Delhez geïnstalleerd op Noord-Beveland 'Handhaving loswal schoot tekort' Coese studenten naar halve finale 66 Ik vind dat de Landmacht het goed aanpakt en ook nog op een leuke wijze brengt 32 BEVELANDEN en THOLEN LANDMACHTDAGEN De Koninklijke Landmacht is deze week in Zeeland om het belang van de bevrijding toe te lichten. De Nooijer heette de voormalig wethouder uit het Brabantse Uden welkom met een kleine waarschuwing en een uitdaging: „De rol van een burgemeester is een andere dan wethouder", zei hij. „En hoewel het gevaarlijk is om uit de school te klappen van de vertrouwenscommissie met een commissaris van de Koning op de eerste rij, ga ik dat toch doen. U liet zich tijdens het ge sprek ontvallen dat u van moun- tainbiken houdt en dat doe ik ook. U zei dat wij - als u hier bur gemeester zou worden - samen een mountainbiketochtje zouden maken. Bij deze de uitdaging: op 3 oktober fietsen wij samen de Kustmarathon." Het ontlokte een wat bedremmeld lachje om de mond van de nieuwbakken burge meester. Delhez vertelde de raadsleden dat hij in de afgelopen maanden vaak is gaan rondkijken op het voorma lige eiland om met andere (niet-toeristische) ogen te gaan kijken. „Het leek eindeloos rus tig", zei hij om er aan toe te voe gen dat hij het heel fijn vindt dat hij door de inwoners allerharte lijkst is ontvangen. Een van de belangrijke opdrach ten die Delhez bij zijn benoe ming meekrijgt, is het zorgen voor behoud van de zelfstandig heid van Noord-Beveland. „Het voormalig eiland is ontsloten met dammen en bruggen. Die zijn be doeld voor de veiligheid, voor ont sluiting voor de inwoners, voor het toelaten van toeristen, maar niet voor het toelaten van buurge meenten", zei de Nooijer. Zelfstandigheid kan niet zonder samenwerking met andere ge meenten omdat de kleine ge meente Noord-Beveland niet voor alle grote problemen vol doende kennis in huis heeft. „Dat vraagt netwerken", zei com missaris van de Koning Han Pol man. Hij gaf Delhez manchetkno pen met Zeeuwse knop. De gemeenteraad gaf hem geen cadeau, want het mooiste cadeau had hij al gehad: het burgemees terschap van Noord-Beveland. Delhez woont nog niet in zijn nieuwe gemeente. Hij zoekt nog een huurwoning. MIDDELBURG - Een vrachtwagen vol met militairen stopt dinsdag op het parkeerterrein bij de Her man Faukeliusschool in Middel burg. Een eenheid van de Land macht stapt eruit om een gastles te geven over hun werk en wat ze doen om het land veilig te hou den. „De kinderen kijken hier al weken naar uit", zegt Jan Willem Nieuwenhuyzen, directeur van de Faukeliusschool. Het scholenbezoek is onderdeel van de Landmachtdagen, die deze week overal plaatsvinden. Defen sie heeft de Herman Faukelius school benaderd om een gastles te verzorgen voor de leerlingen van de groepen 5 tot en met 8. Dat doen nog negen andere mili tairen op even zoveel Zeeuwse ba sisscholen. In de gastcolleges wordt ruim aan dacht besteed aan de verschillen de werkzaamheden van de Land macht. Sergeant Rick, wiens ach ternaam niet bekend mag worden gemaakt in verband met veilig heidsmaatregelen, laat aan de hand van een presentatie zien waarom de militairen voor de klas staan. Hij probeert de les zo interactief mogelijk te maken. „De reden dat we hier zijn is de zeventigjarige viering van de be vrijding", aldus de sergeant. „Daarom laat ik in deze presenta tie zien wat wij allemaal doen bij de Landmacht." Er wordt informa tie gegeven over de opleiding van de militairen. Ook zien de leerlin gen een overzichtskaart met alle missies in het buitenland. Om de presentatie zo goed mogelijk aan te laten sluiten bij de doelgroep wordt er een filmpje van video- blogger Enzo Knol bekeken. „Hij mocht een dagje meelopen bij ons. We merken dat de kinderen enthousiast zijn. Natuurlijk wil len ze niet allemaal bij ons ko men werken, maar ze vinden het wel spannend. We zijn hier niet bezig met een wervingsactie. Het gaat erom dat we laten zien dat we dichtbij de samenleving staan." Directeur Nieuwen huyzen is verguld met de komst van de militairen. „Veiligheid wordt vandaag de dag toch steeds belangrijker, met al die conflicten wereldwijd. Op deze manier kun nen onze leerlingen ook