9i°# Gedreven commentaar We leken wel kleuters In de Verneukte Kip Inzet ME op strand Dishoek 22 en 23 Hij had nog haar toen hij er al voor pleitte: vertrek na veertig jaar. René Schrier heeft zijn zin gekregen. Stormloop^ op nieuwe smartphones 2 en 3 Xrisisberaad in Vlissingen: hoe moet dat nu verder? Specialebfjta^^aniek Zeer zonnig WOENSDAG 13 mei 2015 VLISSINGEN - Telkens wanneer de NVJ haar leden vroeg wat in een nieuwe cao zou moeten staan, bracht René Schrier één punt naar voren: iedere journalist die veertig jaar in het vak zit, zou moeten kunnen vertrekken. Zijn wens is nimmer op de onderhan delingstafel gebracht. Toch heeft Schrier zijn zin gekregen. Zij het dat zijn vertrek na veertig dienst jaren niet in de cao is geregeld maar dankzij een sociaal plan. Het zal hem een zorg zijn. De gretigheid van Schrier om al toen hij nog over een weelderige haardos beschikte te pleiten voor vervroegd vertrek, is opmerkelijk. Want minstens zo gretig was de jeugdige havist om bij de PZC te komen werken. In het café van zijn vader aan de Goese Grote Markt volgde hij met gespitste oren hoe ervaren verslaggevers als Rinus Antonisse, Wout Bare- man en Willem van Dam met veel dédain het nieuws in de Oos- terschelde-regio bespraken. Daar wilde hij bij horen. Die kans kreeg Schrier als hulp verslaggever en - na enkele jaren leerling-journalist in Vlissingen - als jongste verslaggever in Goes. Hij nam de gemeente Borsele on der zijn hoede, waar hij meteen al naam maakte door aan het begin van de raadsvergadering niet te gaan staan bij het uitspreken van het ambtsgebed. Daarna ging het snel: chef stadsre dactie Vlissingen, chef Schou- wen-Duiveland, chef van de toen niet van de grond gekomen regio redactie Bevelanden Noord Walcheren, chef nieuwsdienst en tenslotte algemeen verslaggever. Schrier was ook de eerste twitte- raar op de redactie van de PZC. Deze dynamiek vormt een con trast met zijn vrijetijdsbeleving. Op aanraden van een collega ging hij naar een camping in de buurt van Aups en heeft nooit meer een ander reisdoel gekozen. Hij gaat zich er nu, inderdaad na veertig dienstjaren, metterwoon vesti gen. Schrier heeft zijn zin gekre gen. Voor een hartstochte lijk francofiel heeft René het indrukwek kend lang volgehou den als journalist in Zeeland. Dat komt omdat hij niet alleen veel houdt van Frankrijk, maar ook van zijn provincie en van zijn vak. Als de Persgroep niet met een verleidelijke regeling op de proppen was gekomen, zou René zonder mankeren de mars die leidde tot het toch al imposante aantal dienstjaren hebben voortgezet. Nu de ver plichting dagelijks naar Vlissin gen af te reizen vervalt, komt er ruimte voor nieuwe uitda gingen. En voor de opa in spe tevens voor nieuwe verplichtin gen. De PZC verliest een aima bel en gedreven collega. Een collega die als dat nodig is op de bok zit, maar nog liever op pad gaat. Kortom, een collega die je graag een nieuw leven gunt in la douce France. GOES - Met René kun je lachen, maar dat vond niet altijd ieder een. Zijn almanak - ik ben verge ten hoe die ging maar er kwam een condoom in voor - werd reso luut geweigerd. De volgende dag leverde ik hem, met een uitgestre ken smoel, onveranderd in en ie dereen vond hem leuk. René had gewoon zijn grijns niet mee. Op mijn allereerste dag bij de PZC, in februari 1979, reed ik met René mee voor een schaduwverslag: met een snelheid van 160 kilome ter over de Zeelandbrug. Dat was eens maar nooit meer. Johan Berrevoets maakte op die dag een foto van ons: allebei heel jong, we leken wel kleuters. René beweert van niet, maar ik weet ze ker dat hij die foto verdonkere maand heeft. GOES - Rene was net gescheiden, ik net verhuisd naar Goes. En wat is de beste manier om elkaar wat beter te leren kennen? Precies, de kroeg. En daar had Goes er veel van. Heel veel. We begonnen met een na het werk in De Pompe, daalden afin de Kelderbar, beland den vervolgens bij Kees en Lia Sor- ber. Als de politie om vier uur kwam controleren en fotograaf Willem Mieras rustig aan een ta fel zagen zitten, was het goed. We eindigden vaak in een kroeg waar van ik de echte naam allang niet meer weet. De bijnaam wel: De Verneukte Kip. Als vrienden uit de Randstad vroegen, waar je 's avonds laat nog kon drinken, ant woordde ik steevast: De Verneuk te Kip. Ze moeten gedacht heb ben: rare jongens, die Zeeuwen. Editie: Bevelanden/Tholen Na een barbecue in strandpaviljoen Piet Hein heeft de politie hard moeten ingrijpen 257e jaargang nr. 112 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,11 De gretigheid van René Schrier door Ben Jansen Zoekplaatje uit de tijd dat de haardos nog weelderig groeide: waar zit René? Om je te helpen als inzet een foto van de vermaarde PZC-redacteur in zijn gouden jaren. door Mieke van der Jagt door Ab van der Sluis UW MENING 4567 reacties De PZC zal nooit meer hetzelfde zijn zonder René ma - vr EENS ONEENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 74