Bitterzoet afscheid van Jan Kan 42 SPORT FINALE DISTRICTSBEKER Na een periode op de bank keert Birgen Martens terug in de basiself van Hoek. Hij baalt van de afgelopen maanden. Het zal u niet zijn ontgaan: van daag is het alweer de 142e ge boortedag van de eerste Neder lander die in clubverband een strafschop benutte. Jan Kan, van 18 mei 1873, speelde voor Football Club Victoria uit Rot terdam. Kan was veelzijdig. No men est omen, zou je kunnen zeggen. Het leven van de mees te huidige voetballers zal lang niet zo gevarieerd zijn als dat van Jan Kan. Stel dat de straf schop komend seizoen pas geïntroduceerd zou worden in de eredivisie. En stel dat, laten we zeggen, Luc Castaignos als eerste een penalty zou benut ten. Om net zo veelzijdig te zijn als Jan Kan, zou Cas taignos moeten gaan hock eyen. Naast het voetbal was Kan namelijk actief als links back bij de Haagse hockeyclub Togo. In ons gedachte-experi ment is Luc Castaignos nu dus de strafcornerspecialist bij Bloemendaal. Vervolgens moet Luc de baas worden bij Buiten landse Zaken. Dat is het minis terie waar Jan Kan in 1908 se cretaris-generaal werd. Vanaf 1918 onderhield de penaltyspe cialist namens ons land de con tacten met Wilhelm II, de voor malige Duitse keizer die naar Nederland gevlucht was. We hebben nu dus oud-hockeyer Luc Castaignos die als topamb tenaar gesprekken voert met de Dalai Lama. In 1926 werd Kan minister van Binnenland se Zaken. In die hoedanigheid voerde hij veranderingen door in de Kieswet. Later werd hij lid van de Raad van State. Bo vendien was Jan Kan de vader van cabaretier Wim Kan. Dit betekent dat Luc Castaignos na het gesprek met de Dalai Lama het kabinet in moet om de Kieswet te veranderen en ver volgens zitting moet nemen in de Raad van State, waarna hij op één of andere manier de va der moet zien te worden van Youp van 't Hek. Maar goed, misschien denk ik te ver voor uit. Die penalty moet er nog wel in natuurlijk. Ik moet aan een wedstrijd begin nen, eerst een paar ballen raken, er even inkomen. Als ik inviel, speelden we vaak ook alles of niets, echt een soort kick and rush. Ik zag de ballen alleen maar over me heen vliegen." Dat gebeurde zaterdag vooral in het eerste halfuur, toen Hoek moeite had met de speelwijze van Kozakken Boys en enkele keren aan een achterstand ontsnapte. Na de 1-0 van Sam De Munter kantelde het duel en ging Hoek makkelijker voetballen. De ver snelling met de bal aan de voet, één van Martens' wapens, bleef deze keer achterwege. Hij koos vooral voor controle op het mid denveld en gaf Hoek weer wat meer inhoud. Waar Reguillo Van- depitte en Emre Dönmez een week eerder tegen IJsselmeervo- gels soms handen en voeten te kort kwamen, was het midden veld in de finale tegen Kozakken Boys weer in balans, met naast Vandepitte en Martens de jonge Jelle de Schrijver als derde pion. Martens was zichtbaar weer in zijn element, al moest hij wel wennen. „Ik miste echt ritme, dat kon ik goed merken. Kozakken Boys is ook geen ploeg die je er rustig in laat komen. Ik moest meteen aan de bak." Zijn pas der de basisplaats in twee maanden tijd - Martens startte alleen tegen Ajax (14 maart) en Dubbeldam (kwartfinale beker, 14 april) - voelde goed. „Dit is wat ik wil. Spelen, je ploeg helpen, straks ook om in de topklasse te blijven. Op dat niveau horen wij thuis. En weet je wat het ook is? Als ik op de bank zit, heb ik veel meer stress dan wanneer ik op het veld sta. De trainer moet mij maar ge woon lekker laten voetballen...." Het duurste kaartje kostte rond de 3500 euro. Geld speelde voor fans uit alle hoeken van de wereld voor deze dag geen rol. Later kun nen zeggen bij het laatste optre den van Gerrard op Anfield te zijn geweest telde zwaarder dan een echtelijke ruzie of een lening tegen woekerrentes. Gerrard, niet vies van een beetje