Klachten over sterilisatiemiddel Feestelijke kunst voor jubileum kunstuitleen Museum Oud Westdorpe heeft in De Kirke een nieuw thuis gevonden Voetbalseizoen afgesloten 20 ZEEUWS-VLAANDEREN Diverse kunstenaars lieten tijdens de Kunst- en Wandelroute in Kloosterzande afgelopen weekend hun werk zien. HULSTERLOOFEESTEN Bij de Goese Ruth Paauwe wer den drie jaar geleden in de Ca- sa-kliniek in haar woonplaats Es- sure-spiraaltjes in de eileiders ge plaatst. Dat zij aangaf een nikkel allergie te hebben, was geen belet sel, al bestaan de veertjes van Es sure uit een nikkel-titaniumlege- ring. Na drie maanden kreeg de Goese klachten, die allengs erger werden. Paauwe: „Op een Ameri kaanse site vond ik informatie die mij de ogen opende. Essure wordt daar afgeraden aan iedereen met een nikkelallergie of auto-im- muunziekte. Nou, die heb ik óók." Intussen lijkt steeds duidelijker te worden dat - bij een minderheid van de behandelde vrouwen - zeer ernstige klachten kunnen ontstaan. Genoemd worden on der meer extreme vermoeidheid en bloedingen, evenwichtstoornis- sen, gewrichts- en spierpijnen, vervroegde menopauze, hormona le stoornissen, eczeem, uitvallen de haren en tanden en buikpijn. Bij haar eigen behandelaar kreeg Paauwe geen gehoor - een verhaal dat ook andere vrouwen vertel len. Ook wilde hij de veertjes niet verwijderen. „Typerend: andere gynaecologen zijn daar dan wél toe bereid. Bij mij zijn ze een paar maanden geleden weggehaald. Ik voel me nu niet meer de hele tijd zeeziek." Paauwe heeft inmiddels een klacht ingediend bij de Inspectie voor de Volksgezondheid (IGZ). Die liet onlangs weten nog maar 21 klachten te hebben ontvangen over Essure. Bij ADRZ zijn sinds 2011 tussen de 250 en 300 vrou wen via deze methode behan deld. Slechts bij twee vrouwen gaf dit werkelijk problemen, geeft gyneacoloog Paul Meeuwissen aan. Francesca Bagchus is één van de oprichters van de Facebookpagina Essure Problemen Nederland, die de problemen in de openbaarheid bracht. Toen onder meer EenVan- daag, de Telegraaf en het AD aan dacht aan Essure besteedden, steeg het aantal leden in twee da gen van 31 tot meer dan 150. Daar onder meer dan tien Zeeuwse ge dupeerden. Ziekenhuis ZorgSaam, dat ook met Essure werkt, kon gisteren nog niet reageren. De Casa-kliniek is gesloten. Burgemeester Jan Lonink opende de expositie, waarvoor verschillen de kunstenaars waren gevraagd om een werk te maken binnen het thema. Vincent van Leeuwen uit Terneuzen maakte onder zijn pseudoniem Vrouw van Rinus een werk van de naweeën van KLOOSTERZANDE - „Ik ga elk jaar naar de kunstroute in Klooster zande en ook regelmatig naar die van Graauw. Ik heb bewondering voor de creativiteit van de deelne mers", zegt een bezoekster van de Kunst- en Wandelroute 2015 in Kloosterzande. De terrasjes zijn vol, tientallen wandelaars en een enkele fietser leggen de route af die begint bij de Hof te Zande- kerk en eindigt bij de zaal van Tommy's. Bij het kerkje staan vele kraampjes waar boeken en kunsti ge zaken verkocht worden. In de negen locaties stellen groepen en enkelingen hun werk tentoon. „Ik doe jaarlijks mee aan de kunst route Graauw en ook enkele ke ren in Kloosterzande", vertelt kunstenaar Tonnie Hermans. „In Graauw komen de mensen kijken omdat ze mijn realistische schilde rijen kennen en mijn ontwikke ling willen volgen. Hier komen de mensen gericht kijken. Ze stel len veel vragen over mijn opzet van het werk, de inspiratie en de materialen. Gisteren was het re genachtig, vandaag schijnt de zon en dat is merkbaar. De aanloop is groter. Ik vind het fantastisch dat er in de regio zoveel gedaan wordt om het werk van kunste naars in de schijnwerpers te zet ten. Ik exposeer hier recent werk met het thema vergankelijkheid. Lionel Kay uit Philippine