PSV geeft titel in laatste seconden extra glans Nederlaag Ajax tekenend voor het hele seizoen 34 SPORT FEYENOORD Rotterdammers gaan na pak slaag bij PEC Zwolle (3-0) met Giovanni van Bronckhorst de play-offs in. Het scorebord geeft negentig plus vier aan en scheidsrechter Blom kijkt op zijn horloge. Dan ineens ligt de bal in het net. Jetro Wil- lems voor de dertiende keer dit seizoen met de assist, Georginio Wijnaldum slaat zijn snijdende voorzet er met het hoofd in. Het is een bijzondere goal, die de tel ler in de eredivisie op 88 zet voor PSV. De aanvoerder kopt daarmee iets tastbaars binnen: PSV was nooit eerder zo succesvol in de eredivisie en pakt een clubrecord. Het is nauwelijks voorstelbaar, maar de ploeg presteert in de ere divisie beter dan bijvoorbeeld de teams van Guus Hiddink ooit heb ben gedaan. Blom fluit een paar seconden la ter af en PSV viert weer een mi- ni-titelfeest met de honderden supporters die zijn meegereisd. PSV is dit seizoen geen landskam pioen geworden door de opeensta peling van overwinningen in de laatste seconden. Met die type ring zou de beste nationale ploeg van dit seizoen tekort worden ge daan. Een team dat 29 van de 34 duels wint, kan niet als 'geluks- kampioen' bestempeld worden. Dat PSV op belangrijke momen ten het geluk van de kampioen had, is wel een feit. Net zoals de ploeg ontegenzeggelijk het beste team is geweest over de laatste se conden. De ontknoping van gisteren in Den Haag en twee weken geleden bij Excelsior staat niet op zich. Ook Heracles, Feyenoord en Wil- lem II moesten er eerder dit sei zoen in de laatste minuten aan ge loven. Georginio Wijnaldum duidt in het Kyocera Stadion na af loop het doorzettingsvermogen van zijn ploeg. Met een brede glimlach, hoewel Wijnaldum zijn persoonlijke record 'slechts' eve naarde. „Goal veertien hè? Dat is me al twee keer eerder gelukt. Ik wilde er graag vijftien maken, maar dat is dan net niet gelukt. Als team wilden we het puntenre- cord dolgraag pakken. We hebben het na het kampioenschap met z'n allen over die 88 punten ge had. Het was het stellen van een nieuw doel nadat we het grote doel al gerealiseerd hadden. Dat dit dan ook nog lukt, bevestigt dat we een heel bijzonder jaar ach ter de rug hebben." Trainer Phillip Cocu oogt zicht baar ontspannen en geniet na de 29e eredivisie-overwinning in dit seizoen (ook een clubrecord) na. „Dit is zoals je het ook bij Duitse ploegen vaak ziet. Altijd in jezelf en in je kansen blijven geloven, tot de laatste seconde toe. Het is ook een bewijs dat we fit zijn. Als je vandaag ziet, hoe we de laatste tien minuten spelen. Steeds op zoek naar de goal, hoewel we het ook eerder hadden kunnen afma ken. Dit was een seizoen dat me altijd bij zal blijven. Niet alleen vanwege de resultaten in de eredi visie, maar ook door de team geest. De bereidheid om voor el kaar te knokken en werk op te knappen, was enorm." ZWOLLE - Het is half vijf, een kwartier na het einde van het de bacle van Zwolle. Als de deur van de kleedkamer van Feyenoord opengaat, is het gezicht van Rick Karsdorp te zien. Roodomrande ogen bij de verdediger, die in de 72e minuut de penalty veroorzaak te waaruit PEC op 2-0 kwam, en er voor die overtreding met rood af moest. Trainer Fred Rutten zit verslagen tussen de andere spe lers. Technisch directeur Martin van Geel komt naar buiten. Met een strak gezicht: geen commen taar. Achter hem valt de