Racisme leeft vooral in bestuurskamers Fred Rutten laat zich niet wegjagen 44 Mij werd verteld niet te veel zwarte spelers te 38 SPORT CHAMPIONS LEAGUE Barcelona haalt met zijn drie superaanvallers voor de rust de angel al uit de Duitse tegenstand. Deze beschuldigingen aan het adres van de FA staan in het boek Pitch Black, The History of Black British Footballers van Emy Onuora. De academicus beschrijft daarin aan de hand van gesprek ken met een kleine twintig zwar te (ex-)voetballers in Engeland in hoeverre racisme nog een thema is. Hij komt tot de conclusie dat de afkeer van minderheden zich heeft verplaatst van de tribunes naar de bestuurskamers. Taylor sprak niet met Onuora. De auteur kreeg diens beladen op merking uit tweede hand. Zijn bron, Richie Moran, geldt als be trouwbaar. Hij stopte begin jaren negentig met voetbal, moe van het racisme op en naast de vel den. Moran, gastspreker tijdens de bijeenkomst bij Watford, ge niet door zijn werk als voorvech ter van gelijke rechten respect in voorname kringen. In Pitch Black vertelt hij: 'Graham Taylor kwam naar me toe en zei: 'Ik ga je nu iets vertellen, wat ik nooit zal toegeven. Als ik dat doe, heb ik een proces aan mijn broek.' Toen ik manager van Engeland was, riepen twee leden van de FA, wier identiteit ik voor mezelf hou, me bij hen. Mij werd op niet mis te verstane wijze verteld dat ik niet te veel zwarte spelers moest selecteren voor het nationa le team.' Taylor, tussen 1990 en 1993 bonds coach, meldde desgevraagd zich het gesprek niet voor de geest te kunnen halen. Een harde ontken ning volgde echter niet. Onuora wil Taylor niet aan de schandpaal nagelen. Volgens de man uit Liver pool is de gepensioneerde coach geen 'schurk' maar een 'held'. Hij luisterde niet naar de FA, wat pas te bij zijn progressieve imago. Het voorbeeld vormt een stevige aanvulling op de belevenissen van de geïnterviewde voetballers. Ongeveer veertig jaar na de komst van zwarte spelers in de Premier League vond hij het tijd voor een analyse. Het beeld van de jaren tachtig komt barbaars over. Paul Canoville, de eerste zwarte speler van Chelsea, werd door zijn eigen publiek uitgejouwd. Voetbalmoe ders weigerden hun zoons in het stadion te bekijken vanwege de continue racisme. Inmiddels is de situatie beduidend beter, enkele uitwassen daargelaten. De fans van Chelsea die onlangs in Parijs een zwarte man uit de metro duwden, zorgden voor een schok golf. Onuora ziet in dit incident geen topje van een ijsberg. Racis me, bewust of onbewust, schuilt in de directiekamers. Chris Ram sey is dit seizoen de enige zwarte manager in de Premier League. Zijn uitzonderingspositie duurt niet lang meer. Met Queens Park Rangers degradeerde hij dit week einde. In alle profdivisies samen zijn slechts zes zwarte managers actief. Jimmy Floyd Hasselbaink is één van hen. De Nederlander pakte met Burton Albion de titel in Lea gue Two. De schaarste valt niet aan toeval toe te kennen. Ruim een kwart van de Engelse prof voetballers is zwart. Slechts ne gentien van de 552 sleutelposities in de technische staf van clubs is bezet door mensen met een don kere huidskleur. In de directieka mers ontbreken ze vrijwel volle dig. selecteren voor het nationale team MÜNCHEN - Even - een minuut of acht - was er de hoop. Maar Bayern München slaagde er gister avond in de Allianz Arena niet in om nog een muur op te werpen op de weg van Barcelona naar de Champions League-finale in Ber lijn, de 3-2-zege ten spijt. Er is dus weer geen internatio naal succes weggelegd voor Bayern bij een Champions Lea gue-finale in eigen land. Eerder verloor het de eindstrijd in de ei gen Arena van Chelsea. Dat Bayern nu helemaal op het appèl ontbreekt, was geen verrassing meer na de nederlaag in Spanje. Het scenario om de 3-0-achter- stand van Camp Nou weg te poet sen voorzag niet in Spaanse tref fers. Maar dan moet je Lionel Mes- si, Luis Suarez en Neymar niet aan de bal laten komen en zeker niet in één aanval. Dat gebeurde voor de pauze tot twee keer toe en daardoor was Bayern al snel uitgeteld. Even leefde dus wel de hoop dat de Duitse kampioen - net als eer der tegen FC Porto en Shaktar Do netsk - op eigen veld ongenaak baar zou zijn. Al na zeven minuten kopte Med- hi Benatia raak uit een hoekschop van Xabi Alonso. Coach Pep Guar- diola kende