vertelt dat hij schildert om zijn gevoe lens vast te leggen op doek, hij werkt surrealistisch en zoekt naar het verhaal achter het schilderij. Bets de Visser uit Axel doet de eer ste keer mee en vindt deze kunst route een hoog gezelligheidsgehal te hebben. „Het weer werkte eerst niet mee, maar vandaag is er veel aanloop. Ik maak nog steeds pop pen, puur uit hobby. Ik wil elk ge zichtje een eigen uitdrukking ge ven, dat is telkens een uitdaging. Ik ben steeds nieuwsgierig wat er uit komt, maar na twintig jaar heb ik het wel in de vingers." Helge van Drongelen van de orga nisatie is tevreden. „Alles ver loopt naar wens. Elk jaar probe ren we iets speciaals aan te bie den, zodat het interessant blijft. Dat is ook de garantie voor het voortbestaan van de kunstroute." De terrasjes zijn vol, wande laars en een enkele fietser leggen de kunstroute af van af de Hof te Zandekerk. een feest. „Je ziet een dubieus beeld van mensen in een hoekje en op de klok is het rond twaalf uur 's nachts", legde de kunste naar uit. De kleinste bezoekers knutselden met vrijwilligster Helena de Cook er een kunstwerk. „Geïnspireerd op het werk van Ellen van Toor, die hier ook exposeert", vertelde ze. Daarnaast waren er diverse presentaties en droeg kunstenares Jorien Brugmans een loflied voor aan Maartje Faas van de Kunstuit leen. Johan Thomas begon vijftig jaar geleden met het verzamelen en opgraven van archeologische voor werpen. Zijn museum zat voor heen naast voormalig verenigings gebouw Concordia. Het pand was verouderd en moest verdwijnen. Dat resulteerde in de verhuizing naar De Kirke, maar niet de hele collectie paste op de orgelgalerij, oftewel het oksaal, in de voormali ge kerk. Daarom is alleen de ge schiedenis van Oud Westdorpe hier te zien. De overige spullen zijn naar andere musea in de buurt gegaan. De heropening ging gepaard met het voorstellen In groepjes mochten de genodigden de verlichte vitrines met hun kostbare inhoud bezichtigen. van een gloednieuw bestuur van het museum. „Maar de kennis van Johan Thomas hebben we nog steeds hard nodig. Hij heeft alles geconserveerd", zei de nieu we voorzitter Johan de Baats. Wethouder Frank Deij opende de expostie en in groepjes mochten de genodigden de verlichte vitri nes met hun kostbare inhoud be zichtigen. Johan Thomas heeft vondsten van het dorp Westdor pe die teruggaan tot het jaar 1252. „Ik heb ook werktuigen van vuur steen gevonden. Of het toen al een dorp was, weet ik niet, maar Westdorpe was bewoond in de steentijd." Wandelen, fietsen en kunst kijken NIEUW - NAMEN - Het voetbalseizoen afsluiten met een knallend feest, dat de den voetbalclubs Hulsterloo (Nieuw-Namen) en Craauw. Vanaf Hemelvaart tot en met gisteren was er van alles te doen bij de twee clubs. Hulsterloo vierde tevens het vijftigjarig bestaan. Cisteren zorgde The Schlagershowband met een meezingrepertoire voor een spetterende afsluiter, foto Ronald den Dekker door Ondine van der Vleuten VLISSINGEN - Het Admiraal De Ruy- ter Ziekenhuis ziet geen reden om af te stappen van het sterilisatie middel Essure, dat in het nieuws is omdat vrouwen klagen over ernsti ge bijwerkingen. door Sophie Stockman Terneuzen - Kunstuitleen Terneu- zen bestaat twintig jaar en vierde dat afgelopen zaterdag met de ten toonstelling getiteld 'Feest.' door Jeanette Vergouwen Vlnr: Kunstenaar Tonnie Hermans, Helge van Drongelen en kunstenares Bets de Visser, foto Ronald den Dekker door Sophie Stockman WESTDORPE - „De mooiste objec ten staan hier. Ik ben enorm blij met het resultaat", zei amateur-ar cheoloog Johan Thomas op de her opening van museum Oud West dorpe. De door hem bijeengebrach te collectie huist sinds zaterdag in verenigingsgebouw De Kirke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69