deur weer dicht. Even is het stil in de catacomben van het Zwolse stadion en dan verschijnt Rutten. Om voor de ca mera's van de verschillende tv-ploegen zijn verhaal te doen. Elke keer hetzelfde bijzonder bon dige relaas, zoals even later ook tij dens de officiële persconferentie van welgeteld 22 seconden. Hij heeft geen behoefte om de wed strijd waarin Feyenoord met 3-0 is afgedroogd, te analyseren. „Het is onverklaarbaar dat we zo zwaar verliezen. Ik ben er de voorbije weken niet in geslaagd het tij te keren. Twee punten uit de laatste vijf wedstrijden, daar is maar een persoon voor verantwoordelijk. En dat ben ik. Daarvoor loop ik niet weg. Vanavond (gisteren, red.) gaan Martin van Geel en ik bij elkaar zitten om te kijken wat nu het beste is voor deze club." Later op de avond wordt duidelijk wat de uitkomst van dat gesprek is. Rutten wordt ontslagen en gaat dus niet met Feyenoord de nacompetitie in. Rutten, die bezig was aan zijn eerste seizoen bij Feyenoord, had al veel eerder aan gegeven dat hij zou vertrekken na dit seizoen in. Toeval of niet, sindsdien vallen de resultaten zwaar tegen. Het besluit om uit elkaar te gaan, is eigenlijk ook het enige dat Feye noord en Rutten kunnen nemen. Na een bijzonder wisselvallig sei zoen strompelt de Rotterdamse ploeg de laatste weken richting de uitgang. De rapportcijfers wor den allengs slechter: 1-4-verlies thuis tegen Vitesse, een 3-0-neder- laag bij PEC Zwolle. Uit de laatste vijf duels haalde Feyenoord maar twee punten. En dat is te weinig. Rutten krijgt het elftal niet meer aan de gang, dat is duidelijk. Om nog enige kans te maken in de play-offs zijn maatregelen van ho gerhand nodig. Het is nauwelijks te geloven dat dit dezelfde ploeg is die eerder dit seizoen Sevilla versloeg, twee keer Ajax wegspeel de (zonder te winnen) en ook PSV klopte. Bij Feyenoord zelf klopt er echter helemaal niks meer van. In de wedstrijd die het seizoen moet redden maakt de ploeg een wankelmoedige indruk. Voor rust speelt Feyenoord nog wel aardig, maar is de ploeg totaal ongevaar lijk. In de tweede helft zakken de Rotterdammers echter als een plumpudding in elkaar. Na de 1-0 van Ben Rienstra is de mentaal uitgebluste ploeg niet meer in staat het tij te keren. Het wordt uiteindelijk 3-0 voor Zwolle en daar mag Feyenoord nog de han den mee dichtknijpen ook. Een deel van de Rotterdamse spe lers bedankt daarna het meege reisde uitpubliek. De spelers wor den uitgejouwd. 'Ga maar lopend naar huis', scanderen de fans. En: 'Fred, neem je rotzooi mee.' Murw geslagen, uitgeblust zoeken de spelers daarna de kleedkamer Het was niet zijn wedstrijd, het was niet zijn seizoen geweest. Op nummer 10 mocht Schone een blik in de toekomst geven, trainer Frank de Boer wil in het nieuwe voetbaljaar vaker met een man achter de spits gaan spelen. Schone - de laatste twee maan den steeds vaker in een bijrol ge dwongen - is er een kandidaat voor. „Graag. Ik wil niets liever. Al mijn idolen stonden op die plek. Bij Ajax heb ik er echter nooit kunnen staan. Maar ja, zoals ik het vandaag invulde... Dat is het niet. Het ging waardeloos." Hij legde met een brede tactische uiteenzetting uit waar het mis liep. Foeterde op zichzelf. „Ik liep zoveel onnodige meters." Om te concluderen „dat het dit seizoen zo vaak net niet was." Het gevolg van vele positiewisselingen, het was voortdurend zoeken naar de ideale opstelling. Was er in