Toezicht Rijk zit bouw huizen Ritthem dwars CU wil dat Greenpeace storten keien staakt PIN K5TE RM ARKT tot 30% 66 Nieuwe naam mischien; van Fort den Haakweg naar de Fort den Haakboulevard? 32 WALCHEREN HERINRICHTING WEG EN KUSTZONE 1E PINKSTERDAG Van Vrouwenpolder naar het strand moet een aantrekkelijke tocht door een nieuw ingericht gebied worden. vanaf zaterdag 23 mei DE NOBELAER Het college van B en W besloot begin dit jaar de locatie van de ge sloten basisschool in Ritthem be schikbaar te stellen voor de bouw van seniorenwoningen. Maar om dat Vlissingen mogelijk een arti- kel-12-gemeente wordt en dan on der toezicht komt van het Rijk, mag zo'n besluit niet zomaar wor den uitgevoerd. De toezichthou der die namens het Rijk controle uitoefent op de gemeente, heeft daarom nog niet ingestemd met het plan. Verkoop van de school zou meer geld kunnen opleveren; geld dat de gemeente hard nodig heeft. Dit is een forse tegenvaller voor Ritthem, want juist de bouw van enkele seniorenwoningen zou een doorbraak kunnen zijn in de noodzakelijke doorstroming op de woningmarkt. Uit een onder zoek naar de woonwensen van Ritthemers blijkt dat een 'koop treintje' nodig is om iedereen te vreden te stellen. Jongeren willen wel in Ritthem blijven wonen, maar zij zoeken goedkope eengezinswoningen. De dorpelingen die nu zo'n huis hebben, willen wel doorstromen naar een groter en duurder huis. De vraag naar seniorenwoningen is beperkt, maar dat komt volgens de gemeente ook omdat die nu niet beschikbaar zijn. Dus nieuwe seniorenwoningen kunnen dat kooptreintje op gang trekken. Dat nieuwbouw op de plek van het schooltje nu niet kan door gaan, betekent niet dat er hele maal geen nieuwe huizen ge bouwd kunnen worden in Rit them. De gemeente stemt name lijk wel in met een plan van een particulier om aan de toegangs weg naar het dorp, de Zandweg, vijf vrijstaande huizen te bouwen op ruime kavels. Het plan moet nog in procedure worden ge bracht, maar het is 'een voorzichti ge poging misschien een stukje doorstroming op gang te breng en', aldus de gemeente. makelaar Succes in huis De milieuorganisatie heeft op de Klaverbank in de Noordzee grote keien gedumpt, om bevissing on mogelijk te maken. Visnetten blij ven achter de keien hangen. „We moeten Greenpeace duidelijk ma ken dat dit niet de manier is. We kunnen beter in gesprek blijven. Deze actie levert gevaar op voor onze inwoners", licht de Schouw- se CU-fractievoorzitter Wim Dorst toe. „Deze motie roept ons college op om hun collega's in andere visse rijgemeenten te benaderen en in "O" XZ7 BOULEVARD VLISSINGEN lO.OO- 17.00 UUR gezamenlijkheid de actie van Greenpeace af te wijzen." De Schouwse wethouder voor Visse rijzaken, Jacqueline van Burg, zegt bij voorbaat deze motie te on dersteunen. Raadslid Dorst kreeg het idee van de motie van zijn partijgenoot Au- ke Pasterkamp uit de gemeente raad van Urk. „Als door deze roe keloze daad van Greenpeace onze burgers in gevaar komen, mogen wij daar best wat over zeggen", meldt Pasterkamp in een lokaal nieuwsmedium. Staatssecretaris Sharon Dijksma van Natuur heeft al laten weten de actie van Greenpeace gevaar lijk en contraproductief te vin den. Andere Zeeuwse visserijgemeen ten hebben nog niet gereageerd op het plan van de CU in Urk en Schouwen-Duiveland. VROUWENPOLDER - Een forellenvij ver, stoere mannensport in een outdoorpark, een golfbaan en ho- recavoorzieningen omzomen straks de vernieuwde Fort den Haakweg die vanuit Vrouwenpol der naar de kust leidt. Het gebied rondom de Fort den Haakweg staat aan de vooravond van een complete herinrichting. Zowel de weg zelf als de land bouwgrond en natuurgebied er omheen gaan flink op de schop. Een nieuwe weg, vanaf de parallel weg langs de N57 naar de Fort den Haakweg, moet de Dorpsdijk in het dorp straks ontlasten van toeristisch verkeer. Het project vloeide voort uit het dorpsplan Vrouwenpolder. Het ge brek aan samenhang was een van de grootste problemen in het dorp. Het dorpshart hing als