66 Onze groentezaden zijn kostbaarder dan goud. In zaden zijn we de allerbeste. Poetin scoort 8 BUITENLAND NEDERLANDSE EXPORT Staatssecretaris Dijksma van Economische Zaken gaat naar Birma om een deal te sluiten over zaden, pootaardappelen en kennis. Dijksma: deal van minstens 10 miljoen baJdH/Tfjzjfj. nJ d IJSHOCKEYWEDSTRIJD DEN HAAG - Vroeger zag Sharon Dijksma op tv hoe oppositieleider Aung San Suu Kyi door het mili taire regime in Birma onder huis arrest was geplaatst. Dan vroeg ze zich af'waarom is die vrouw niet vrij?' Inmiddels zit Aung San Suu Kyi in het parlement en landt Dijksma vandaag als staatssecreta ris van Economische Zaken in het land om een miljoenendeal te slui ten. In haar kielzog komen veer tien Nederlandse bedrijven mee. Zij gaan het land voorzien van za den, pootaardappelen én kennis. Birma is nog steeds een land dat het niet zo nauw neemt met de mensen rechten. Waar echte oppositie niet welkom is en Rohingya (een gedis crimineerde moslimminderheid) het land ontvluchten. Wat heeft Neder land daar te zoeken? „De politieke situatie zal onge twijfeld soms onder druk staan en de situatie van vluchtelingen baart mij zorgen. Maar heel voor zichtig is er ontwikkeling en dat juichen we toe. Birma kan zich ontpoppen als groente- en fruit- voorziener van de regio. We kun nen door de deal zorgen voor voedselzekerheid. Zo geven we de bevolking perspectief, ook op eco nomisch terrein. Daarmee zorg je voor politieke stabiliteit." Wij zijn gewend aan te schuiven bij aardappelen, groente en vlees. Daar verbouwen ze vooral rijst. Toch gaat u er de aardappel introduceren. „Het verbouwen van rijst kost veel water. Voor onze Nederland se pootaardappel is veel minder water nodig. De aardappel is een gouden kans, want die is ook veel beter bestand tegen klimaatveran dering. Nu weten ze daar nog niet hoe ze een aardappel in de grond moeten stoppen. Daar gaan wij verandering in brengen." U neemt twee topbedrijven mee op het gebied van groentezaden. Die za den worden gekweekt in een kas, maar in een groot deel van het land is niet of nauwelijks elektriciteit. „Daar vinden onze experts wel wat op. De zon schijnt daar ook. Dan gaan we kijken naar duurza me vormen van energie. Gelukkig zijn veel zaden ook geschikt voor teelt in de buitenlucht. Op het ge bied van zaden zijn we gewoon de allerbeste. In de Gouden Eeuw was peper meer waard dan goud. Nu zijn onze groentezaden kost baarder dan goud. Dan gaat het niet alleen om het zaadje, maar ook om de kennis die we verko pen: hoe verbouw je met minder water en veel minder bestrijdings middelen een beter gewas." Hoe levert export van kennis geld op? „We stappen af van bulk en wil len inzetten op kennis. Dat is veel meer waard. We hebben drie ex perts van de Wageningen Univer siteit - echte Willy Wortels - die de hele wereld afreizen om hun kennis over zaden te delen. Dat gaan we in Birma ook doen. Boe ren kunnen voor 5 euro een trai ning volgen bij een expert. De boeren moeten uiteindelijk die kennis weer delen met andere boeren. Als het land zich ontwik kelt, is het op een gegeven mo ment ook klaar om onze hoog waardige producten te importe ren." De president werd in september door het koningspaar ontvangen. In maart ging Maxima voor de VN naar Birma. Opent dat deuren? „Ongetwijfeld helpen goede con tacten tussen beide regeringen. Ze hebben daar 36 ministeries en toch klonk er een kabinetsbreed 'ja'. In Birma is het stempel van de overheid heel erg belangrijk." DEN HAAG - Het kabinet sluit een miljoenendeal met de regering van Bir ma. Staatssecretaris Sharon Dijksma van Eco nomische Zaken tekent hiervoor vandaag een overeenkomst in de hoofdstad Naypyidaw. Met de deal tussen over heden en bedrijven is in eerste instantie 10 mil joen euro gemoeid. Dat bedrag zal in de toe komst groeien, stelt Dijksma, naarmate er meer projecten worden begonnen. De bewindsvrouw brengt een vierdaags be zoek aan het land en neemt veertien Neder landse bedrijven mee op het gebied van agrari sche industrie. Het gaat onder meer om groente- zadenspecialisten Rijk Zwaan en East West Seed, veevoederbedrijf De Heus en Rabobank. De bedrijven moeten ook kennis overdragen. Birma ligt in Zuidoost- Azië. Het is één van de armste landen in de re gio. Het land kende vijf tig jaar een militaire dic tatuur, maar heeft sinds 2011 een burgerpresi dent. Sindsdien zijn ook internationale contrac ten mogelijk. Het Neder landse bedrijfsleven kan zo profiteren van ont wikkelingsgeld dat via de Nederlandse over heid en internationale organisaties beschikbaar is voor duurzame land bouwprojecten. Het land is de afgelopen tijd in het nieuws van wege bootvluchtelingen. Duizenden migranten uit Birma en Bangladesh zijn gestrand op zee na dat Indonesië, Thailand en Maleisië ze hadden weggestuurd. De migran ten zijn veelal Rohingya, die hun thuisland ont vluchten omdat ze tot de moslimminderheid behoren. Birma zegt niet verantwoordelijk te zijn voor de vluchtelingen. 5 dagen Odenwald, Main- en Neckardal 8 dagen Praag en Bohemen 10 dagen Toscane Umbrië Rome en Florence 10 dagen Barcelona en Andorra 10 dagen Istrië Opatija 'Aardappel is gouden kans voor Birma' door Hanneke Keultjes Sharon Dijksma v.a. slechts v.a. slechts Vertrekdata: 25 mei 8,22 juni 6, 20juli/5,17,31 aug/14, 28sept/5,12 ol<t Vertrekdata:4,18 mei1,15, 29juni 13,27juli10, 24 aug/7, 21 sept5 okt Vertrekdata: 22,29juni/6,13,20,27juli/ 3.10,17,24.31 aug7.14.21,28 sept/5,12 okt t - i Ia Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Comfon ^ClassJ Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half- pension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet. Vertrekdata: 25 mei/8,29juni20juli21 sept/5 okt Vertrekdata: 18 mei 1,15 juni 13,27juli10,24 aug 7,21 sept/5 okt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8