Opluchting voor Yara Verdachte blijft in cel door gemis van rapport Jerry van Zuijlen verkozen tot horecapersoonlijkheid van het jaar Vwo-leerlingen bogen zich op de tweede examendag over het vak Management Organisatie (M&O). 34 WALCHEREN EINDEXAMENS Calibrachoa De provincie was al bereid een tij delijk hogere uitstoot van ureum- stof toe te staan door de milieuver gunning aan te passen. Ook de landelijke Inspectie voor Leefom geving en Transport (ILT) heeft zich daar in een reactie nu ak koord mee verklaard. De opstelling van de ILT is een grote opluchting voor Yara Sluis kil. In januari liet de landelijke milieu waakhond nog weten dat de kunstmestfabriek zich aan de Eu ropees gestelde eisen voor de uit stoot van ureumstof zou moeten houden. De ILT koerste daarmee af op een conflict met de provin cie die Yara juist wel tegemoet wilde komen, omdat er zicht is op de nieuwbouw van een fabriek a 170 miljoen euro. Met die investe ring zal Yara eind 2017 wel de Eu ropese norm halen. Die opdracht gaf de Middelburgse rechtbank deze week aan de offi cier van justitie. R. wordt ver dacht van een serie brandstichtin gen in Middelburg, eind vorig en begin dit jaar. Zo zou hij op 10 no vember een bouwkeet in de fik hebben gestoken en exact een maand later een wasdroger in een woning. De man is maart dit jaar opgepakt en de rechtbank consta- teerde dat er nog steeds geen on derzoek is gedaan naar geestelijke toestand van de man, zijn motie ven of achtergrond, hoewel de op dracht voor die onderzoeken wel al maanden geleden is gegeven. De rechtbankvoorzitter zei tegen de man dat het niet wenselijk is dat een zo jong iemand al zo lang in voorarrest in Torentijd zit. Want volgens haar word je daar niet beter van. Maar omdat de rap porten over die man ontbreken en de rechtbank niet weet of er ge vaar bestaat dat de man opnieuw brand gaat stichten, werd beslist dat de man voorlopig nog in voor arrest moet blijven. GOES - Zonder een spoortje van examenstress wandelt de 18-jari- ge Blerina Nimanaj uit Goes het examenlokaal uit. Precies twee uur had de vwo-leerlinge nodig om haar examen M&O af te ron den. Of het gesprek lang duurt, wil ze weten, want ze moet zo weer weg. Boodschapje doen en thuis weer achter de studieboeken voor het examen wiskunde dat ze mor gen heeft. Maar, hoe ging haar exa men vandaag? „Ging lekker", zegt ze zonder veel omhalen. „Het was minder lastig, dan ik had ver wacht", gaat ze verder. Er zaten voor Blerina geen opgaven bij waar ze niet mee uit de voeten kon. „Zo één-twee-drie kan ik geen vragen bedenken die ik las tig vond." „Vorig jaar was het exa men nogal moeilijk, dus daarom is het misschien nu wat makkelij ker gemaakt." Blerina staat er goed voor, zegt ze zelf. Voor haar examens van mor gen, waaronder wiskunde, voor ziet ze ook geen problemen. Niet alles is de Goese even goed afge gaan. „Gisteren was eng", zegt ze over haar examen Nederlands dat op maandag is afgenomen. Al met al is Blerina zelfverzekerd over haar toekomst: volgend jaar be gint ze gewoon aan de universi teit van Wageningen aan de oplei ding Economie en Beleid. Anique Lokerse (19) uit Kattendij- ke verlaat ook ontspannen gym zaal 2, de plaats waar het examen M&O werd afgenomen. „Het is goed gegaan. Geen enkel pro bleem", zegt ze nuchter. Was er dan helemaal niets wat ze lastig vond? „Ja, een vraag met een ba lans", geeft ze toe. Die heeft ze he lemaal opnieuw gemaakt. Met een goed eindresultaat. „Hoop ik", zegt ze er lachend achteraan. De scholiere uit Kattendijke heeft veel oefenexamens gemaakt om zich voor te bereiden op dit exa men, wat ze bestempelt als haar lastigste. „Fouten die ik maakte nog eens extra geoefend." In te