op jonge leeftijd kennismaken met Defen sie, en tegelijkertijd nadenken over wat ze later willen worden." De leerlingen doen actief mee in de les. Het heeft natuurlijk ook wel iets stoers, al die soldaten die ineens voor de klas staan. Tegen het einde van de gastles laat de sergeant de leerlingen kennisma ken met de uitrusting van de mili tairen. Veel kinderen zijn in een mum van tijd verkleed als sol daat. Er moet namelijk nog een groepsfoto worden gemaakt. Af sluitend worden ze nog op de proef gesteld door enkele vragen te beantwoorden. Zo wil sergeant Dat zei wethouder Jaap Sinke gis teravond tijdens de opinieraads vergadering, waar het nieuwe be stemmingsplan voor de loswal langs het kanaal door Zuid-Beve land werd besproken. Omwonen den zeggen gek te worden van de voortdurende geluidsoverlast, maar volgens Sinke was de hand having een verantwoordelijkheid van de provincie en nu de RUD, de regionale uitvoeringsdienst. Eén van de belangrijkste onderde len van het plan is dat wordt gere geld in welk gebied geluid harder dan 50 decibel mag klinken en wat bedrijven moeten doen om er voor te zorgen dat deze grenzen worden gerespecteerd: het aan brengen van een honderden me ters lange geluidswal. Dat die 'Ber- lijnse Muur', zoals raadslid Joey Smet van Leefbaar Reimerswaal het omschreef, zal helpen, is vol gens omwonenden een utopie. Overigens verhuist de scheeps- werf volgend jaar met een aan ze kerheid grenzende waarschijnlijk heid naar het Sloegebied en daar om is het bestemmingsplan wat betreft een aantal fracties mos terd na de maaltijd. PvdA'er Kees Verburg vroeg zich af of de Scheepswerf nog verplicht kan worden om (forse) investeringen tegen geluidsoverlast te doen. Ja, zei Sinke. „Geen geluidswal bete kent einde scheepswerf." Wat be treft Peter Koeman (CDA) kan het vertrek worden aangegrepen om de milieucategorie die op de locatie is toegestaan omlaag te brengen. Dat is volgens Sinke in derdaad een mogelijkheid. „Maar er spelen verschillende belangen." Er is overigens nog geen opvolger voor de vrijkomende plek. GOES - De student company Plas- tyfix van het Hoornbeeck College Goes heeft de halve finale bereikt van Jong Ondernemen. De halve finale vindt 13 mei plaats in Am sterdam. De company bestaat uit acht studenten. Eerder wonnen ze een innovatievoucher ter waar de van €1000 op de company launch in de HZ op 16 december. Ook vielen de acht studenten op 10 april op de Marktdag in Middel burg in de prijzen met een eerste plaats. Stoere soldaat door Melita Lanting WISSENKERKE - Marcel Delhez (47) is gistermiddag geïnstalleerd als burgemeester van Noord-Beveland. Dat gebeurde tijdens een buitenge wone raadsvergadering in een over volle raadszaal. Hij kreeg de ambts keten omgehangen van raadsnes- tor Joop de Nooijer. Delhez vertel de dat hij 'veel steunbetuigingen' had gekregen toen zijn benoeming bekend werd. door Kees Rijborz Willem-Jan (12) vindt de presenta tie van de Landmacht gaaf. „Ik zou later militair arts willen worden. Al les wat medisch is, lijkt me ge woon erg leuk." J.W. Nieuwenhuyzen, directeur Alieke (12) vindt de presentatie zeer interessant. „Het is goed dat dit gegeven wordt. Ik leer er heel veel van. Maar ik wil later liever ad vocaat worden, denk ik." Lise (11vindt het erg leuk dat de militairen voor haar klas staan. „Ik zou alleen nooit bij Defensie wil len werken. Ik zit erg te twijfelen over wat ik later wel wil worden." Joop de Nooijer schikt de ambtsketen nog eens goed om de schouders van Marcel Delhez. foto Dirk-Jan Gjeltema door Luc Oggel KRUININGEN - De handhaving van geluidsoverlast van Scheepswerf Reimerswaal in Hansweert door de provincie heeft de laatste jaren te wensen overgelaten. Omwonenden worden gek van het geluid van de los wal, handhaving is verant woordelijkheid van de RUD. INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING TOEGANGSCONTROLE CAMERA BEWAKING MELDKAMER PAC ALARMOPVOLGING *24-uurs meldkamer-service erkend BORG Beveiligingsbedrijf Erkend Branddetectiebedrijf LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE Tel.: 0113-213720 www.colijnbv.nl info@colijnbv.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 65