Koninklijk paar doet in sneltreinvaart dagje heel Zeeuws-Vlaanderen Speelkooi Othene kan nu toch weer open, bij voldoende vrijwilligers Axelsestraatfeest groeit weer iets Een Xbloc leg je niet zomaar op z'n plek Craauwrock trok veel bezoekers ondanks afzegging van De Dijk 32 ZEEUWS-VLAANDEREN Maxima komt voorzover bekend voor het eerst naar 'het landje apart', Willem Alexander is hier als prins al veel vaker geweest. Al gemeen bekend is dat hij geregeld op het landgoed van baron Collot d'Escury bij Kloosterzande in elk geval kwam jagen, in het voet spoor van zijn grootvader prins Bernhard. September 2001 bracht Willem- Alexander een officieel bezoek aan Terneuzen. Hij opende in ge zelschap van toenmalig burge meester van Terneuzen, Ron Bar bé, het Scheldetheater en bracht een bezoek aan de Westerschelde- tunnel in aanbouw. Dat laatste combineert lekker met wat hij en Maxima dinsdag mogen doen, de opening van de Sluiskiltunnel, het kleine broertje van de Wester- scheldetunnel. Het strakke reisschema dinsdag zit er als volgt uit: HULST 9.00 uur: Aankomst bij woonzorg centrum De Blaauwe Hoeve, be groeting door kamerheer Jack As- selbergs, commissaris van de ko ning Han Polman en burgemees ter Jan-Frans Mulder van Hulst; 9.05 uur: Welkomstwoord door commissaris van de koning; 9.10 uur: Gesprekken over het the ma wonen; 9.30 uur: Vertrek. SAS VAN GENT 10.00 uur: Aankomst bij Industri eel Museum, begroeting door bur gemeester Jan Lonink van Terneu zen; 10.05 uur: Korte wandeling door het museum, gesprekken over het thema werken; 10.30 uur: Vertrek. BRESKENS 11.20 uur: Aankomst in gemeente Sluis en korte stop bij getij dendui ker Het Killet je voor natuur- en recreatiegebied Waterdunen, be groeting door burgemeester Anne- miek Jetten van Sluis en project leider Waterdunen; 11.30 uur: Aankomst bij strandpa viljoen Het Halve Maentje bij Breskens, korte wandeling naar het paviljoen, aansluitend gesprek over het thema recreëren; 11.50 uur: Vertrek TERNEUZEN 12.30 uur: Aankomst bij Sluiskil tunnel, begroeting door Tin Buis, directeur Kanaalkruising Sluiskil, Ton Vrijdag, projectleider Kanaal kruising Sluiskil; 12.35 uur: Start openingsprogram ma; 13.05 uur: Opening Sluiskiltunnel; 13.45: Afsluitend woord door com missaris van de koning; 13.50 uur: Einde streekbezoek. Eind maart zag de gemeente Ter neuzen zich gedwongen de speel kooi helemaal dicht te maken. Het was het voorlopige resultaat van een soap die zich al jaren rond de speelvoorziening afspeelt. Enkele omwonenden wilden de kooi niet, omdat ze overlast vrees den. Ze haalden bakzeil bij de ge meente, maar zetten door. De Middelburgse rechter kwam hen in maart enigszins tegemoet. De kooi moest dicht tussen 21.00 en 8.00 uur. De kooi was echter niet afsluit baar. Vandaar dat die eerst volle dig is dicht gemaakt. Afgelopen week is een nieuw, hoger het- werk om de kooi geplaatst, mét een afsluitbare ingang. „We wil den niet wachten tot het hoger be roep in deze zaak dient bij de Raad van State", verklaart wethou der Cees Liefting. „Dat kan nog wel enkele maanden tot zelfs een halfjaar duren." Jongeren en kinderen kunnen in principe weer omheind spelen in Othene. In principe, want de geko zen oplossing staat of valt met vrijwilligers. De gemeente heeft er vanwege de kosten weinig zin in elke dag een medewerker naar Othene te sturen. Bovendien mo gen de bewoners met kinderen ook wel laten zien dat ze de kooi graag terug hebben. Tot nu toe is één omwonende bereid als sleutel bewaarder te dienen, maar die kan ook niet alle dagen. Liefting: „Hopelijk komen er snel meer vrij willigers." De afgelopen jaren trok het Axelsestraatfeest steeds zo'n tien duizend bezoekers. Na het slechte weer tijdens het straatfeest vorig jaar, heeft voorzitter Dennis Lau- ret goede hoop dat het vandaag droog