Clubs nog steeds laks met screenen van vrijwilligers Hersenonderzoek bij Jansen Steur cruciaal stipreizen.nl "ZïL (stip) Wie pakt de koffers? BINNENLAND 7 8-daagse Rondreis Toscane Totaal aagse cruise IJslandse .egendes S aast De VOG's moeten ervoor zorgen dat iemand die in het verleden is veroordeeld voor een zeden- of ge weldsdelict niet meer als vrijwilli ger kan werken met jeugd of ge handicapten bij sportclubs, scou ting of vakantiekampen. Het aan vragen van een VOG kostte 30 eu ro per persoon, maar is sinds be gin dit jaar gratis voor onder meer sportclubs. Dat is gedaan om de drempel te verlagen. Er zijn ruim 19.000 sportclubs in Nederland, en daarnaast nog dui zenden organisaties die kampen en activiteiten voor minderjari gen en gehandicapten organise ren. Hoeveel daarvan al verklarin gen eisen van hun vrijwilligers is niet bekend. „Maar het merendeel doet het nog niet", zegt het minis terie van Veiligheid en Justitie. Tussen 1 januari (toen de VOG's gratis werden) en 1 mei van dit jaar vroegen zo'n 500 clubs in to taal 11.655 verklaringen aan. Dat is bijna net zo veel als in de twee jaar daarvoor, toen maar 13.000 van dergelijke verklaringen wer den aangevraagd. De VOG's wa ren toen alleen gratis voor deelne mers aan een beperkte pilot. De animo voor aanvragen lijkt per sector te verschillen. In 2013 vroeg bijvoorbeeld al de helft van alle scoutinggroepen een verklaring voor haar begeleiders aan. „Het gaat nu wel goed, maar het kan nog beter", stelt het ministe rie. Staatssecretaris Klaas Dijkhoff (VVD) wil dat alle organisaties die werken met kwetsbare groe pen standaard om een VOG gaan vragen. Kinderen en gehandicap ten moeten zich veilig voelen bij sportclubs en zomerkampen, vindt hij. Er was een piek in aanvragen na dat in september vorig jaar het schandaal rond hockeycoach Lui- gi G. werd ontdekt. Die 45-jarige vrijwilliger bleek jarenlang video beelden te hebben gemaakt in de meisjeskleedkamers van hockey club HGC in Wassenaar. Het inci dent zorgde ervoor dat veel Besturen vinden het soms lastig om iemand die er al twintig jaar rondloopt op eens een VOG te vragen ouders bij de sportclub van hun kinderen informeerden of vrijwil ligers daar een verklaring van goed gedrag hadden. Toch is het aanvragen nog bij veel clubs not done. „Bestuursleden vinden het soms lastig om aan ie mand die daar al twintig jaar rondloopt opeens zo'n verklaring te vragen. Dan moet je duidelijk zien te maken dat het niet met wantrouwen te maken heeft", zegt het ministerie. Sommige clubs kiezen ervoor alleen nieuwe vrijwilligers te laten screenen. Daarmee voorkomen ze in ieder geval dat iemand die bij de ene club wordt weggestuurd vanwege wangedrag, gewoon weer bij een andere club aan de slag kan. De VOG's moeten worden aange vraagd bij Justis, de screenings- dienst van het ministerie. Die be kijkt of iemand in het verleden een strafbaar feit heeft gepleegd dat relevant is voor het vrijwilli gerswerk dat hij wil gaan doen. Daarmee biedt de verklaring ook schijnveiligheid: wie wel kwade plannen heeft, maar geen veroor deling, komt in het systeem niet bovendrijven. De campagne 'Seksueel grensover schrijdend gedrag. Maak er een punt van' begint vandaag. Naast het be lang van VOG's wordt ook bena drukt dat clubbesturen hiervoor beleid moeten opstellen. ENSCHEDE - Bij het gerechtshof in Arnhem begint vandaag het ho ger beroep in de strafzaak tegen de Enschedese ex-neuroloog Ernst Jansen Steur. De uitkomst van nieuw hersenonderzoek kan cruciaal zijn voor de vraag of de destijds verslaafde arts, die foute diagnoses stelde en daarmee let sel veroorzaakte, toerekeningsvat baar is. De afgelopen maanden is op verzoek van advocaat Peter Plasman nieuw onderzoek ge daan. De arts zou tijdens een au to-ongeluk in 1990 hersenletsel hebben opgelopen. Dit zou zijn handelswijze mogelijk hebben beïnvloed. Zijn familie verklaart dat de neuroloog na het ongeluk een totaal ander mens was gewor den, maar eerder neuro-psycholo- gisch onderzoek leverde niets op. De familie krijgt bijval van Metta de Noo, oud-verpleeghuisarts, die eerder Lucia de B. vrij kreeg. De Noo is ervan overtuigd dat Jansen Steur een frontaal syndroom heeft, een 'geniepige' vorm van hersenletsel. Deze patiënten over zien het gevolg van hun handelen niet meer. Twee deskundigen heb ben de hersenscan bestudeerd. Hun bevindingen worden tijdens de zitting besproken. P (fe) 1Vertrek vanaf Gosta MAANDAG 18 MEI 2015 oude gebruik, in de meeste dorpen verdwenen, is toegevoegd aan de We reld Unescolijst van 'immaterieel cul tureel erfgoed'. George Hudepohl van de Folklore- groep Borne: „Vroeger was het een feest om de huwbare jonge meisjes te koppelen. In het voorjaar dosten ze zich mooi uit, dansten rond, en de jongens kwamen kijken. Het had ook te maken met de winter die voorbij was en het afsmeken van een mooie zomer, voor een goede oogst." foto Christian van der Meij door Cyril Rosman BARENDRECHT - Het merendeel van de (sport)dubs in Nederland vraagt nog steeds geen Verklaring Omtrent het Gedrag (VOG) van haar vrijwilligers die werken met kinderen of gehandicapten. Het mi nisterie van Justitie begint daarom vandaag een campagne om de clubs toch zo ver te krijgen. door Lucien Baard Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. kamer/hut excl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten en eventuele (verplichte) lokale kosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. - Bolognai Florence Lucca WisajNX* Volterra®- San Gimignano 'Diverse data\ gegarandeerd 1 vertrek! juni t/m oktober incL vliegreis, hotels, ontbijt, rondreis en Nederlandsspr. reisleiding o.a. Pisa, Lucca, Florence, Siena en San Gimignano 6 x diner voor slechts 35 p.p. —en géén reserveringskosteni Isafjordur d?\Akureyri 1 (L i Seydhisfjord Grundar- h Reykjavik' Invergordot Let op: op 22 juli wordt de cruise in omgekeerde volgorde uitgevoerd fc^alléén 20/6 en 22/7 vanuit Amsterdam per Costa Fortuna**** incl. alle maaltijden o.a. Reykjavik, de IJslandse fjorden en Faeröer wees er snel bij, VOL VOL!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7