Ouderen naar rechter om thuiszorg 'Welke jurk ik aandoe, beslis ik samen met mijn zoontjes' mus IN HET NIEUWS 3 f *0tpjf moeten écht goed zijn' - tot de kentjes, badcapes en flessen. In grote stellingkasten liggen de spullen gesorteerd. Op maat, jon gens- en meisjesspullen apart, en neutrale items voor moeders die het geslacht van hun ongeboren baby niet weten. De stichting heeft op ito plekken in het land houten bakken staan om de tweedehandsspullen in te zamelen. Het gros van de verza melpunten is nu nog in de regio's Den Haag, Rotterdam, Gouda en Leiden, maar komen nu ook in de regio's Utrecht en Eindhoven. „Sommige vrouwen hebben écht niets", vertelt Ingeborg van Kerk hof, één van de initiatiefnemers. Ze herinnert zich één van de eer ste moeders die een StartKid kreeg. Een jonge vrouw die hele maal alleen naar Nederland was gekomen en zwanger raakte. „Ze woonde in een kamer met al leen een leeg babybedje, een kast en een matras. Volgens mij had ze zelfs geen geld voor zwanger- schapskleding. Haar shirtje was veel te kort." In Rotterdam kwam laatst hals overkop een hulpverlener een StartKid ophalen. Een moeder lag te bevallen, maar had werkelijk niets voor haar kindje. Een ander meisje raakte op haar 17e zwanger, terwijl ze niet eens een inkomen had. Ze schreef een hartverwarmend bericht over hoe ze voor haar ongeboren baby koos en haar kindje het allerbeste wil de geven. In de verhuisdoos zitten spullen die op de kraamlijst staan. Soms zelfs gloednieuwe spullen. Alle items die ouders niet vaak weg doen, zoals kruiken en dekentjes, koopt de stichting met geld van fondsen. Nathalie is in de wolken met haar uitzet. Ze heeft alles meteen in het kastje van haar spruit gelegd. „Elke keer doe ik de deur open om eventjes naar alles te kijken", verzucht ze. En inderdaad, op de kleertjes is geen vlekje te vinden. „Alles is ge wassen en brandschoon. Hier door heb ik niet het gevoel dat ik in armoede leef. Als mijn zoon de kleren straks aanheeft, zal nie mand zien dat we het niet breed hebben." STARTKID Bij Stichting Achmea Rechtsbij stand, de grootste rechtshulpverle ner, hebben sinds begin dit jaar 75 mensen om deze reden aange klopt voor juridische bijstand. Volgens Wessel Beishuizen van de rechtsbij standverzekeraar doen sommige gemeenten geen goed onderzoek voordat de hulp aan ouderen wordt terugge schroefd. Als voorbeeld haalt hij de gemeente Ede aan. Daar krij gen alle inwoners nog maar 46 weken per jaar huishoudelijke hulp, ongeacht hun persoonlijke omstandigheden. Volgens Beishui zen is dat een overtreding van de wet. Johan Haak (83), inwoner van Ede, heeft bij de rechtsbijstandver zekering aan de bel getrokken. Hij krijgt zes weken in het jaar min der hulp en ook is het aantal uren thuishulp vanaf 1 mei verminderd naar 1,5 uur per week. De gemeen te Ede zegt de maatregel geno men te hebben 'omdat mensen ook weieens met vakantie gaan', licht Rob Albersnagel van de ge meente toe. Die uitleg maakt Haak boos. „Alsof ik nog zes we ken per jaar op vakantie ga." Bij andere rechtsbijstandverzeke raars komen soortgelijke meldin gen binnen. Stichting Achmea Rechtsbijstand probeert het niet op rechtszaken te laten aankomen en zoekt con tact met gemeenten om ze op an dere gedachten te brengen. „De meeste mensen zijn niet gebaat bij langdurige procedures." Haak is wél strijdvaardig: „Al duurt het een jaar, dat maakt mij niet uit." Sommige gemeenten doen geen goed onderzoek voor ze de hulp aan