Bizar museum in Tourfinisn valt Kunstuitleen wil jongeren over de vloer met Ceuzenfeesten zetten ketchupfabriek Biervliet op zijn kop 32 ZEEUWS-VLAANDEREN In pyjama op zoek naar de kapitein vakkamers van Extra maatregelen voor veiligheid van publiek waren niet begroot. Initiatiefnemer is Mare de Jonghe uit Antwerpen. Hij is industrieel ontwerper, en loopt al een poos rond met het idee voor een derge lijk museum. „Ik ben voor mijn werk op veel plekken geweest en ben echt heel vreemde dingen te gengekomen. Ik dacht: daar moet ik wat mee." En dus verzamelde De Jonghe af beeldingen, beschrijvingen en pa tenten van de meest vreemde ideeën die wetenschappers (of mensen die daarvoor wilden door gaan) bedachten. „Fietsen die kun nen vliegen, machines om mee te zwemmen, dat soort dingen", licht De Jonghe alvast een tipje van de sluier op. Veel van die ideeën kwamen nooit verder dan de tekentafel. Daar neemt De Jonghe in zijn mu seum geen genoegen mee. „Als het nog niet gemaakt is, doe ik dat zelf', geeft hij aan. De Jonghe kwam bij toeval in Sluis terecht. „Het gebouw stond te koop en leek me wel geschikt." 't Zoute Vestje was ooit een school en daarna lange tijd een ge meenschapscentrum. Het stond al jaren te koop bij de gemeente Sluis. Het gebouw behoeft wel een grondige verbouwing. „Het is in slechte staat. Zowat alles moet worden vernieuwd", vertelt De Jonghe. Hij hoopt het Bizarium in het voorjaar van 2016 te openen. MIDDELBURG - De organisatie van het Zeeuwse deel van de tweede etappe van de Tour de France, die op 5 juli finisht op Neeltje Jans, valt duurder uit. Het is nog niet bekend hoeveel. „Het kan 50.000 euro zijn, maar ook 200.000 eu ro", zegt verantwoordelijk gedepu teerde Ben de Reu. „Maar het gaat uiteraard niet over miljoenen." De provincie heeft nu 70.000 eu ro uitgetrokken voor de Tour de France. Het Rijk legt daar 250.000 euro bij en het bedrijfsleven een half miljoen. Het dagelijks provin ciebestuur heeft Provinciale Sta ten alvast laten weten dat dit niet genoeg is. De meerkosten zitten vooral in veiligheidsmaatregelen voor het publiek. „Bestuurders willen geen enkel risico nemen", aldus De Reu. „Ik ook niet." Zo moet op een flink deel van de Oosterscheldekering het hekwerk tussen de pijlers tot twee meter worden verhoogd, om te voorko men dat toeschouwers eraf kun nen vallen. De Reu: „De eerste keer dat ik dat hoorde, dacht ik wel: is het 1 april?" Onder meer omdat de ventweg moet worden vrijgehouden voor hulpdiensten, kan de organisatie veel minder publiek kwijt op de finishlocatie. Er worden maxi maal 24.000 mensen toegelaten. Daarom is besloten de Brouwers- dam aan te wijzen als tweede loca tie voor de opvang van publiek. Dat kan de etappe daar onder meer op grote schermen volgen. Dat betekent wel dat daarvoor ook een veiligheidsplan moet wor den opgesteld en tal van voorzie ningen moeten worden gereali seerd. Daarmee is in de oorspron kelijke begroting geen rekening gehouden. De provincie heeft de gemeenten Schouwen-Duiveland en Veere om een bijdrage van elk 25.000 eu ro gevraagd voor het verkeers plan. Faas is de enige betaalde mede werker van de Kunstuitleen, die schuilt onder de paraplu van de gemeentelijke kunstinstelling Toonbeeld. „Ik heb hulp van acht héél goede vrijwilligers", geeft ze aan. De Kunstuitleen zat eerst bij de bibliotheek en nu een dikke tien jaar in het Toonbeeldgebouw aan de Bellamystraat. Er zijn momenteel een kleine tweehonderd abonnees. Dat mo gen er best wat meer worden, vindt Faas. „Het is de tijdgeest: al les wat met abonnementen te ma ken heeft, loopt terug. Bovendien mogen mensen een kunstwerk een halfjaar houden, dus die lo pen de deur niet plat. We probe ren meer aanloop te genereren door activiteiten als lezingen, workshops, taxatiedagen en expo sities. En dat lukt goed." De Kunstuitleen zoekt naar nieu we, met name jonge klanten. „Mensen die zich voor het eerst settelen, willen we het besef bij brengen