die zwakte van de Spaanse ploeg. Ook onder zijn be wind kreeg Barca herhaaldelijk doelpunten uit spelhervattingen tegen. Zijn opvolger Luis Enrique leek er mee afgerekend te hebben. Ondanks het gebrek aan lengte bij Barca was Pepe de laatste die in El Clasico van oktober uit een spelhervatting koppend scoorde. Neymar stelde met twee doelpun ten snel orde op zaken. Messi fun geerde als inleider. Suarez, bij Bar celona een perfecte teamspeler ge worden, zorgde voor de assists. In de rust moest de Uruguyaan zich laten vervangen en kwam de snel le Pedro Rodrigues in het veld. De magische aanval waar daarmee ontmanteld. Die had er voor gezorgd dat Bayern al binnen een half uur re delijk gedesillusioneerd over het veld liep. Maar Duitsers zijn zel den gebroken. Bayern speelde nog heel wat kansjes bij elkaar. Marc-André ter Stegen, op voor spraak van voormalig doelman Andoni Zubizarreta naar Catalo- nië gehaald, bewees in die situa ties soms zijn klasse. Maar de Champions League-keeper van Barcelona had na de pauze geen verweer op schoten van buiten het strafschopgebied van Robert Lewandowski en Thomas Müller. Dat Bayern alsnog de winst pakte kwam Guardiola na een serie van vier nederlagen niet slecht uit. Hij ligt enorm onder vuur. Bij de uitschakeling in de Champions League hadden de clubiconen zich al neergelegd. Een nieuwe af gang zou de positie van de trainer onhoudbaar maken, zo liet Franz Beckenbauer weten. Nu zal het grootste verwijt zijn dat hij bij voorbeeld pas heel laat Mario Götze in de ploeg bracht. De spe lers geloofden er nog wel in toen Bayern een kwartier voor tijd op voorsprong kwam. Barcelona kan nu op weg om als de eerste club in de historie voor de tweede keer beslag te leggen op de triple. De grootste hinder nissen ligt mogelijk buiten het TWEEDE TRIPLE LONKT FC Barcelona kan de eerste club worden die tweemaal de triple (landstitel, beker en Europa Cup 1/ Champions League) haalt. Eerder gebeurde dat in 2009 onder het bewind van Pep Guardiola. CLUBS EN TRAINERS MET EEN TRIPLE: 1967 Celtic Jock Stein 1972 Ajax Stefan Kovacs 1988 PSV Guus Hiddink 1999 Man. Utd Alex Ferguson 2009 Barcelona Pep Guardiola 2010 Inter Milaan José Mourinho 2013 Bayern M. Jupp Heynckes Op de laatste speeldag volstaat zondag een overwinning om de derde plaats en een ticket voor Eu ropees voetbal veilig te stellen. Dat is makkelijker gezegd dan ge daan voor het huidige Feyenoord, want de zwalkende formatie snakt naar het einde van het sei zoen. De laatste vier wedstrijden leverden slechts twee schamele puntjes op. Rutten wil zijn werk echter gewoon afmaken, of er van uit verschillende geledingen bin nen Feyenoord nu wel of geen ver trouwen in hem is. „Ik ben in staat om dit om te draaien", bleef de trainer strijdlustig. Tegen PEC mist Fred Rutten El Ahmadi. De middenvelder pakte uit frustratie tegen Vitesse zijn vijfde gele kaart en is geschorst. De kans is aanwezig dat Ka- zim-Richards ook niet inzetbaar is. De licht ontvlambare spits deel de na het duel met Vitesse in de spelerstunnel weer eens een klap uit aan Zakaria Labyad. De aankla ger betaald voetbal van de KNVB heeft een onderzoek ingesteld naar het incident en Kazim-Ri- chards moet vrezen voor een lan ge schorsing. Het Mirakel van München blijft uit door Geert Langendorff LIVERPOOL - Een biecht van voor malig bondscoach Graham Taylor tijdens een bijeenkomst bij Wat ford bleef ruim vijftien jaar lang binnenskamers. Vorige week kwam zijn verhaal over actief racisme bin nen voetbalbond FA alsnog naar bo ven. Officials vroegen hem niet te veel zwarte spelers te selecteren. Zijn woorden haalden oude won den open. Graham Taylor door Wilber Hack door Barry van der Hooft ROTTERDAM - In een sfeer van on rust en verwijten werkt Feyenoord de komende dagen toe naar de cru ciale wedstrijd tegen PEC Zwolle. Terwijl een groot deel van de aan hang Fred Rutten na de smadelijke nederlaag tegen Vitesse (1-4) lie ver zo snel mogelijk ziet vertrek ken, houdt de trainer zijn rug recht. „Ik ben en blijf ervan over tuigd dat we nog als derde eindi gen", zei hij na de nederlaag tegen Vitesse. Real Madrid-doelman Iker Casillas werpt zich met zijn hele hebben en houden voor de voeten van Juventus-spits Fernando Llorente. foto Andrea di Marco/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56