kitsch op zijn tijd, had voor de ge legenheid de letters YNWA - een afkorting van het wereldberoem de lied 'You'll Never Walk Alone' - op zijn schoenen laten stikken. Zijn dankwoord na afloop loog er evenmin om. „Ik heb genoten van elke minuut en ben er kapot van dat ik nooit meer zal spelen voor deze geweldige supporters", zei hij. „Jullie zijn geweldig." Breken deed hij niet. Gerrard leek ver dwaasd, alsof het finale aspect van het moment niet helemaal tot hem doordrong. Echtgenote Alex begreep het wel. Tranen sij pelden onder de glazen van haar zonnebril op haar wangen. Wei- Op het ereterras klapten groothe den uit het verleden voor de 34-ja- rige aanvoerder van Liverpool. Het respect voor hem droop er vanaf. Geen van hen deed een po ging zijn erfenis af te zwakken. Gerrard gaat de geschiedenis in als de beste speler die ooit het ro de shirt aantrok. Tina Turners 'Simply The Best' gaf dit voor de aftrap al luid en duidelijk weer. Tickets voor de wedstrijd verruil den soms twaalf keer van eige naar, tegen oplopende bedragen. DORDRECHT - In het kampioens jaar van Hoek was Birgen Mar tens één van de belangrijkste scha kels. De technisch begaafde mid denvelder leek die lijn dit seizoen in de topklasse moeiteloos door te trekken, tot de huidinfectie gor delroos hem even aan de kant hield. Martens (28) werd reserve, mocht af en toe eens invallen en moest steeds dezelfde vraag beant woorden. „Ben je nog ziek?" Zater dag liet hij zien dat er niets mis met hem is, want in de bekerfina le haalde Martens het beste in zichzelf naar boven. Vrijdagavond had hij een appje ge kregen van Kenny Verhoene. „Ik moest me goed voorbereiden want ik zou spelen", vertelde Mar tens na de 3-0-zege op Kozakken Boys. „Hij zegt altijd dat je zijn vertrouwen moet verdienen en dat had ik nu kennelijk gedaan. De afgelopen tijd heeft hij weinig met me gecommuniceerd. Kenny houdt zich doordeweeks vooral met de jongens bezig die zijn ba siself vormen. Daar hoorde ik de afgelopen maanden niet bij en dat was behoorlijk frustrerend." De schouderklopjes die hij na de gewonnen finale kreeg, nam hij zonder al te veel emotie in ont vangst. „Het is leuk dat ik nu com plimenten krijg, maar het voelt ook een beetje wrang", was Mar tens eerlijk. „Vorig seizoen werd ik door de supporters tot beste speler van het seizoen gekozen en kreeg ik geregeld lovende kritie ken. Dit seizoen startte ik goed, maar door die gordelroos ver dween ik uit het elftal. Dat kan, de trainer koos voor een andere speelwijze en daar pakten we pun ten mee. Wat me wel dwars zit, is dat ik nauwelijks nog een kans kreeg en dat de trainer niet één keer bij me is gekomen." Martens kreeg wel mee dat zijn houding Kenny Verhoene niet aanstond. „Ja, je ziet het dan mis schien aan mijn gezicht. Ik was chagrijnig van heel de situatie. Sponsors en supporters bleven maar vragen stellen. Ben je nog ziek? Heb je ruzie met de trainer? Van dat laatste was ook geen spra ke. Ik had alleen wel weinig con tact met hem. Het probleem is ook dat ik geen speler voor de bank ben. Sommige jongens kun nen goed invallen, ik kan dat niet. Als ik inviel speelden we vaak ook alles of niets, echt een soort kick and rush Steven Gerrard maakt met zijn dochters een ereronde op het veld van Li verpool. foto Peter Powell/EPA Complimenten voelen wrang door Geert Langendorff LIVERPOOL - Met zijn linkerhand tik te Steven Gerrard zaterdagmiddag voor het laatst als speler het bord 'This is Anfield' aan. Zijn dochter Lourdes droeg hij met zijn andere arm de trap af. Op het veld vorm den spelers van Liverpool en Crystal Palace een erehaag om zijn betekenis voor het voetbal te mar keren. Volwassen mannen op de tri bunes pinkten een traantje weg. door Barry van der Hooft Birgen Martens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42