blijft. „Een graad of vijf tien, kans op een spatje regen. Ide aal voor ons want als het te warm is trekt iedereen naar de kust." Vorig jaar beloofde Lauret meer vertier voor kinderen. Daarom is er dit jaar naast een bungeejump en een kinderboerderij, ook een Kinderplein met een clown, springkussens en voor de iets oudere kinderen een klimtoren. Het festijn begint om 10.00 uur. Dat zijn er minder dan de organi satie aanvankelijk dacht. „We kij ken ook positief terug op het festi val", zegt Carlo Saman van de or ganisatie. „Er zijn nog kaarten aan de kassa verkocht, wat het totale aantal bezoekers op elfhonderd brengt." Graauwrock zou De Dijk volgend jaar graag alsnog willen boeken op het festival. „Zo gauw hun agenda voor volgend jaar open gaat, zijn we erbij. Ze weten van onze belangstelling." Saman houdt rekening met bezoekers die later hun kaart alsnog inleveren. De Xblocs vormen straks de bo venlaag van de strekdammen die bij Cadzand-Bad worden aange legd in het kader van het kustver- sterkingswerk dat waterschap Scheldestromen daar laat uitvoe ren. De X-vormige betonblokken moeten zo worden neergelegd, dat ze precies in elkaar haken. Daardoor zijn ze een stuk sterker dan 'gewone' brokken beton. Zeker dat in elkaar haken van de Xblocs - er zijn exemplaren van vier kuub en van anderhalve kuub - vergt speciale vaardighe den van de kraanmachinisten. Daarom legde aannemer Martens en Van Oord bij het strand een 'oefenveldje' aan: een stukje dijk waarop het werken met de Xblocs getest kan worden. Lastig, erkent machinist Koppelaar. „Maar als je over een weekje terugkomt, heb ben we dit wel onder de knie, hoor." De daadwerkelijke aanleg van de strekdammen, waartussen daarna een nieuwe jachthaven wordt aan gelegd, kan pas beginnen na het ruimen van explosieven die afge lopen maanden net onder de kust werden gevonden. Dat gebeurt - mits het goed weer is - komende week. Willem Alexander gooit - nog als prijs - bij wijze van officiële opening de trossen los van het nieuwe Scheldethea- ter in Terneuzen, eind september 2001; rechts toenmalig burgemeester Ron Barbé. archieffoto Camile Schelstraete door Harmen van der Werf TERNEUZEN - In een superstrak schema trekken koning Willem Alexander en koningin Maxima dinsdag door Zeeuws-Vlaanderen. Niet voor niets is met de koninklij ke bus vorige week het parcours al verkend. Hoe dan ook, voor het eerst mag Zeeuws-Vlaanderen het koninklijk paar sinds de inhuldiging op 30 april 2013 begroeten. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De omstreden speel kooi vlakbij de brede school in de Terneuzense nieuwbouwwijk Othe ne is weer open, althans tussen acht uur 's ochtends en negen uur 's avonds. Voorwaarde is wel dat er genoeg vrijwilligers komen om de toegangspoort tot de kooi te ope nen en weer af te sluiten. door Cuido van der Heijden TERNEUZEN - Een braderie met 120 kramen waar standwerkers om aan dacht vragen, demonstraties van streekambachten, een streek- en een brocantemarkt, modeshows, li vemuziek en natuurlijk het traditio nele ringrijden. Ook tijdens de ze vende editie staat de langste win kelstraat van Terneuzen vandaag bol van de activiteiten tijdens het Axelsestraatfeest. CRAAUW - Honderdveertig bezoe kers van Graauwrock vroegen don derdagavond hun geld terug, door dat De Dijk moest afzeggen door ziekte van zanger Huub van der Lubbe. Kraanmachinist Martin Koppelaar heeft 'm te pakken: het Xbloc. Het lastig ste komt nog: precies op de goede plek neerleggen, foto Peter Nicolai door Martijn de Koning CADZAND-BAD - „Dit is wel even wennen." Kraanmachinst Martin Koppelaar heeft al heel wat blok ken en stenen in de grijper van zijn machine gehad, maar een Xbloc op rapen en op z'n plek leggen, dat is toch een ander verhaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 141