, kregen onder de noemer 'talent op de kiosk' met na me lokale bands de kans. Ook toen was de publieke belangstelling, mede door het prima weertje, goed. foto Peter Nicolai Franca Treur en Marian Donner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 106