dat de Kunstuitleen óók een optie is om je huis in te rich ten. Voor drie euro per maand heb je al een abonnement, al kun je dan alleen werken met een maximale waarde van driehon derd euro lenen. De collectie van De Kunstuitleen Zeeland bestaat uit zo'n drieduizend werken, ver deeld over de vestigingen in Ter- neuzen, Goes en Vlissingen. NIEUW NAMEN - Ketchup, sociale media, vormgeving, zeekraal en je never hebben alles met elkaar te maken. Wat? Dat vertellen Patrick en Lineke de Keizer donderdag 4 juni voor de Vakkanjer Academie op een bijeenkomst aan Zorgdijk 5 in Nieuw Namen. Patrick en Li neke hebben de Ketchupfabriek aan huis, in Graauw, opgezet. De fabriek is in korte tijd van hobby tot succesvolle onderneming uit gegroeid. De De Keizers vertellen hoe hen dat lukte tijdens de Vak kanjer Academie op 4 juni van 16.00 tot 18.00 uur. Aanmelden via email info@detf.nl. Deelname kost 25 euro, inclusief proeverij. In de jaren zonder historische op tocht, die eens in de vijf jaar wordt gehouden, behoren de Geu- zenfeesten vooral aan de dorpelin gen en bewoners van omliggende polders, die elkaar bestrijden tij dens een spellenkamp, touwtrek wedstrijden en een schieting. Maar activiteiten als de stadsloop, die vanavond al wordt gehouden, de haringrit van de Motor Vrien den Biervliet en de avondfeesten op Hemelvaartsdag en vrijdag lok ken ook mensen van verder weg. Ook de rommelmarkt op vrijdag, uitgebreid tot boeren-, hobby- en ambachtmarkt, trekt volk van heinde en verre. De rommel markt begint officieel om 8.00 uur als de reveille is geblazen, maar uren daarvoor zijn de eerste klanten al druk aan het onderhan delen over de beste koopjes. Tijdens de twee feestdagen spe len bandjes in de open lucht, kun nen kinderen donderdag deelne men aan activiteiten van het Eve nementencomité en treedt vrij dag een clownsduo op. Het hele programma van de Geuzenfees- ten staat op www.geuzenfeesten.nl TERNEUZEN - In oud-Terneuzen vindt zaterdagavond het Kaers Ommetje plaats, een historische kroegentocht. De deelnemers tre den in het voetspoor van Kaatje, de vrouw van kapitein Willem van der Decken. Ze doolde in pyja ma met een kaars rond, op zoek naar haar man omdat ze niet wist dat hij eeuwig rond moest varen op zijn spookschip. De onderne mers van oud-Terneuzen nodigen iedereen uit om traditioneel in py jama te verschijnen om 22.30 uur. BEVEILIGING t zoute vestje juurder uit door Martijn de Koning SLUIS - Het voormalige pand van 't Zoute Vestje aan de Hoogstraat in Sluis verandert in een bijzonder museum. Volgend jaar opent in het gebouw het Bizarium; een museum met bizarre uitvindingen. door Ernst Jan Rozendaal door Martijn de Koning TERNEUZEN - Wie een kunstwerk aan de muur of op z'n kast wil zet ten, zou direct aan de Kunstuitleen moeten denken. „We proberen dat in de hoofden van mensen te krij gen", vertelt Maartje Faas van de Kunstuitleen in Terneuzen. Die viert zaterdag het 20-jarig bestaan. De Kunstuitleen viert het 20-jarig be staan zaterdag. Om 14.00 uur opent burgemeester Jan Lonink de expositie Feest. Daaraan doen tientallen kunste naars mee die de afgelopen twintig jaar in de Kunstuitleen exposeerden. Het collectief TecKel maakt donder dag al een glasschildering op de voor gevel van het pand. Verder zijn er pre sentaties en er is live-muziek. Maartje Faas is bezig met het inrichten van de expositie Feest. Daaraan doen kunstenaars mee die de afgelopen twintig jaar exposeerden in de Kunstuitleen, foto Ronald den Dekker II BIERVLIET - Biervliet staat de ko mende dagen, tot en met vrijdag, weer in het teken van de Geuzen- feesten. INBRAAKBEVEILIGING CAMERABEWAKING BRANDBEVEILIGING MELDKAMER PAC TOEGANGSCONTROLE ALARMOPVOLGING *24-uurs meldkamer-service Ërkend BORG Beveiligingsbedrijf Erkend Branddetectiebedrijf LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE Tel.: 0113-213720 www.colijnbv.nl info@colijnbv.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 70