Oude markt met streekproducten terug op z'n plek Continuïteit milieustraat Zierikzee gewaarborgd bij aankoop ZRD 66 Ik vind dat de Landmacht het goed aanpakt en ook nog op een leuke wijze brengt 32 SCHOUWEN-DUIVELAND LANDMACHTDAGEN De Koninklijke Landmacht is deze week in Zeeland om het belang van de bevrijding toe te lichten. Spartelbad Bruinisse weer geopend markt wordt verkocht komt van eigen bodem, verzekert mede-ini tiatiefneemster Saskia van Veltho- ven. Gisteren vond de aftrap plaats, van wat tot en met septem ber iedere tweede dinsdag van de maand onder de Beuze valt terug te vinden. In juni wordt het aan bod versterkt met mosselen, krui denbitters (uit Bruinisse) en groe ne asperges. En er kan nog veel meer bij, als het aan Van Veltho- ven ligt. Ze wil het aanbod in de historische zuilengalerij (waar door de eeuwen heen boeren en venters hun waren sleten) het liefst uitbreiden tot een dubbele rij. „Zodat je mooi rond kan lo pen. In Frankrijk zie je dat ook zo vaak. Deze streek kent nog veel meer typische producten. Maar dan moet je ze wel weten te vin den." De pure fruitsappen van Jona- golds, Elstars en Doyenne du Co rnice uit Nieuwerkerk vliegen over de toonbank. „Hoeveel kost zo'n fles?" wil een klant weten. „Wat zegt u, 1 euro 50? Zijn ze zo goedkoop. Doet u er mij dan maar twee." ZIERIKZEE - „Dicht zijn ze tot no vember 2016 houdbaar", geeft Aleida Flikweert haar klant als ad vies mee. „Eenmaal open blijft het vier dagen goed. Puur natuur hè. Wij voegen er niks van conser veringsmiddelen of wat dan ook aan toe." De fruitteelster uit Nieu werkerk schenkt zich bijna verlo ren aan de kleine glaasjes appel en appel-perensap om weg te ge ven aan mensen die zich voor haar kraampje verzamelen. „Het is ook een stukje beleving. Je staat hier niet alleen om je product te verkopen. Bijna iedereen neemt ook even de tijd om eerst wat te proeven. Gewoon ouderwets, heel leuk!" De geur van het versgebakken brood en bolussen, die verleide lijk liggen uitgestald in een tradi tionele bakfiets, is bijna onweer staanbaar. Aan de andere kant van de oude Beuze in hartje Zie rikzee werkt een pannenkoeken bakker zich in het zweet voor een tractatie met verse aardbeien. En alles wat op deze streekproducten- MIDDELBURG - Een vrachtwagen vol met militairen stopt dinsdag op het parkeerterrein bij de Her man Faukeliusschool in Middel burg. Een eenheid van de Land macht stapt eruit om een gastles te geven over hun werk en wat ze doen om het land veilig te hou den. „De kinderen kijken hier al weken naar uit", zegt Jan Willem Nieuwenhuyzen, directeur van de Faukeliusschool. Het scholenbezoek is onderdeel van de Landmachtdagen, die deze week overal plaatsvinden. Defen sie heeft de Herman Faukelius school benaderd om een gastles te verzorgen voor de leerlingen van de groepen 5 tot en met 8. Dat doen nog negen andere mili tairen op even zoveel Zeeuwse ba sisscholen. In de gastcolleges wordt ruim aan dacht besteed aan de verschillen de werkzaamheden van de Land macht. Sergeant Rick, wiens ach ternaam niet bekend mag worden gemaakt in verband met veilig heidsmaatregelen, laat aan de hand van een presentatie zien waarom de militairen voor de klas staan. Hij probeert de les zo interactief mogelijk te maken. „De reden dat we hier zijn is de zeventigjarige viering van de be vrijding", aldus de sergeant. „Daarom laat ik in deze presenta tie zien wat wij allemaal doen bij de Landmacht." Er wordt informa tie gegeven over de opleiding van de militairen. Ook zien de leerlin gen een overzichtskaart met alle missies in het buitenland. Om de presentatie zo goed mogelijk aan te laten sluiten bij de doelgroep wordt er een filmpje van video- blogger Enzo Knol bekeken. „Hij mocht een dagje meelopen bij ons. We merken dat de kinderen enthousiast zijn. Natuurlijk wil len ze niet allemaal bij ons ko men werken, maar ze vinden het wel spannend. We zijn hier niet bezig met een wervingsactie. Het gaat erom