Verhaler van wondertjes commentaar Vrije geest Inzet ME op strand Dishoek 22 en 23 ^Crisisberaad in Vlissingen: hoe moet dat nu verder? Specialeïijiage^Paniek^ Plotseling is het dan zover: Willem gaat de PZC verlaten. Hij heeft grijze haren gekregen van die veertig jaar in het vak. Een 'stukkiesschrijver pur sang'. Storm opni smartphones 2 en 3 WOENSDAG 13 mei 2015 i VLISSINGEN - Willem houdt ervan een 'eigen winkeltje' te beheren en toen de krant de redacteuren vroeg toch vooral actief te worden als bloggers, twitteraars en face- bookers, aarzelde hij geen mo ment. 'Religie en kerken in Zee land', dat was een gat in de markt. Van lieverlee groeide Monniken werk uit tot een veelgelezen blog. Daar bleef het niet bij: Willem had het in zijn hoofd gezet om van alle kerken in Zeeland foto's te maken. Maar niet alles is aan te fietsen, dus gingen we samen met de auto op 'kerkenpad'. De eerste keer was even wennen: „Je moet hier rechtsaf, dan komen we er vlakbij", even gemakshalve vergetend dat een auto niet over een fietspad mag rijden. Er wer den niet alleen foto's gemaakt voor het blog. „We hebben ook fo to's nodig voor de PZC-site, dus we maken van dit en dat ook maar gelijk een plaatje." Hij liet zijn camera niet meer thuis. Vo geltjes, bloemen, ongelukken, on gewone dingen, alles legde hij vast. Boze tongen beweerden dat plotselinge brandjes langs de weg waar hij fietste misschien iets van doen hadden met zijn sigaren. Niettemin: hij was er altijd als de kippen bij en schoot zijn plaatjes. Ook toen een groepje redacteuren op kantoor was ingesloten en zie lig bij het hek stond te wachten op hulp, legde hij dat vast. 'Leuk voor later'. Of 'de duvel' ermee speelde: we troffen altijd prima weer tijdens 'kerkenpad' en tot onze verbazing gingen overal de kerkdeuren ge woon open, alsof ze ons hadden verwacht. En nog mooier: de vrij williger of koster die in de kerk aanwezig was, vroeg vaak 'of me neer even op het orgel wilde spe len'. Konden ze dat aan hem zien? Hij kreeg in elk geval zomaar de startsleutel mee, en klom naar bo ven. Met een zucht en veel ge zoem kwam het orgel dan tot le ven en Willem speelde een poos je naar hartenlust op het grote in strument. Ook op de redactie liet hij graag horen dat hij van mu ziek houdt: daar hief hij geregeld het hoogste lied aan. Willem en zijn Trudy gaan er graag tussenuit, 's winters naar Ameland (waar een week na hun vertrek prompt de kerk afbrandde) en 's zomers naar warmere oor den. Wat te doen als de Monnik er zelf niet is? Gewoonlijk duurde het hoogstens drie dagen (on danks gezworen beloften) dat er plotseling op het blog een bericht je verscheen over een pas beroe pen dominee of een heftig verhaal over een buitenregionale kerk. Sinds de PZC weer in Vlissingen is neergestreken beschikken we L'ETAT C'EST MOI: OVER DE GRENS over een 'terras': zomer en winter gaan de usual suspects daar even een frisse espresso-neus roken en de laatste nieuwtjes uitwisselen. Zo'n beetje alle vrouwen die bij de krant werken, hebben wel eens de gelegenheid aangegrepen om uit te huilen bij Willem. Die had altijd een luisterend oor, oor deelde niet en probeerde de zaak ook van een andere kant te belich ten. Waar moeten al die vrouwen nu naar toe als ze even in een dip je zitten? Redacteuren die de Ta- Ie Kanaans spreken zijn zeer zeldzaam. En als je ze al aan treft, zijn het vaak vreemde vo gels. Willem Staat niet. Hij paart een diepe passie voor reli gie en religieuze cultuur aan veel kennis. Laat in zijn loop baan, misschien wel té laat, be gint Willem aan zijn Monniken werk. Een succesvol blog over kerkelijk leven. Denk nou niet, dat Willem zijn journalistieke ziel verkocht heeft aan de kerk. Als de pleuris uitbreekt in de Nieuwe Kerk van Middelburg, schrijft Willem er genadeloos over. Een van de protagonisten dreigt hem zelfs met een rechtszaak. Maar Willem wijkt geen millimeter. Natuurlijk niet. Hij vertoeft graag onder de hoge bogen van de christelij ke traditie, maar in zijn werk is hij een vrije geest. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Wil lem Staat is een begenadigd vertel ler van reisverhalen. Op het eer ste gezicht gewone, ja misschien zelfs wel saaie, plaatsen kriskras in Zeeland of Nederland weet hij om te toveren tot exotische oor den waarvan je het bestaan nooit had kunnen bevroeden. Vakanties in den vreemde daarentegen haalt hij dichtbij, als ware het een dorp je iets verderop waar je 's och tends gewoon een krantje haalt en een kopje koffie kunt drinken. Zo maakt Willem de wereld tot een verzameling van wondertjes. Ouderwets gezellig, vind ik dat. Al dat rondreizen - nieuwsgierig naar wat achter de volgende bocht opduikt - en in het alledaag se kleine het grote kunnen zien, doet me denken aan die andere zwerver en levensgenieter. Blijf fietsen, Swiebertje! 100% Editie: Walcheren Zeer zonnig Na een barbecue in strandpaviljoen Piet Hein heeft de politie hard moeten ingrijpen 257e jaargang nr. 112 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,11 Koffie, sigaren en een camera door Margreeth Ernens VLISSINGEN - Het lijkt alsof Willem alleen rondkijkt in de regio, maar daarin vergist de doorsnee lezer zich lelijk: hier is Willem in 1989 in het grote kantoor in Vlissingen aan het werk als redacteur binnen- en buitenland. De her mes-typemachientjes waren kort daarvoor afgeschaft en de computer deed zijn intrede. Samen met collega Char les Schets schreef hij de ANP-tjes aan elkaar tot een gede gen stuk in de - toen nog grote - PZC. STAAT-SIEPORTRET (in willekeurige volgorde) door Frans Koopmans door Anouk Mommer Willem Staat voor een databank van informatie over België. Willem Staat voor toewijding, of het nou de krant is, zijn blog, het kerkblaadje of de parochie. Willem Staat voor liedjes uit de oude doos, die bijna niemand kent.* Willem Staat voor een luisterend oor en een hand op je schouder. Willem Staat voor aversie tegen alles wat Amerikaans is. Willem Staat voor diplomatie, hij weet met een vriendelijk woord toch alles voor elkaar te krijgen. Willem Staat voor worstelen met vormpjes. Willem Staat voor een enorme woordenschat. Willem Staat voor dikke sigaren die in fases worden opgerookt. Willem Staat voor nauwkeurigheid en gebruik van correct Nederlands. Willem Staat voor zich uitspreken tegen onrecht. Het is daarom met spijt dat wij ver namen: Willem gaat! UW MENING 4567 reacties De PZC zal nooit meer hetzelfde zijn zonder Willem EENS ONEENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 76