ouderen terugschroeven Tip 1 bij het houden van een feest met een rode loper voor de deur: stuur Conchita Wurst nooit als eerste over dat veloursparcours. De bebaarde laureate van het vori ge Songfestival, het type dat zelfs in een rood tapijtje bij de lokale karpethandel een invitatie ziet, stuurde gisteravond het nauwge zette schema van de Eurovi sie-openingsceremonie al bij de start in de war. Flanerend en wui vend bezorgde ze de deelnemers parade richting het Weense stad huis aanzienlijke vertraging. Trijntje Oosterhuis die de loper exact van 18.04 tot 18.07 voor zich zelf zou hebben, moest aansluiten achter het gevolg van La Wurst. En dan is 135 meter - 'de langste rode loper ooit in Oostenrijk', meldde een ronkend persbericht - een fikse afstand. De officiële opening van de Euro- visieweek besloot een weekeinde waarin de zangeres haar laatste voorbereidingen trof voor de hal ve finale van morgen. Vanavond zingt ze haar Walk Along al tij dens de generale repetitie, waar op de vakjury's hun punten base ren. Oosterhuis gebruikte de zaterdag voor een groot promotieoffensief. Vooral buitenlandse verslaggevers mochten op audiëntie bij de Oran je-troef. Wat wilden ze van haar weten? „Vooral hoe ik de concur rentie inschat en of ik denk de fi nale te halen. De pers is hier zo anders dan in Nederland. De jour nalisten zijn bijna allemaal fana tieke songfestivalfans. Ze kennen letterlijk alle feitjes en willen na afloop met je op de foto. Fascine rend." Ook arriveerden zaterdag Ooster huis' twee zoontjes, Marijn en Jo nas, in Wenen. „Heerlijk om ze om me heen te hebben", aldus hun moeder. Het strakke georga niseerde leven als songfestival deelneemster bevalt de zangeres niettemin goed. „Maar het is wel vreemd om constant in de werk- modus te staan. Thuis associeer ik die toestand alleen met concer ten, maar hier ben ik zodra ik de hoteldeur uitloop meteen in func tie als de Nederlandse inzen ding." De rest van haar weekeinde be steedde Oosterhuis aan een twit- terinterviewsessie met fans en vooral aan regieoverleg over haar optreden en uiteraard dé jurk. De keuze tussen de veelbesproken de colletérobe en de zediger variant wordt deze ochtend gemaakt. Trijntje: „Ik spreek er nog over met regisseur Hans Pannecoucke. Maar uiteindelijk beslis ik het aan het ontbijt met mijn zoontjes. Hun stem is doorslaggevend." \**L- 0pHM£. hlSrCHl MAANDAG 18 MEI 2015 door Natasja de Groot Nathalie bekijkt de babyuitzet met haar dochtertje. foto Daniella van Bergen De bakken waarin de babyspullen worden verzameld, staan op consultatiebureaus, scholen en kinderdagverblijven. Pakketten worden in goed vertrouwen verstrekt. Moeders hoeven niet, net als bij de voedsel- bank, hun inkomen te tonen. De bijdrage voor de StartKid is 17,50 euro. In twee derde van de aanvragen wordt dat kwijtgeschol den. www.slimmeboefjes.nl ROTTERDAM - Tientallen hulpbehoe vende ouderen willen naar de rech ter stappen om het korten op thuis zorg te voorkomen. Ze kloppen aan bij rechtsbijstandverzekeraars. Trijntje Oosterhuis met partner Alvin Lewis tijdens de openingcere monie van het Eurovisie Songfesti val in Oostenrijk. foto Sander Koning/ANP door Stefan Raatgever WENEN - Na een weekeinde van tientallen interviews, miniconcert- jes en één lange rode loper, is Trijn tje Oosterhuis bijna gereed voor haar songfestivaloptreden van mor gen. Eén kwestie ligt nog open: de keuze van haar jurk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3