dat we laten zien dat we dichtbij de samenleving staan." Directeur Nieuwen huyzen is verguld met de komst van de militairen. „Veiligheid wordt vandaag de dag toch steeds belangrijker, met al die conflicten wereldwijd. Op deze manier kun nen onze leerlingen ook op jonge leeftijd kennismaken met Defen sie, en tegelijkertijd nadenken over wat ze later willen worden." De leerlingen doen actief mee in de les. Het heeft natuurlijk ook wel iets stoers, al die soldaten die ineens voor de klas staan. Tegen het einde van de gastles laat de sergeant de leerlingen kennisma ken met de uitrusting van de mili tairen. Veel kinderen zijn in een mum van tijd verkleed als sol daat. Er moet namelijk nog een groepsfoto worden gemaakt. Af sluitend worden ze nog op de proef gesteld door enkele vragen te beantwoorden. Zo wil sergeant Met de operatie is provinciebreed in totaal ruim een half miljoen eu ro gemoeid, waarvan dik drie ton structureel. Daarbij is echter nog geen rekening gehouden met in vesteringskosten die nog zouden moeten worden gemaakt voor de milieustraten. Die investering wordt geschat op nog eens 800.000 euro, blijkt uit de stuk ken die burgemeester en wethou ders van Schouwen-Duiveland aan de raad hebben gestuurd. De Zeeuwse raadsleden zijn dins dag in een besloten bijeenkomst geïnformeerd over de beoogde aankoop van de ZRD door het Openbaar Lichaam Afvalstoffen- verwijdering Zeeland (OLAZ). De OLAZ is het samenwerkingsver band van de dertien Zeeuwse ge meenten. Oorspronkelijk maakte de ZRD deel uit van de OLAZ, maar de dienst werd verzelfstan digd na de overname in 2002 door Delta. Het energiebedrijf besloot onlangs tot verkoop van zijn afval- tak Indaver, waar ook de ZRD bij is ondergebracht. De OLAZ wil de oude reinigingsdienst nu terug kopen. Met de aankoop van de ZRD is de continuïteit van de dienstverle ning op de gemeentelijke mi lieustraten geborgd. Anders komt dat na 2017 onder druk te staan. Volgens het Schouwse college is het 'de meest voordelige en ver standige oplossing van de onder zochte drie alternatieven'. De overname betekent wél een stij ging van de exploitatiekosten, maar volgens B&W blijft dat 'in euro's per aansluiting beperkt'. BRUINISSE - Het spartelbadje aan de Deltastraat in Bruinisse is weer schoon en klaar voor ge bruik, Van 11 mei tot 20 septem ber is het mini-bassin aan de speelweide open voor publiek. De gemeente Schouwen-Duiveland controleert regelmatig of de kwali teit van het zwemwater aan alle eisen voldoet. Ook wordt een be roep gedaan op bezoekers mee te helpen het bad schoon te houden. Voor vragen bel de servicelijn: 0111-452 ui. Onder de Beuze in Zierikzee werd gisteren een oude traditie nieuw leven ingeblazen, met een markt van streekproducten, foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde Stoere soldaat is door Kees Rijborz J.W. Nieuwenhuyzen, directeur Willem-Jan (12) vindt de presenta tie van de Landmacht gaaf. „Ik zou later militair arts willen worden. Al les wat medisch is, lijkt me ge woon erg leuk." Alieke (12) vindt de presentatie zeer interessant. „Het is goed dat dit gegeven wordt. Ik leer er heel veel van. Maar ik wil later liever ad vocaat worden, denk ik." Lise (11vindt het erg leuk dat de militairen voor haar klas staan. „Ik zou alleen nooit bij Defensie wil len werken. Ik zit erg te twijfelen over wat ik later wel wil worden." door Marcel Modde ZIERIKZEE - De aankoop van de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) kost Schouwen-Duiveland per jaar 19.000 euro extra. Daarnaast moet de gemeente eenmalig 18.000 eu ro bijdragen in de overgangskos- ten. INBRAAKBEVEILIGING CAMERABEWAKING BRANDBEVEILIGING MELDKAMER PAC TOEGANGSCONTROLE ALARMOPVOLGING *24-uurs meldkamer-service Erkend BORG Beveiligingsbedrijf Erkend Branddetectiebedrijf LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE Tel.: 0113-213720 www.colijnbv.nl info@colijnbv.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 52