€129 Kraanwater moet op festivals en in horeca rijkelijk vloeien Pinksterbruid wordt erfgoed 6 BINNENLAND effeweg.nl Mirande de Rijke startte in 2011 een burgerinitiatief om erkenning te krijgen voor de slopende ziekte ME. Nu gaat de Gezondheidsraad eindelijk onderzoek doen. Ik werd wanhopig." Haar sociale leven brokkelt af. „De directie van de school waar ik werkte, wilde steeds weten: wat heb je nou? Wanneer ben je beter?" Ze ver liest haar baan, haar relatie, vrien den. „Iedereen denkt dat je alleen maar moe bent, maar ik was vol komen uitgeput. Ik wilde van al les, maar mijn lijf deed niet mee." Als eindelijk ME wordt vastge steld, is ze opgelucht. „De sympto men die de arts opnoemde - dat was ik. Maar hij kwam niet met een oplossing." Betere tijden breken pas aan als ze in contact komt met een Brus selse arts die een passende behan deling voorschrijft. Hij pakt haar infecties stuk voor stuk aan, te be ginnen bij de darmen. „Die moes ten herstellen voordat ik nieuwe medicatie kon proberen." Aan bed gekluisterd is ze niet lan ger, maar veel verder dan de voor deur komt ze niet. „Ik kan niet fietsen, ver lopen of lange autorit ten maken, maar in huis kan ik me prima redden." In 2011 voelt ze zich voldoende op geknapt om een burgerinitiatief op touw te zetten voor erkenning van ME. De inspanning bleek een brug te ver: haar gezondheid ver slechtert weer. „Ik heb het tempo van een 90-plusser. Ik geniet nu van kleine dingen, in het zonne tje zitten op mijn balkon." Dat de Gezondheidsraad onderzoek naar haar ziekte gaat doen, levert ook zo'n geluksmoment op. „De wil is er. Nu moet in de artsenopleiding aandacht aan ME worden besteed. En de overheid moet ME officieel erkennen. Zonder erkenning zijn wij als patiënten nergens." SOEST - Als het gesprek een uur gaande is, klinkt het vermoeid: „Door dit telefoontje lig ik er mor gen en overmorgen helemaal af." Voor Mirande de Rijke (42) uit Soest is het interview een bezoe king. Toch wil ze graag over haar ziekte ME (Myalgische encefa- lomyelitis) vertellen, omdat er bij het grote publiek zo weinig over bekend is. Onterecht, want ME 'maakt dromen kapot', zegt ze. „Als ik niet ziek was geweest, had ik mijn baan nog gehad, een eigen huis kunnen kopen, een auto voor de deur. En misschien een stel kinderen rondlopen." Die droom van een normaal ge zinsleven spat uiteen als De Rijke in 2002 van een reumatoloog te horen krijgt dat ze lijdt aan ME. Ze heeft dan al een heel traject van artsenbezoeken en bloedtes ten achter de rug. „Ik had een ern stige vorm. De arts wist niet wat hij met me aan moest, behalve morfine geven tegen de pijn." Ze loopt dan al drie jaar rond met onverklaarbare klachten. Of lie ver: ze ligt in bed, in het duister, want fel licht verdraagt ze niet. De ellende begint van het ene op het andere moment, in de zomer van 1999 als ze met haar moeder vakantie viert in Spanje. Ze kan niet meer scherp zien, niet goed horen, is duizelig, misselijk. Ze zwalkt als een dronkenman. De Spaanse arts vermoedt een voedselvergiftiging, maar raadt haar aan in Nederland ook naar ledereen denkt datje alleen maar moe bent, maar ik was volkomen uitgeput de dokter te gaan. Ze raakt ver strikt in de medische molen. Acu te hepatitis, wekedelenreuma mis schien, een psychische stoornis. Allerlei diagnoses passeren de re vue, maar steeds past haar proble matiek niet in het plaatje. De Rijke wordt steeds zieker. Ze krijgt hartritmestoornissen. De wc, tien stappen van haar bed van daan, is al te ver. Ze slaapt nauwe lijks, raakt woorden kwijt. „Ik functioneerde niet meer, maar er was geen etiketje op te plakken. l"";; ©t.' v'.- 4-daagse busreis, vertrek in: juli en augustus AMSTERDAM - 'Wij schenken geen kraanwater.' Het is een grote er gernis van dorstige restaurantbe zoekers en festivalgangers. Willen ze een glas water, dan zijn ze ver oordeeld tot het kopen van dure flesjes bronwater. Initiatiefne mers van de petitie Overal Kraan water Graag proberen die erger nis uit de wereld te helpen. Na ruim een week zijn er bijna 12.000 ondertekenaars. „We hebben in Nederland het bes te water van de wereld, dat komt uit de kraan", zegt Tom Niekamp van mede-initiator KRNWTR. „Maar als we uit eten gaan, moe ten we ineens water uit Spa of Panna drinken. Dat moet vanuit die plaatsen verpakt en vervoerd worden. Voor het maken van een plastic fles is drie liter water en een kwart liter olie nodig. De mi lieubelasting is dus veel hoger." Begrijpelijk is het wel, zegt Nie kamp. Aan bronwater valt veel te Voor het maken van een plastic fles is drie liter water en een kwart liter olie nodig verdienen, de marges zijn enorm. Wat hem - en de initiatiefnemers - betreft mag de horeca best een bedragje vragen voor een kan wa ter op tafel. „Dat maakt de drem pel om water uit de kraan te serve ren een stuk minder hoog. Ik vind dat 2 euro een redelijke prijs is voor een karaf. Als je dat op de kaart zet, naast de fles bronwater voor 5 euro, willen klanten best betalen voor kraanwater." Niekamp ziet onder druk van kla gende bezoekers wel een stijgen de lijn. „Ik schat dat nu 30 tot 40 procent van de horeca zonder pro blemen kraanwater schenkt. Vo rig jaar was dat nog 25 procent." www.effeweg.nl/summer of bel 0529 - 46 96 67 In Borne is de traditie nog springle vend: iedere Pinksteren trekken jon ge Pinksterbruidjes in witte jurkjes zingend en dansend door het dorp. Op het Dorsetplein komen zij bij el kaar rond de Pinksterkroon, een met bloemen versierde meiboom. Het oer- Pas na j aren en klachten de diagnose pijn komt Mirande de Rijke, ME-patiënte INTERVIEW MIRANDE DE RIJKE door Heieen Boex De Rijke: „Ik heb het tempo van een 90-plusser." 4 DAGEN VA. Ir» 'II 1 I -Of 1 Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijt en vervoer per luxe touringcar Highlights: Eiffeltoren, Champs Elysées, Montmartre, Louvre, Notre Dame, Seine Bezoek Disneyland® Paris eenvoudig bij te boeken! Ook stedentrips mogelijk naar: Berlijn - Londen - Praag - Kopenhagen - Antwerpen door Heieen Boex Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6