genstelling tot Blerina staat Ani que er minder royaal voor. „Zes jes", zegt ze een beetje minnetjes. Om die reden is het voor Anique nog twee weken bikkelen. Haar pakket Natuur&Gezondheid is met vakken als wiskunde en scheikunde vrij technisch. Deson danks ziet ze niet op tegen het examen wiskunde dat morgen op de planning staat. „Ik heb me er goed op voorbereid." Wat doet Anique eigenlijk om zich te ont spannen tussen al het bikkelen door? „Koken of bakken", zegt ze gniffelend. Wil ze dat of móet ze dat? Het is wel een béetje een moetje. „Ik moet, maar wil het ook wel", geeft ze lachend toe. EXAMENPROGRAMMA VOOR VANDAAG: De Zeeuwse horeca-ondernemer staat bovenaan in de top too van grootste merken en bedrijven. Vol gens Misset drukt Van Zuijlen met Amadore Hotels en Restau rants een stempel op de Zeeuwse horeca en is hij een voorbeeld voor andere ondernemers. Het horecaplatform prijst de ma nier waarop Van Zuijlen anders durft te zijn. Hij krijgt compli menten voor zijn plan om op de Vlissingse boulevard een glazen lift te bouwen, en een zwembad boven het badcaisson. Wat dat betreft had de award niet op een beter moment kunnen ko men, aldus Van Zuijlen. „De ti ming is perfect. De nieuwe ten der voor exploitatie van het bad caisson is nog niet uitgeschreven, maar we gaan er nu vol gas voor om die binnen te halen." Intussen wordt aan de Markt in Middelburg volop gebouwd aan Amadore's nieuwe Marktcafé. Ge ruchten dat de bouw is stilgelegd zijn niet waar, zegt Van Zuijlen. „De burgemeester was een bibob- procedure gestart. Op zich vrij normaal, behalve misschien als je die al vaker bent doorlopen. Maar goed, we zijn brandschoon. Geen vuiltje aan de lucht. Na dertig jaar weet je van jezelf wel waar je mee bezig bent." Van Zuijlen begon in 1983 met een midgetgolfbaan. Inmiddels be staat zijn imperium uit vier ho tels, zeven caférestaurants, een wellnesscentrum en een catering bedrijf. Toch was Van Zuijlen ver rast door de uitverkiezing. „Sta je daar tussen de Van der Valks en NH Hotels. Vanuit Zeeland. Onge looflijk trots ben ik. We stonden al op de kaart, maar nu helemaal." HEMELVAARTSDAG OPEN VAN 10.00 TOT 17.00 UUR.' vlijtig Liesje DE WEEK NU VOOR GroenRijk Middelburg Mortiereboulevard 2 beste GroenRijk Middelburg 0118-470400 Openingstijden: Ma. t/m vrij van Nederland10.00 - 21.00 u„ za. 09.00 -17.00 u„ zo. 12.00 -17.00 u. SLUISKIL - Kunstmestfabriek Yara in Sluiskil-Oost hoeft niet meer bang te zijn dat ze haar productie moet terugschroeven om aan de milieunormen te voldoen. MIDDELBURG - Het Openbaar Minis terie (OM) moet er voor zorgen dat op een zo kort mogelijk ter mijn een 19-jarige Middelburger wordt onderzocht door drie ge dragsdeskundigen. Examen M&O door Winnie de Witte-van Dam Vandaag staan voor de vmbo'ers de beeldende vakken en Neder lands op het programma. Havisten doen examen Duits en biologie. Vwo'ers buigen zich over kunst en wiskunde A, B en C. Bekijk alle nieuwtjes, reacties en video's over de examens in Zee land op www.pzc.nl/eindexamen Twitter mee met #examenzld Heb je een leuke examenfoto? Mail 'm naar web@pzc.nl. We plaatsen de leukste foto's op de website en in de krant. Judith maakt vandaag haar eerste examen Nederlands. Haar ouders stuur den deze foto in. „Toi, toi, toi. Lieve Judith. XXX mama, papa en Joyce." door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Jerry van Zuijlen is door landelijk horecaplatform Mis set Horeca verkozen tot horecaper soonlijkheid van 2015. Impatiens New Guinea. Diverse kleuren. Potmaat 12 cm. Per stuk 2,49 NU FAVORIET VAN Calibrachoa Million Bells. Diverse kleuren. Potmaat 10 cm. Per stuk 1,79

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7