de eerste seizoenshelft veel duidelijk, na de winterstop werd het allemaal zoveel minder helder. „Er zijn heel veel rotaties geweest", heette het diplomatiek in de woorden van Schone. Hij had zich er aan geërgerd, net zo- als het publiek dat zowel in de Arena als uit maar zelden werd verwend. „Waardeloos", noemde Schone de prestatie in Dordrecht. „Ajax-onwaardig. Ook al viel er voor beide ploegen niks meer te halen, je bent verplicht een goede wedstrijd neer te zetten." Schone leek het aanvankelijk al leen op de slotwedstrijd van het seizoen te willen betrekken, zijn woorden waren evenwel van toe passing op heel 2015. „Eigenlijk hebben we alleen Europees wat aardige wedstrijden gespeeld, zo nu en dan eens een goede tweede helft in de competitie." In Dordrecht, waar de thuisploeg negentig minuten één-op-één speelde, was juist de laatste fase belabberd. Na een saaie eerste helft trokken de Amsterdammers de wedstrijd naar zich toe. Viktor Fischer opende in de 57e minuut de score, het leek het beginsignaal voor een laatste ruime zege. Een troostprijsje. „Het eerste uur was niet eens zo heel slecht", noemde Frank de Boer het. „Maar ja, een wedstrijd duurt langer dan zestig minuten." De Boer: „Er hadden wat alarm bellen moeten rinkelen toen Dor drecht zijn eerste kansje kreeg. Maar dat gebeurde niet." Sean Klaiber tekende in de zeven tigste minuut voor de gelijkma ker, Ricky van Haaren maakte de winnende in blessuretijd. Ajax verloor van de degradant. De Boer: „Ik vond het tekenend voor het hele seizoen." De 2-1-nederlaag betekende ook een einde aan de ongeslagen sta tus van Ajax op kunstgras in de eredivisie. „Maar we zijn gelukkig nog wel de minst gepasseerde ver dediging in de eredivisie", smaal de De Boer. „Ik scoor liever elke wedstrijd de meeste goals, dan word je kampioen." De trainer zei wel aan een paar weken vrijaf toe te zijn. „Vakan tie. Altijd lekker. Even aan iets an ders denken. Maar reken er maar op dat ik ook nog geregeld terug denk aan dit seizoen. En me vol op het volgende jaar stort. Ik wil die smaak zo snel mogelijk weg spoelen." Feyenoord stuurt door Rik Elfrink DEN HAAG - Weer gebeurt het in de laatste seconde. Hoe is het mo gelijk, vraagt iedereen zich op de tribune af. Is het geluk? Is het kwali teit? Is het toeval? ADO Den Haag-PSV lijkt een kopie van de vo rige uitwedstrijd tegen Excelsior. De Eindhovenaren krijgen het op zondagmiddag om twintig over vier opnieuw voor elkaar. Een remi se lijkt het maximaal haalbare en niemand ligt daar wakker van. Maar terwijl Ajax schuttert in Dord recht en Feyenoord in Zwolle voor gaas gaat, pakt PSV opnieuw door (2-3). PSV-feestje na de 2-3. foto ANP door Jan Martens De Feyenoorders Vilhena, Kongolo, Nelom, Achahbar en Boëtius druipen af na de harde nederlaag tegen PEC. foto Ronald Bonestroo/ANP Lasse Schone verlaat het veld met doelman Diederik Boer. foto ANP door Edward Swier DORDRECHT - De laatste jaren was het telkens een feestdis, nu een gal- genmaal. Ajax sloot het seizoen 2014-2015 gisteravond laat af met een gezamenlijk diner. De wrange smaak werd weggespoeld met een slok. „Er moet heel veel drank in wil je dit wegspoelen", zei een schuldbewuste Lasse Schone na de 2-1-nederlaag bij degradant FC Dor drecht. Ajax sluit het seizoen op een beschamende manier af. In en tegen Dordrecht verliest de ploeg met 2-1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34