los zand aan elkaar. De rommelige dorpsentree, verpaupering en ver keersoverlast in de kern maakten een herinrichting dringend nood zakelijk. Na veel gebakkelei en ja renlange plannenmakerij werd eind 2012 de eerste stap gezet voor de grote opknapbeurt van Vrouwenpolder. De Dorpsdijk en een deel van de Fort den Haak weg, tot kruispunt Noorddijk, zijn opnieuw ingericht. De Dorps dijk kreeg tweerichtingsverkeer in een zogenoemde 'shared-spa- ce'. Alle weggebruikers gebruiken dezelfde 'ruimte', waarbij de auto slechts te gast is. De verdere herinrichting van de Fort den Haakweg en het omlig gend gebied kreeg gestalte door een hechte samenwerking tussen dorpsgemeenschap, ondernemers en gemeente. Gaandeweg het pro ces sloegen vier ondernemers de handen ineen. Zij zijn nu drager en financier van een aantal projec ten in het gebied. Voorzitter Jaap Tas van de gebieds- coalitie die zich buigt over het plan: „Uniek aan dit proces is dat zowel de dorpsgemeenschap als ondernemers zich kunnen vin den in de plannen. Het is niet de bedoeling om dorp en kustzone van elkaar te isoleren. Juist die sa menhang is de kracht van het pro ject. De samenwerking tussen de ondernemers is bijzonder. Zij ver sterken elkaar en hun plannen in het Fort den Haakgebied lopen ook in elkaar over. Het is geen con currentieslag, maar een collectie ve aanpak." Die samenwerking is overigens niet nieuw in het dorp. De diver se horecaondernemers kopen ge zamenlijk in. Dat levert hen voor deel op, maar ook de dorpsge meenschap profiteert daarvan. De premie die de ondernemers ont vangen van de groothandel, gaat ook naar activiteiten als de Vrou- wenpolderse dagen en het aanko mende driedaags kunstevene ment 'hergebruik in Vrouwenpol der' begin juni. Tas benadrukt dat Vrouwenpol der nog niet klaar is. „Zorg, cul tuur, bezinning; onderwerpen die ook nog aan bod komen. Het plan dat er nu ligt, is een raamwerk voor verdere ontwikkelingen." De Fort den Haakweg zelf krijgt meer een boulevard-uitstraling met pleintjes op de kruisingen en een verbreding. Een rode loper, uitnodigend naar het strand te gaan. Dorpsraadvoorzitter Arie van Vliet: „Die upgrading was hard nodig. Wij zijn er erg blij mee, ze ker met die nieuwe weg. Die haalt straks wat van de drukte op de Dorpsdijk af. Daar zijn nu be hoorlijk wat problemen. Het wordt een mooi gebied dat het dorp versterkt. De herinrichting van de weg, die nu wel erg rom melig en smal is, maakt er een prachtige weg van. Misschien straks een naamswijziging; van Fort den Haakweg naar Fort den Haakboulevard?" Nieuw bij de Katse Kaai Menu €29,50 Kreeften menu €49,50 door Maurits Sep RITTHEM - Het gemeentebestuur van Vlissingen wil wel tegemoet ko men aan de dringende wens van Ritthem voor nieuwbouw. Maar dat wordt belemmerd door finan cieel toezicht door het Rijk. Parelduikerhof 1 Middelburg 10 JAAR Speels ingedeelde woning M2makelaar Gelijkvloers wonen Fijne, zonnige patio Populaire woonwijk Goed onderhouden Direct beschikbaar Scherp geprijsd 3 slaapkamers Vraagprijs 279.000,- k.k. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De ChristenUnie in de gemeente Schouwen-Duiveland roept bestuurders van visserijge meenten op het storten van keien in zee door Greenpeace af te keu ren. r -> Rode loper van dorpshart naar strand door Annemarie Zevenbergen Arie van Vliet, dorpsraad Vrijdag/Zondag menu Tomatensoep of Bisque Homard 2 kleine Oosterschelde tongetjes, tarbot of tournedos Dame Blanche of Irish coffee of koffie met cognac Bisque homard 1600 gram kreeft p.p. Dame Blanche of Irish coffee of koffie met cognac of koffie compleet Reservering vooraf gewenst Met uitzicht op de Oosterschelde Niet van toepassing op zaterdag en feestdagen Veerhaven 3,4485 PL Kats Telefoon: 0113 - 600 200, Privé telefoon: 0611 70 56 15 Openingstijden: maart t/m oktober: vrijdag, zaterdag en zondag www.restaurantkatsekaai.nl ooststraat 8, domburg, tel. 0118 582121 www.denobelaerdomburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32